Čeští příznivci datové žurnalistiky oslavili na začátku dubna malé Vánoce. Nedostali jsme sice žádné dárky, ale rozradostnil nás slib, že je možná dostaneme na konci roku. Na napínavé schůzi uprostřed jedné z vládních afér schválil kabinet Petra Nečase Akční plán Partnerství pro otevřené vládnutí. Slíbil v něm, že do konce roku otevře pro strojové zpracování deset klíčových databází, například obchodní a insolvenční rejstřík, registr veřejných zakázek nebo evidenci financování politických stran.
Co by to znamenalo v praxi? Autoři projektů, jako jsou například zIndex, Rozpočet veřejně, Koho volit nebo Naši politici, a také novináři a občané by se mohli podstatně jednodušeji dostat k informacím o fungování státu. Nemuseli by už hackovat weby institucí a stahovat z nich pokoutně do svých počítačů celé kopie databází, jako je registr veřejných zakázek, přehled parlamentního hlasování nebo obchodní rejstřík, protože v podobě, v jaké je úřady nyní zveřejňují, s nimi nelze seriózně pracovat. Veškerá data by měla být on-line v otevřených, vhodnou licencí vybavených, člověkem i počítačem snadno čitelných formátech.
"Celosvětově [...] vlád[y] zveřejň[ují] co nejvíc dat v dobré kvalitě bez snahy vyhodnocovat, jestli jsou pro občany užitečné," píše se ve slovenské verzi akčního plánu. "Praxe v zemích, které už tímto způsobem data zveřejnily, potvrzuje, že přístupná data stimulují aktivitu a kreativitu firem, neziskových organizací, i jednotlivých občanů. Ti začnou vytvářet aplikace a inovativní služby postavené na těchto datech."
Výsledkem je levnější, srozumitelnější a účinnější veřejná správa, a především výrazně nižší riziko korupce. Ukazuje se také, že k nejčastějším uživatelům nových webových aplikací patří nakonec samotní úředníci, kteří se už ve vlastních datech sami nevyznají.
K iniciativě Open Government Partnership se přihlásilo 55 zemí. Každá z nich v dubnu na konferenci v Brazílii představila dokument, ve kterém shrnula dosavadní úspěchy a nastínila další plány s otevřeným vládnutím. Porovnali jsme slovenský a český akční plán a konkrétní kroky s jednoznačným termínem splnění zanesli do časové osy:
Slovensko z našeho srovnání vychází jako vítěz. Není to ale jen vítěz papírový? Nemá jen obratněji sepsané sliby? Ano, ale nejen to: Už druhým rokem zveřejňují slovenské úřady veškeré smlouvy v Centrálním registru smluv. Nemají na vybranou: teprve zveřejněním dohoda nabývá právní účinnosti. Na rozdíl od české už také slovenská vláda spustila centrální katalog vládních dat (u nás ho zatím zkouší suplovat iniciativa OpenData.cz se svým CKAN Czech Republic, který již obsahuje 171 datasetů). I slovenské sliby do budoucna jsou podrobnější, konkrétnější, je jich víc a mají dřívější termíny splnění než ty české.
Teď už jen abychom si na ně vzpomněli také za rok, až přijde čas jejich plnění zkontrolovat.
Partnerství pro otevřené vládnutí – Akční plán České republiky
Akčný plán Iniciatívy pre otvorené vládnutie v Slovenskej republike
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist