Věcí, která má být udělána, je v tomto případě stavba hnědouhelné elektrárny. ČEZ se nenechá ve svém plánu zastavit ničím. Ani skutečností, že pro provoz elektrárny nemá dost uhlí.

Nahlédneme tedy krátce pod pokličku úspěchu jeho podnikatelské strategie a třeba se něco přiučíme.

Zásada číslo 1: ŘEŠTE PROBLÉMY, AŽ PŘIJDOU
Soustřeďte se vždy pouze na nejbližší krok a nerozptylujte se tím, co bude pak. K tomu, abyste elektrárnu postavili, vám stačí kapitál, uhlí nepotřebujete.

Zásada číslo 2: VĚŘTE SI
Když si věříte, vzbuzujete důvěru svého okolí. Za všech okolností přinášejte na prvním místě pozitivní zprávy. Nenechte se vmanipulovat do pozice, kdy budete muset obhajovat svá rozhodnutí. Vy máte vizi. Na dotazy, jak je to s tím uhlím, odpovídejte třeba, že jste si nechali udělat interní studii, která jednoznačně ukazuje, že máte uhlí na 100 let. Vymýšlet ani ukazovat ji nemusíte.

Zásada číslo 3: NEZDRŽUJTE SE DETAILY
Zabředávání do detailů vás zbytečně zdržuje a odvádí pozornost od vašeho cíle. Zabývejte se jen tím, co je bezpodmínečně nutné. Úřední povolení jsou formalita, skutečně není potřeba, abyste do žádosti o schválení těžby uhlí pro elektrárnu uváděli jakékoliv informace o kvalitě a množství uhlí. Kdyby po vás přece jen nějaké údaje chtěli, opakujte, že uhlí máte dost. Že plánujete provozovat elektrárnu do roku 2045 a těžit jen do roku 2029, je další detail, který pravděpodobně nikdo řešit nebude.

Zásada číslo 4: OBKLOPTE SE SCHOPNÝMI LIDMI
Věnujte péči výběru lidí kolem vás. Jsou základem vašeho úspěchu. Vlastní lidi si můžete vybrat podle kýžených schopností: umět mlčet, mlžit, vytvářet chaos, bránit se útokem. Ale pokuste se nic nenechat náhodě ani v případě lidí, kteří budou rozhodovat o schválení projektu. Měli by mít schopnost nevidět a neslyšet nic, co mluví proti vám. Máte bod, když se vám podaří, aby stavbu elektrárny i těžbu uhlí pro ni posuzoval tentýž spolehlivý člověk. Hlavně nedopusťte, aby vám ministerstvo vybralo nějakého snaživce, který začne do zásob uhlí šťourat!

Zásada číslo 5: NEBOJTE SE JÍT DO RIZIKA
Kdo nic nevsadí, nic nevyhraje. Musíte být ochotni zariskovat, abyste mohli zároveň získat. Pokud tím, kdo bude vaše riziko nést, nebudete vy, další body pro vás. Chcete-li stavět elektrárnu bez uhlí, a jste firma vlastněná státem, máte vyhráno. Vy ji postavíte, a až dojde uhlí, bude to problém státu.

Snad je teď už každému jasné, že nejen díky skvělým ekonomickým výsledkům, je ČEZ právem považován za českého šampiona. Máme se od něj co učit i na poli podnikatelských strategií, kde je průkopníkem těch nejprogresivnějších metod.

Související