Elektronické petice, portály s otevřenými vládními daty, aplikace na hodnocení kvality nemocnic nebo lepší zapojení občanů do tvorby zákonů – to všechno obsahují plány zemí, které se na výroční konferenci iniciativy Open Government Partnership v Brazílii zavázaly ke větší otevřenosti svého vládnutí.

„Země se v blízké budoucnosti nebudou dělit mezi západní a východní nebo podle náboženských vyznání, ale podle toho, jak jsou otevřené nebo uzavřené,“ zasnila se v zahajovací řeči ministryně zahraničí USA Hillary Clinton, jejíž země spolu s Brazílií celé Partnerství pro otevřené vládnutí iniciovala. Okamžitě se připojilo několik desítek zemí – při stanovování nového globálního standardu otevřené vlády nechyběla ani Česká republika.

Je trošku ostuda, že na rozdíl od většiny z 55 zúčastněných zemí nereprezentovala českou vládu ministerská delegace. Naše závazky přednesl velvyslanec v Brazílii Ivan Jančárek. Česká republika se ve svém akčním plánu zavazuje přijmout dlouho očekávaný zákon o úřednících, zefektivnit systém svobodného přístupu k informacím a zpřístupnit občanům vládní databáze bez jakýchkoli omezení. V první fázi se jedná například o obchodní rejstřík, informace o státním dluhu nebo databázi veřejných zakázek. Jednotlivé kroky akčního plánu by měly být na příslušných ministerstvech realizovány do konce roku 2012.

Data jsou ropa 21. století 

Označení informací za strategickou surovinu se objevilo v příspěvcích hned několika expertů. Vlády v současnosti disponují obrovským množstvím dat, které se zavazují zveřejňovat v takzvaně strojově zpracovatelné podobě. Což znamená, že s těmito daty mohou firmy, organizace nebo jednotlivci dále pracovat: analyzovat je, nejrůzněji kombinovat nebo s jejich využitím tvořit užitečné aplikace. To přinese jednak lepší kontrolu fungování státu, jednak inovace ve službách, které stát poskytuje. Kromě toho ale také nové podnikatelské příležitosti. 

„Jedná se o zásadní změnu pohledu na právo na informace. Vlády už nebudou pouze reagovat na požadavky občanů, ale budou aktivně samy všechna dostupná data zveřejňovat,“ uvedl ministr Úřadu vlády Velké Británie Francis Maude, do jehož kompetencí spadá i britský datový portál data.gov.uk. „V tuto chvíli máme k dispozici nástroje, o kterých se dříve stoupencům otevřenosti a transparentnosti ani nezdálo. A otevřená data jsou jedním z nich,“ dodal.

Pravdoláskaři všech zemí, spojte se

Jedním ze základních stavebních kamenů iniciativy Partnerství pro otevřené vládnutí je zapojení zástupců občanské společnosti do celého procesu přípravy a tvorby akčních plánů, stejně jako spoluřízení celé iniciativy. Na národní úrovni přinášely své návrhy a připomínky k akčním plánům desítky neziskových organizací, odborníci z akademické sféry nebo jednotliví občané.

Zástupci více než stovky organizací občanské společnosti ze čtyř kontinentů byli také mezi delegáty na brazilské konferenci. Bylo opravdu inspirativní vidět to množství lidí, kteří jsou ochotni výrazně měnit způsoby vládnutí v mnoha zemích světa. A díky zapojení zástupců občanské společnosti jsem přesvědčen, že se nejedná jen o řečnická cvičení – tihle lidé se budou plnění závazků u svých vlád dožadovat. I kdyby se podařilo na začátku realizovat jen část toho, co si jednotlivé země předsevzaly, pořád to může změnit život k lepšímu pro desítky milionů lidí.

Co slíbili Češi?

O tom, co akční plán Česku přinese, jsem psal na Datablogu a Petr Kočí na Lupě. Z hlediska otevřenosti je zřejmě nejzajímavější seznam databází, které vláda slíbila zpřístupnit pro strojové zpracování do konce roku 2012:  

  • Obchodní rejstřík (Ministerstvo spravedlnosti)
  • Insolvenční rejstřík (Ministerstvo spravedlnosti)
  • Informační systém o veřejných zakázkách (Ministerstvo pro místní rozvoj)
  • Výsledky voleb (Český statistický úřad)
  • Registr aktivních legislativních prací – RALP, resortní nástroje podporující transparentnost výkonu státní správy a zapojení veřejnosti (Ministerstvo dopravy)
  • Finanční statistika – státní dluh (Ministerstvo financí)
  • Finanční statistika – vládní finanční statistika (Ministerstvo financí)
  • ÚFIS – účetní záznamy a finanční údaje z CSÚIS (Ministerstvo financí)
  • Online přístup k údajům o financování politických stran (Ministerstvo vnitra)
  • Centrální registr dotací (Ministerstvo financí)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist