Především se nikoho nezastávám, ale i kdybych se zastával, tak myšlení tohoto chytráka, se mi zdá snad nebezpečnější než existence samotných kmotrů a ukradených peněz.

Nyní tedy k dotazům, které si kladu a snad (jako jakýsi otravný šťoural) cítím povinnost si je klást. Proč policie v této zemi předvádí tak nevyrovnané výkony? Jak jí mám tedy potom věřit? Proč třeba čtyřicet dní nevyslechne přejetou paní, jen aby si ji kmotr Janoušek mohl koupit? A proč ve srovnání s tím nasadí na Ratha „stovku nejlepších profesionálů“? Když nasadí „stovku nejlepších profesionálů“ na Ratha, zbyde alespoň jediný profesionál třeba na vyšetření dvou set klientelistických změn v územním plánu hl. m. Prahy?

Proč mám najednou předpokládat, že česká policie, která zpatlá, na co sáhne, teď zrovna postupuje dobře? Je úlohou novináře budovat důvěru v policii před tím, než je možné její práci jakkoli posoudit? Státní zástupkyně drží přísné informační embargo, ale do médií už začaly selektivně pronikat informace z policejního spisu. Jak je to možné? Kdo je za to zodpovědný? Proč soud před lety rozhodl, že zločinci Srbovi se musí vrátit krabice s miliony?

Proč jedna krabice (pravděpodobně) propadne státu a druhá mu nepropadla? Je pravda, že Rathovi zmizela krabice na pět minut z dohledu? Kdo byl ten policejní spolupracovník v samém jádru zločinecké party? Byl to ten, kdo předal Rathovi krabici? Já tedy doufám (či chci věřit), že ne.

Aby bylo jasno – pokus o předražení veřejné zakázky je jasný. Mám však obavy, že advokáti budou mít dost silného střeliva. Aby se nám ten zlý muž ještě nevrátil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist