Když před dvěma lety Češi na posledním zlatém mistrovství světa prohráli překvapivě s Norskem 2:3, málem přišli o postup do čtvrtfinále. Po roční pauze se souboj obou týmů v základní skupině opakoval. Norové nedali našim ani centimetr na ledě zadarmo a Češi se měli co otáčet. Mnohdy musel brankář Kovář vytáhnout zázračný zákrok, aby uchoval naděje týmu na dobrý výsledek.

Pěknou akci předvedli v první třetině Nedvěd s Hemským, ve druhé třetině se blýskl kanonýr z NHL David Krejčí. Když ve třetí třetině otočil skóre v náš prospěch Frolík, vypadalo to na tři body. Jenže Norové stihli vyrovnat a rozhodnut musely nájezdy. V nich byl jediným úspěšným střelcem Hemský.

Server IHNED.cz zápas sledoval v podrobné on-line reportáži.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
15:55
Úvodní sestavy:

Česko: Kovář - Mojžíš, Nakládal, Němec, Krajíček, Čáslava, Blaťák - Frolík, Plekanec, Tenkrát - Michálek, Krejčí, Průcha - Hemský, Nedvěd, Vondrka - Kašpar, Novotný, Petružálek.

Norsko: Haugen - Trygg, Tollefsen, Holös, Bonsaksen, Kaunismäki, Solberg, Lökken Östli - Hansen, Skröder, Thoresen - Spets, Bastiansen, Olimb M. - Holtet, Röymark, Forsberg - Ask, Martinsen, Olimb K. A. - Kristiansen.

Rozhodčí: Lewis (CAN), Reiber (SUI) - Dehaen (FRA), Dussureault (CAN).

16:07

Utkání se bude opět, tak jak už je letos bohužel ve Švédsku zvykem, hrát ve velmi komorní atmosféře. Na tribunách rozlehlé areny lze jen těžko najít větší skupinu fanoušků. Většina sedaček je prádzná.

16:12

Ve Stockholmu hrají hymny obou týmů. Živě si je poslechne sotva tisícovka diváků - taková je vizitka letošního šampionátu, který po rušných letech zažívá velký divácký úbytek.

16:15
Utkání bylo zahájeno

Na jedné straně v bráně Jakub Kovář, na druhé Lars Hagen.

16:17

0:22 Hned první útok Čechů skončil faulem na Tenkráta. Dvě minuty dostává Mats Trygg.

16:19

0:50 Němec si sjel mezi kruhy a poprvé pořádně prověřil po hezké kombinaci Haugena. Ten mezeru mezi betony zacelil včas.

16:19

1:45 Další průběh české přesilovky Norové zatím velmi pozorně brání a vyhazují puky po mantinelech do bezpečí.

16:21

2:40 Norové útočili a dostali se do přečíslení. Ask střílel sám a trefil Kováře do chráničů.

16:22

3:19 Čáslava se stihl vrátit a zastavil další nebezpečně se rozvíjející akci Norů.

16:22

3:50 Obranu přečíslili v rychlém kontru také Češi, Nakládal pálil vedle.

16:23

4:30 Průcha se natlačil k bekhendové střele z levého kruhu, ale jeho rána mířila s tečí obránce až do ochranné sítě.

16:24

5:40 Od modré pálil Krajíček, také jeho pokus změnil tečí padající obránce.

16:25

6:19 - Norové si také zahrají přesilovku, Hemský zasáhl v útočném pásmu soupeře vysokou holí do obličeje.

16:27

6:40 - Kovář si připsal první zákrok proti lehké střele od modré čáry, Češi pak vyhodili.

16:28

7:40 Norové sevřeli český tým a Kovář schytal nepříjemnou sérii ran, které vyrážel před sebe a vznikl z toho velký závar. Nakonec se podařilo puk dostat do bezpečí Tenkrátovi.

16:29

8:55 Češi byli kompletní, ale neužijí si hru v plném počtu dlouho. Sotva se Hemský vrátil na led, opět fauloval a vrací se zpět na trestnou lavici. Dvě minuty - hákování.

16:31

9:30 Neděd a poté i Čáslava dostali puk za bránu Norska. Kovář zatím nezasahoval.

16:31

9:57 Série českých faulů pokračuje, ve středním pásmu zapáčil hokejku proti pohybu soupeře Kašpar. Češi budou hrát 53 vteřin ve třech.

16:32

10:22 Češi budou hrát oslabení ve třech výrazně déle. Ke dvěma hříšníkům se přidává i Plekanec, který se provinili podražením u mantinelu.

16:33
Česko - Norsko 0:1!

11:16 Norové si vytvořili obrovský tlak, Češi mohli nejprve dlouho děkovat Kovářovi, který několikrát vychytal v jasné pozici Thoresena. Obrana ale odražené puky nedokázala odpálit do bezpečí, až se ke kotouči dostal Mathis Olimb, který neměl problém trefit prázdnou bránu! Asistence: Jonas Holos, Morten Ask.

16:36

11:42 Norové měli pokračovat ještě v minutové přesilovce 5 na 4, jenže Hansen podrazil Blaťáka a poměr hráčů na ledě se srovná.

16:37

12:55 V době, kdy Čechům začala přesilovka, se k dobré pozici na levém kruhu dostal Nedvěd. Bránu netrefil.

16:37

13:35: Po kombinaci operoval u brány Hemský, pak se dostal k ráně i Němec, ale Haugen všechny puky dokázal vyrazit.

16:39

15:04 Zmar českého výběru potvrdil Frolík, který v rohu hřiště srazil k ledu Tenkráta. Hlouček fanoušků v hledišti ironicky zatleskal a v prázdné hale se nesl i jejich smích.

16:40
Česko - Norsko 1:1!

16:41 Češi před koncem třetiny dokázali srovnat, Nedvěd obětavě vykryl střelu od modré a uháněl do brejku, ve kterém přesně našel hůl Aleše Hemského, který jen usměrnil kotouč za Haugena - 1:1! Asistence: Petr Nedvěd.

16:43

18:00 Další rychlý brejk táhl Frolík, jeho rána zpoza obránce nenašla cíl.

16:45

18:20 Tollefsen mohutně napřáhl od modré a Kovář měl co dělat, aby prudkou ránu betonem vykopl.

16:46

19:14 Bonsaksen těsně před Kovářem změnil dráhu nahození, ale českého brankáře nepřekonal.

16:47
První třetina skončila
16:47

Velmi rozpačitá první třetina přinesla další nevýrazný výkon českého týmu, který výrazně brzdila nedisciplinovanost. Norové také díky ní využili dlouhou přesilovku 5 na 3 a ještě krátce před závěrečnou sirenou vedli. Velmi důležitý gól z pohledu české reprezentace ale stihl vstřelit po luxusní přihrávce zkušeného Nedvěda Aleš Hemský. Po první třetině se hraje 1:1.

17:02
Druhá třetina byla zahájena
17:03

0:50 Frolík první akci řešil individuálně, pálil nad.

17:04
Česko - Norsko 1:2!

1:39 Parádní nástup Norů, kteří nekompromisně využívají hned první útok ve druhé třetině. Po kombinaci Olimba s Bastiansenem se puk dostal až mezi kruhy, odkud se nemýlil Erik Lars Spets. Kovát neměl nárok - 1:2! Asistence: Anders Bastiansen, Mathis Olimb

17:08

3:00 Češi chtějí okamžitě dostat soupeře pod tlak. Blaťák pálil vedle.

17:08

3:50 Plekanec v ofsajdu.

17:08

4:19 Průcha na modré mohl do úniku, ale nezpracoval puk. Když se mu to konečně povedlo, nezvládl přihrát Krejčímu.

17:09

4:38 To na druhé straně vypadají útoky a akce úplně jinak. S naprostou lehkostí si dojel na levý kruh k nepříjemné střele Bastiansen. Kovář tentokrát chytá.

17:10

5:20 Další velká šance Norů. Zápěstím mířil těsně vedle vzdálenější tyči po zasekávačce na Vondrku Holtet.

17:10

5:30 Čáslava natlačil puk do brankoviště, kde dorážel nadvakrát Hemský. Haugen se ale skvěle roztáhl po celé brankové čáře a vychytal velkou šanci Čechů.

17:13

6:21 Mojžíš dostal puk na modrou, ale ve snaze tvrdě vypálit zlomil hůl. Norové vyvážejí hru do bezpečí.

17:15

7:30 Zakázané uvolnění nervózních Čechů.

17:16

8:05 Hemský s Nedvědem opět v brejku, prvně jmenovaný ale tentokrát najel do dvoumetrového ofsajdu.

17:17

8:25 Série dvou velkých šancí českého týmu. Nejprve hned po buly v útočném pásmu pálil tvrdě Kašpar, poté se dostal k ráně ze tří metrů Němec. Haugen nejprve zasahl ramenem, podruhé kontroloval ránu mířící do boční sítě.

17:19

9:10 Norové ale v žádném případě jen nebrání, Skroder operoval v útočném pásmu a dvakrát z nebezpečné pozice vypálil. Ani jednou bránu netrefil.

17:21

11:00 Češi teď mají optickou převahu, ale jen těžce si vypracovávají střelecké pozice.

17:22

11:50 Další hrozba na druhé straně. Olimb střílel prudce po ledě, trefil jen zadní mantinel a Kovář odražený puk přikryl pod lapačku.

17:24

12:36 Čáslava neměl vůbec komu přihrát. Pod tlakem musel střílet už od červené čáry.

17:25

13:10 Frolík se dostal za obranu, ale měl problémy se zpracováním puku. Dostal se proto k obtížné ráně na dlouhou hůl, Haugen chytá. Velkou roli u slabého zakončení měl vracející se Thoresen, který Frolíkovi mocně dýchal na záda.

17:27

14:00 Nahození Nakládala tečoval Krejčí těsně vedle.

17:28

15:12 Češi dlouho drželi puk v útočném pásmu, jenže pouze vodili puk po mantinelech. Do protiútoku šel poté Martinsen, ale rána mu vůbec nesedla. Snadná práce pro Kováře.

17:29

15:50 Obrovsky rychlý kolotoč roztočila elitní formace Norů v české třetině. Po ráně Hansena zůstal puk volný za klečícím Kovářem těsně před brankovou čárou. Dobrých pět vteřin o něm věděl jenom hlavní rozhodčí, následný závod o puk vyhrál Kovář ve spolupráci s bránícím Novotným!

17:31
Česko - Norsko 2:2!

17:04 Na druhé straně ale udeřilo. Frolík nejprve trefil tyč, Norové nestihli prostřídat a další útok vzal na sebe David Krejčí, který švihem z levého kruhu vymetl růžek Haugenovy brány - 2:2! Asistence: Petr Tenkrát.

17:34

18:50 Hemský téměř půl minuty kličkoval v útočné třetině, až pak se mu nabídl Čáslava, ale obranný blok nepropálil.

17:35

19:18 Tlak ale pokračoval a rozhození Norové české kombinaci totálně nestíhali. Bombu Blaťáka ale Haugen našel v lapačce.

17:36

19:50 Když ale seveřané chtějí, umí Čechy pořádne potrápit. Před Kovářem nepříjemně dorážel Skroder. Češi tlaku odolali.

17:36
Druhá třetina skončila
17:46

Ani ve druhé třetině neskončilo české trápení, Norové totiž hned po přestávce ukradli vedení zpět na svou stranu. Češí poté přidali a vytvořili si tlak, který místy střídaly nepříjemné brejky soupeře. Seveřané přesto už na konci třetiny působili hodně unaveným dojmem, zkracovali si pobyt na ledě a po delším tlaku, kdy je Češi nepustili k puku také inkasovali. Výstavní ránou se trefil poprvé na turnaji David Krejčí.

17:51
Třetí třetina byla zahájena
17:53

1:30 Haugen na nahození Blaťáka nemohl vidět, ale puk propadl těsně vedle jeho levé tyče.

17:53

1:57 Závar i před Kovářem. Holtet nepříjemně clonil a snažil se i dorážet. Až Nedvěd ho dokázal tvrdě sestřelit.

17:54

2:22 Norové zapomněli na Michálka, který s nápřahem až za hlavu z pravého kruhu trefil jen Haugena do betonu.

17:55

2:57 Hraje se nahoru dolů a gólovku měl i soupeř. Skronerova rána doslova trefila nic netušícího Kováře.

17:56

4:08 Nedvěd na modré nezpracoval dlouhou přihrávku a je z toho icing českého týmu.

17:58

5:30 Norové se nastěhovali na útočnou polovinu a nahazují puky za Kováře.

17:58

6:20 Skroder se vložil do české rozehrávky a málem šel sám se spoluhráčem v tandemu na Kováře, jenže těžký puk nezpracoval.

18:00

7:39 Frolík objel bránu, ale nedokázal ho zasunout, netrefil totiž prostor mezi třemi tyčemi. O pár vteřin později se o totéž pokoušel Michálek. Puk k bližší tyči propasíroval, ale beton už připraveného Haugena nepřetlačil.

18:03
Česko - Norsko 3:2!

7:56 Češi jdou konečně poprvé v utkání do vedení. Důležitou branku propasíroval mezi betony Haugena Michael Frolík - 3:2! Asistence: Tomáš Plekanec, Milan Michálek.

18:05

10:08 Češi nedokázali vyklidit prostor před Kovářem, který dlouho neměl odražený puk pod kontrolou. Velký závar utnul vyhozením Němec.

18:05
Česko - Norsko 3:3!

10:51 Češi po vstřelené brance naprosto přestali hrát a Norové dlouhý tlak v útočné třetině přetavili v branku. Z konce pravého kruhu napřáhl k nechytatelné ráně sjíždějící obránce Jonas Holos - 3:3! Asistence: Alexander Bonsaksen, Patrick Thoresen.

18:08

11:30 Další gólovka vikingů. Tollefsen měl dost prostoru, aby si sjel až mezi kruhy. Kovář se jen ohlédl, puk naštěstí míjí bránu.

18:09

13:15 Během dnešního utkání vytvořená formace Frolík - Plekanec - Michálek je jediná, která dokáže pořádně zamotat soupeře. I teď si vytvořila velký tlak, Haugen ale zasahovat nemusel.

18:10

14:20 Utkání graduje v obrovské drama. Norové vypíchli přihrávku Krejčího a Thoresen šel do brejku. Neměl dost sil a přečíslení zpomalil, dlouhou kličkou se ale dokázal dostat do tak dobré střelecké pozice, že Kovář musel pouze vyrážet a dojíždějící soupeři málem dotlačili puk do prázdné brány!

18:11

15:30 Češi chtěli uklidnit hru, nachvíli podrželi puk za vlastní bránou a dovolili oběma týmům prostřídat.

18:12

15:51 Haugen před dojíždějícím Michálkem schoval puk do lapačky.

18:13

3 383 diváků ohlásili pořadatelé na tomto utkání. Podle našeho zpravodaje ze Stockholmu je ale přitom v hale sotva pětistovka fanoušků.

18:14

16:27 Holos šel sám na Kováře, který jeho blafák vybruslil!

18:16

18:20 Rozhodčí povolili metr a hodně se přivtrdilo. Blaťákovi odpustili dvě jasná podražení během krátké chvíle.

18:17

19:15 Němec z velkhé úhlu trefil pouze brankáře.

18:17
Třetí třetina skončila
18:22
Prodloužení začalo
18:23

1:20 Frolík se háčkoval do šance, puk mu ale přeskočil hokejku.

18:25

2:30 Hraje se hodně opatrně. Holtet za brankou Kováře šetří vteřiny.

18:26

3:40 Češi v závěru prodloužení buší do obrany. Ale střelba vázne.

18:26

4:05 Norové šetří čas, chtějí nájezdy. Bez rozpaků vyhazují i na zakázané uvolnění.

18:28

4:40 Blaťák se neprosadil.

18:28
Prodloužení skončilo

Norové zdržovací taktikou v prodloužení dosáhli svého, poprvé na turnaji rozhodnou o vítězství samostatné nájezdy, na které si vikingové očividně věří.

18:31
Nájezdy začínají
18:31

1. série: Začíná Aleš Hemský.

18:32

1. série: Aleš Hemský naprosto s přehledem vykoupal brankáře a zasunul do prázdné brány 1:0!

18:32

1. série: Per-Age Skroder...

18:33

1. série: Skroder střelou Kováře nepřekonal. Češi po první sérii vedou 1:0.

18:33

2. série: Petr Nedvěd.

18:33

2. série: Haugen ho vybruslil.

18:34

2. série: Nedává ani Thoresen, kterého zastavil Kovář betonem. Rozhodnout může ve třetí sérii David Krejčí!

18:34

3. série: Ani Krejčího blafák se ale neujal, Nor Morten Ask musí dát.

18:35
Česko - Norsko 4:3 po s.n.!

3. série: Ask nedává, Kovář byl opět pozorný a dobře Nora vybruslil. Češi vítězí!