Ministr financí Miroslav Kalousek, případně různí členové NERV otevřeně říkají v médiích, že Řecku by prospěl odchod z eurozóny. K tomu je asi dobré poznamenat, že zdaleka ne každý je o tom přesvědčen.

Tak například Clive Crook ve sloupku pro agenturu Bloomberg cituje ekonoma Barryho Eichengreena, jednu z největších autorit v těchto záležitostech, který říká, že odchod Řecka spustí „matku všech finančních krizí“. Opustit měnovou zónu pod tlakem není totéž jako opustit currency peg.

Krom renominace všech kontraktů a kolkování bankovek lze očekávat prudkou devalvaci. Ta povede k rigorózním kapitálovým kontrolám, a to v rámci evropského trhu, kde se něco takového podle pravidel spustit nesmí. Dojde ke kaskádě bankrotů a řecká ekonomika úplně přestane fungovat. Devalvace má zvýšit konkurenceschopnost. Ale čeho? Řecko nic nevyrábí a více turistů do země nacházející se v chaosu nepřijede.

Vlastní měna povede k inflačnímu pokušení, to brzy požere výhody devalvace a Řecko bude tam, kde bylo. Hlavní potíž je v tom, že když odejde Řecko, stane se odchod Španělska, Portugalska a Itálie nikoli nemyslitelným, ale možným.


...

Wolfgang Münchau zase ve svém sloupku pro SpiegelOnline upozorňuje, že ti, kdo volají po odchodu Řecka z eurozóny, buď nepromysleli konsekvence, nebo je jejich skutečnou motivací akceptovat rozpad eurozóny. Autor tvrdí, že náraz řeckého odchodu by vyvolal potřebu vzniku plné bankovní a fiskální unie. To vše by muselo být rozhodnuto, schváleno a ratifikováno přes noc, což jistě není realistické.

...

K podobným závěrům dochází Barry Ritholtz na serveru Big Picture, kde doplňuje sloupek Paula Krugmana na totéž téma.

...

Bernard Delbecque z Katolické univerzity v Lovani píše, že nový francouzský prezident François Hollande by měl navrhnout ambiciózní růstovou a integrační agendu pro eurozónu.

...

Podle Financial Times má dnes David Cameron v projevu říci: „Buď bude mít Evropa stabilní a úspěšnou eurozónu s dobře kapitalizovanými a regulovanými bankami, se systémem sdíleného fiskálního břemene a podpůrnou měnovou politikou napříč eurozónou, nebo se nacházíme na nezmapovaném teritoriu, které přinese rizika pro všechny.“

...

A abychom dodali potravu i euroskeptikům, zde je třeba text z Independentu. Samozřejmě se dozvíme, že Robert Mundell a Milton Friedman říkali Evropě, že to nemá dělat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist