V dubnu Česká republika nedostala smluvené dodávky ropy z Ruska a v květnu se má situace opakovat. Všichni jsou ale klidní a z médií se zájemce o podstatu věci nedozví nic. Asi je tedy vše v pořádku.

Přesto bych se ale rád dozvěděl oficiálně, že vše je v pořádku, abych to nemusel dedukovat z nečinnosti médií, i vlády. Je pravda, že média toto téma pokrývají, ale poněkud specificky, jak je ostatně poslední dobou zvykem. Vše je zatím pouze jedna přebraná zpráva ČTK. Díky tomu jsou texty identické, konstatují nějaký stav na základě zprávy novin z Ruska, ale podstatě věci se nevěnují. Je jedno, zda to je server České televize nebo Novinky.CZ.

Přitom ministra průmyslu a obchodu tento stav trápí, ale zprávu o jeho názoru na podstatu problému a co s ním, pokud vůbec, vláda chce dělat, jsem nenašel.

Přitom v minulých letech vždy omezení dodávek z Ruska, od našeho hlavního dodavatele, vyvolalo vždy nejenom pozornost, ale také aktivitu vlády.

Jak říkám, možná je vše v naprostém pořádku, pak by to ale někdo mohl říct, aby nás novináři zbytečně nestrašili.

Je také možné, že celé věci jen nerozumím, ovšem jeden článek by vše mohl spravit. Třeba nejsem sám, kdo v tom má zmatek.

Vždy jsem např. myslel, že:

  • Na dodávky ropy existují dlouhodobé rámcové smlouvy, třeba i dvacetileté.
  • Některé články naznačují spor o ceny - měl jsem za to, že i to je předem řešeno smlouvami, byť třeba jen ročními, ale netušil jsem, že tyto ceny jsou určovány z měsíce na měsíc, jak se mi zdá teď.
  • Ze zprávy ČTK také možná vyplývá, že my neobjednáváme. Pokud je to tak, proč potom vůbec psát titulky, že Rusové nedodají 80 % nasmlouvané ropy. Pokud tedy ČTK či redaktoři dalších médií nejsou placeni proruskou ropnou lobby a cílem článků není vyvolat tlak na zařízení objednávek z Ruska.

Nebo je podstata věci někde jinde? Rád bych se dozvěděl více, protože s ropou a jejími stabilními dodávkami stojí a padá naše společnost.