Západní kultura chápe tok času a dějin lineárně. Historie je minulostí, budoucnost je neznámá. Je dost možné, že i to je příčinou toho, proč se pak v těžších časech tak často mluví o blížícím se konci světa.
Klasické čínské chápáni světa je jiné, čas je pojímán cyklicky:
Když se to, co je dole, pohne vzhůru, pohne se také to, co je nahoře směrem dolů, připraveno opět k vzestupu. I-ťing (Kniha proměn – jedno z předních klasických čínských literárnich děl) popisuje organizující obraz světa v čase metaforou draka:
“Drak, napřed ukrytý v hlubinách vod za obzorem, se objeví na polích, než náhle vyskočí a letí oblohou. Ani drak však nemůže letět věčně. Když se dostane příliš vysoko, a stane se příliš arogantní, je mu přeseknuta šíje, aby opět klesnul do vodních hlubin. “ (1)
19. a 20. století bylo na jedné straně období úpadku Číny, na straně druhé to bylo období dynamického rozvoje Západního světa. Pomocí metafory z "I-ťing" bychom to mohli popsat asi takhle:
Čínský drak(2), po dlouhém letu na obloze, se dostal příliš vysoko a stal se příliš arogantním a zároveň slabým. Proto mu byla přeseknuta šíje, aby opět klesnul do vodních hlubin. Ve stejné době západní draci (draci Evropy a USA), kteří byli dlouho skryti v hlubinách, se najednou objevili na polích, náhle vyskočili a začali odvážně létat oblohou. Situace se po uplynutí téměř dvou století začala měnit. Vypadá to jako opakování předešlého dějství. Rozdíl je jenom v tom, že draci si na začátku 21. století své role vyměnili.
Tohle cyklické chápání času vybízí člověka brát minulost jako klíč k pochopení budoucnosti. V 19. století Čína ignorovala průmyslovou revoluci a vzestup evropských mocností. Než by na to adekvátně reagovala, raději snila svůj sladký sen o věčné říši. Tahle chyba se jí ovšem stala osudnou. Přinesla dobu výrazného úpadku, která trvala déle než jedno století.
Dnes by se možná dalo říct, že Evropa je v podobné situaci jako Čína před zhruba 150 lety. Měla by si velice dobře rozmyslet, jak dlouho bude snít svůj sladký evropský sen. Jedno je jisté, čím dřív se z toho snu probere, tím méně to bude bolet.
(1) Edward L. Shaughnessy v knize “Země nebeského draka”, publ. Duncan Baird, Londýn, 2000
(2) Draka je v tomhle případě nutné chápat pozitivně. V Asii symbolizuje pozitivní energii, schopnosti, sílu, moc a štěstí. Je zároveň i symbolem Číny.
Jin Jang není chápán jako koncept protichůdnych síl, ale jako koncept doplňujících se protikladů, ve smyslu hledání rovnováhy.
Zdroj: Wikipedia
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist