„Podle našich zkušeností se lidé nad 50 let lépe uplatňují v těch oborech, kde se požadují větší odborné znalosti a praxe v oboru. Naopak firmy hledající obchodníky s dravostí a naprostou časovou i osobní flexibilitou nebo kandidáty s výbornými jazykovými znalostmi, starší ročníky přijímají málo,“ uvedla Iva Didova, tisková mluvčí společnosti Adecco. Většina firem proto dává přednost mladším uchazečům, jako důvody uvádějí například stávající mladý tým, do kterého by starší zaměstnanec nezapadl, nebo jsou přesvědčeni, že mladší zájemci a absolventi se dají lépe koučovat, nemají tolik zažité některé návyky, kterých by se chtěl nový zaměstnavatel vyvarovat. Další minusové body získávají starší uchazeči kvůli většímu výskytu zdravotních problémů. Podle analýzy Českého statistického úřadu z května letošního roku se výskyt trvalých zdravotních problémů dramaticky zvyšuje právě kolem 50. roku, kdy je pociťuje v průměru 30 % lidí. Naproti tomu ve skupině pod 30 let to bylo pouze 5 %.
„Ovšem s ohledem na zvyšující se hranici odchodu do důchodu si nedovedu představit, že by současný trend přetrvával,“ sdělila Iva Didova ze společnosti Adecco. „Lidí ve skupině 50+ bude stále přibývat a pracovní trh bude muset zareagovat,“ dodala. Starší a zkušenější zaměstnanci mohou podle Ivy Didové nabídnout praxi a nadhled. Často již mají odrostlé děti, proto jsou flexibilnější. Jsou stabilnější, loajálnější a mnohdy jsou ochotni pracovat za nižší mzdu než jejich mladý kolega. Skupina starších ročníků má navíc ve většině případů finanční závazky (hypotéky, půjčky apod.), kterými jsou vázáni a nemohou si dovolit přijít o zaměstnání. „K práci přistupují zodpovědněji než mladí, nemají třeba evidovány neomluvené absence,“ upřesnila Iva Didova. Jejich hendikep spojený s kvalifikací lze dohnat smysluplnou a cílenou rekvalifikací, na které se může podílet i možný budoucí zaměstnavatel. „V oblasti aktivní politiky zaměstnanosti cílené na tuto věkovou skupinu jsou v tuzemsku v porovnání s okolními zeměmi poměrně velké rezervy,“ doplnila Iva Didova.
Skupina Adecco je předním světovým poskytovatelem HR řešení jak pro firmy, tak i pro klienty z řad zaměstnanců a uchazečů o práci. Za celkem zhruba padesátiletou historii společnost vybudovala přes 5 500 poboček v 60 zemích světa. Od roku 1996, kdy se spojily původní firmy Adia a Ecco, je světovým lídrem v oblasti personálních služeb. V České republice působí od roku 1992, a má zde v současné době 15 poboček. Denně v tuzemsku pomáhá zhruba stovce uchazečů o práci a samotné Adecco dává v ČR práci zhruba třem tisícům agenturních zaměstnanců.

-Les-