V dnešní době není výjimkou, že společnosti, které požadují aktivní znalost anglického jazyka, už přímo zveřejní nabídku práce v angličtině, aby tak udělaly jakýsi předvýběr kandidátů a nabídku práce zacílily přímo na lidi ovládající tento jazyk," vysvětluje Zuzana Lincová, Country Manager společnosti Profesia CZ .
Jak již bylo řečeno v prvním půlroce 2011 požadovaly až dvě třetiny nabídek práce zveřejněných na portále Profesia.cz znalost alespoň základů angličtiny. Dalších 21 % nabídek práce požadovalo od uchazečů znalost německého jazyka. Požadavky ostatních cizích jazyků jsou spíše ojedinělé. Firmy ostatní cizí jazyky požadují zejména pokud jde o specialisty v překladatelství, lektory, či zaměstnance, kteří by měli pracovat pro společnost působící na trhu, kde se nemluví anglicky ani německy. Vyžadují téměř výlučně aktivní znalost jazyka.
NĚMČINA NA TRHU PRÁCE ZŮSTÁVÁ NEVYUŽITÁ
Angličtina je v současnosti i mezi uchazeči nejrozšířenějším cizím jazykem. Její ovládání deklaruje více než polovina lidí hledajících práci. V prvním půlroce 2011 uvedlo 56 % uchazečů o práci, že ovládá alespoň základy angličtiny.
Druhým nejrozšířenějším je mezi lidmi německý jazyk, jehož znalost deklaruje 40 % uchazečů. Mnozí uchazeči stále ještě uvádějí, že ovládají ruský jazyk. Podle statistiky za první půlrok jde o třetí nejrozšířenější jazyk v České republice a ovládá ho alespoň na základní úrovni 16 % uchazečů. Ze strany firem ale o tento jazyk v současnosti zájem není. "Sporná je i úroveň ruštiny, kterou uchazeči uvádějí. Většina udává jen základy ruského jazyka nebo mírně pokročilou úroveň. Je možné, že znalost ruského jazyka uvádějí lidé, kteří se ruštinu učili před lety ve škole, ale reálně ji nikdy nepoužívali v praxi," říká Zuzana Lincová, Country Manager společnosti Profesia CZ.
ZAMĚSTNAVATELÉ BY POTŘEBOVALI VYŠŠÍ ÚROVEŇ JAZYKOVÝCH ZNALOSTÍ
Z toho, jakou úroveň jazyků požadují firmy a jakou znalost uvádějí v životopisech uchazeči, vyplývá, že zaměstnavatelé by potřebovali, aby uchazeči ovládali jazyky na vyšší úrovni. Firmy hledající zaměstnance, kteří ovládají anglický jazyk, nejčastěji požadují aktivní znalost angličtiny. Na druhou stranu uchazeči, kteří deklarují znalost angličtiny, nejčastěji ovládají anglický jazyk jen na základní nebo mírně pokročilé úrovni.
Zájem o německý jazyk je v posledních letech ze strany firem mnohem nižší, než je deklarovaná znalost tohoto jazyka mezi lidmi. Znalost němčiny ve svých životopisech uvádí až 40 % uchazečů o práci.
Stejně jako u anglického jazyka však i u němčiny platí, že firmy by potřebovaly lepší znalost jazyka, než jakou uvádějí kandidáti. Nejvíce firem, které požadují německý jazyk, uvádí, že kandidát by měl ovládat němčinu aktivně. Uchazeči přitom nejčastěji ovládají jen základy.
Cizí jazyk můžete zažít
Cizí jazyk se můžete učit, memorovat nebo procvičovat. Můžete si s sebou všude nosit učebnice a slovníky. Ale dokud nebudete jazyk používat v reálných situacích, nebudete ho mít zažitý. A právě o zažití cizího jazyka jde v Archimedes Language Academy.
Lektoři ke studentům přistupují velmi individuálně, na základě typologie osobnosti a stanovení jejich úrovně a cílů. Komunikují s nimi osobně při hodinách a telefonicky i e-mailem při zjišťování pokroku nebo při zadávání a hodnocení úkolů. Zazvoní vám telefon a vy musíte mluvit anglicky. Není dne, kdy byste si od cizího jazyka odpočinuli. Díky individuálnímu přístupu vás studium neomezuje v zaměstnání, protože lektor vám vždy vyjde vstříc.
Nepotřebujete žádnou učebnici, k dispozici dostanete iPad nabitý cizím jazykem, kde si můžete listovat tematickým příběhem, procvičovat gramatiku, psát diktáty a zažívat tak cizí jazyk kdekoliv. Všechny příběhy jsou namluvené jak česky, tak cizím jazykem, abyste jazyk nejen viděli, ale i slyšeli. Navíc můžete sledovat svůj pokrok, což vám dodá motivaci i více sebevědomí.
Výuka je rozdělena do několika tematických modulů, během nichž poznáte destinace, kde jazyk můžete využít. Při studiu se tak podíváte třeba do Vancouveru, vyzkoušíte si přípravu sushi nebo poznáte práci režiséra bollywoodského filmu. Právě díky zážitkům a individuálnímu přístupu budete s cizím jazykem v neustálém kontaktu.
Na konci každého čtrnáctidenního modulu navštívíte tříhodinový workshop, kde si ověříte získané znalosti v reálných situacích. Navíc si vyzkoušíte netradiční činnosti - už jste někdy stříleli z luku nebo ochutnávali víno a mluvili při tom anglicky? Díky zážitkům jste vtaženi do akce a výuka jazyků probíhá zcela přirozeně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist