Sama se na svých webových stránkách chlubí, kolik významných zakázek v nemocnicích nebo třeba u českých zubařů realizovala. A že jich opravdu je. Při té zatím poslední, kterou dokončila letos v únoru, zmodernizovala příbramskou nemocnici za necelých 41 milionů korun.

Firma PURO-KLIMA skutečně patří k největším dodavatelům zdravotnické techniky v České republice a na Slovensku, ale zároveň ji neprovází úplně bezproblémová pověst. Zajímavostí je, že v posledních letech ve většině případů uspěla v tendrech, kde byla jediným soutěžícím, nebo měla jenom jednoho soupeře.

Okolo společnosti, která vybavuje nemocnice na klíč, se vyskytují politici s protikorupčními detektivy na krku. A to nejen v souvislosti s čerstvou korupční kauzou poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (ve vazbě skončil i místopředseda představenstva firmy Martin Jireš), ale i kvůli dřívějším zakázkám.

Kriminalisté prověřují kromě korupce ve středních Čechách také neprůhledné stamilionové tendry na vybavení severočeských a východočeských nemocnic.

PURO-KLIMA

Firma byla založena už před Sametovou revolucí – v květnu 1989 jako výrobní družstvo. Už tehdy se věnovala dodávkám, montáži a servisu technologií pro zdravotnictví, farmacii, bezodpadovou technologii a ekologii. Založili ji pracovníci tehdejšího závodu Chirana OTS, kteří se dlouhodobě zdravotnické technice věnovali a zajišťovali ji zejména ve střední a východní Evropě, tehdejším Sovětském svazu a v jižní Americe. Postupně se rozrostla i o odštěpný závod na Slovensku a v srpnu 2010 založila dceřinnou firmu v Kazachstánu. Není bez zajímavosti, že se před šesti lety navíc začala věnovat i poradenství a zpracováním projektů na získání eurodotací.

Zdroj: www.puro-klima.cz a www.justice.cz

V severních Čechách hrozí kvůli podezření z předražených zakázek v rámci operačního programu Severozápad (Ústecký a Karlovarský kraj) ztráta evropských dotací až ve výši půl miliardy korun. Bývalý šéf tohoto operačního programu Petr Kušnierz byl kvůli korupci a machinacemi s eurodotacemi obžalován a jeho případ nyní řeší soud.

Kvůli manipulaci s hodnocením projektů, které se ucházely o evropské peníze, stojí před trestním senátem i Kušnierzův jihočeský kolega Jiří Trnka.

Bez výběrového řízení

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje zase kvůli jedné ze zakázek pro firmu PURO-KLIMA dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže půlmilionovou pokutu. V roce 2008 totiž společnosti zadal zakázku na vybavení a propojení nemocnic za 120 milionů bez výběrového řízení.

"Jednání zadavatele mělo za následek vyloučení přístupu jiných dodavatelů než vybraného uchazeče do soutěže o veřejnou zakázku, tedy omezení soutěžního prostředí," uvedl v rozhodnutí předseda ÚOHS Petr Rafaj, podle něhož holding nezvolil transparentní způsob zadávacího řízení a odmítl možnost úspory, kdyby bývala padla levnější nabídka.

Kvůli této zakázce kriminalisté od loňského října stíhají bývalého náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje Rostislava Všetečku (ODS).

Soutěž s jedním hráčem

Ve spolupráci se společností Datlab server IHNED.cz zjistil, že společnost PURO-KLIMA za posledních téměř šest let vyhrála 121 veřejných zakázek a jen u pěti z nich si netroufla podat nabídku sama a přibrala nějakého dalšího dodavatele. Celkem tak realizovala zakázky za téměř tři miliardy korun.

V posledních letech k baštám firmy PURO-KLIMA patřily právě severní a východní Čechy a také střední Čechy exhejtmana Ratha se štědrými zakázkami v tamních krajských nemocnicích. Kromě zmíněné Příbrami i v Kolíně či v Kladně, kde šéfovala Kateřina Pancová, další z hlavních postav obviněných v Rathově kauze.

Zajímavá je i další statistika: PURO-KLIMA zvítězila ve třech čtvrtinách výběrových řízení tak, že se jich zúčastnila buď úplně sama, nebo pouze s jedním soupeřem.

Podívejte se na mapu, kde jsou vyznačeni všichni zadavatelé těch zakázek, které v posledních šesti letech PURO-KLIMA vyhrála.

Legenda k veřejným zakázkám

 

A na následujícím grafu se ještě můžete podívat, kolik peněz PURO-KLIMA ve veřejných zakázkách vysoutěžila v průběhu posledních téměř šesti let. Pro připomenutí: David Rath nastoupil do čela Středočeského kraje na podzim 2008.