Největším tahákem pondělního programu na fotbalovém mistrovství Evropy byl zápas velkých soupeřů Francie a Anglie. Ta vedla díky hlavičce stopera Lescotta, avšak Nasri se ze střední vzdálenosti postaral o vyrovnání ještě v první půli. Druhá se obešla bez vážnějších šancí.

Večer vstoupí do hry druhý pořadatel Ukrajina, jejíž trenér Oleg Blochin prohlásil, že mužstvo se chová jako nepokojný kůň před startem. Soupeřem bude Švédsko.

Český celek dnes od 19 hodin trénoval na stadionu ve Vratislavi. Trenér Bílek se na něm rozhodoval, jakou sestavu zvolí v úterý proti Řecku.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
10:09
Blochin krotí ukrajinskou nedočkavost

"Jsme jako rychlý kůň, který se nemůže dočkat startu," prohlásil ukrajinský trenér Oleg Blochin, jenž povede svůj tým proti Švédsku v posledním zápase prvního kola šampionátu. Celá země se nemůže dočkat kyjevského výkopu ve 20:45 a vidí ve svých hráčích jasné vítěze. To už Blochinovi, jenž musí své hráče uklidňovat jako toho koně, moc nevoní. "Kdokoli by říkal, že jsou outsidery, mýlil by se," upozornil na sílu Švédů.

10:14
Angličané mají ukázat to, co dokážou doma

Dvaačtyřicet dní po svém jmenování do funkce stane Roy Hodgson na stadionu v Doněcku jako trenér reprezentačního týmu. "Věřím, že mi to hráči usnadní," svěřil se anglický kouč, jehož extrémně krátká doba na přípravu mužstva netíží. Sílu hledá na klubové scéně, odkud ostatně přišel. "Máme tady hráče, kteří jsou hvězdami svých klubů v jedné z nejlepších evropských lig. Věřím, že tady ukážou to, co jsou schopni předvádět doma," vystihl vleklý anglický problém čtyřiašedesátiletý kouč, jenž ještě před necelým měsícem vedl West Bromwich Albion.

10:22
Španělský kouč vysvětluje, proč nepostavil útočníky

"Postavil jsem Ceska, protože o něm Italové neměli žádné reference. Chtěli jsme také dosáhnout převahy v záloze s vědomím, že Fábregas se Silvou se dokážou dostávat do brankových příležitostí. Myslím, že to docela fungovalo a Fábregas odvedl spoustu skvělé práce," řekl trenér Španělů Vicente del Bosque po remize s Itálií 1:1, proti níž neposlal na hřiště v úvodu žádného útočníka. Dělba bodů jej prý nezklamala.

10:54
Saunu už ne - střecha se zatahovat nebude

Na novém Národním stadionu ve Varšavě se už nebude hrát pod zataženou střechou, pod níž se kvůli obavám z bouřky odehrál zápas Polsko - Řecko a všichni fotbalisté potvrdili, že se cítili jako v sauně. Pro další zápasy proto už bude z nařízení UEFA aréna otevřená. "I já sám jsem na lavičce cítil, že bylo velmi teplo," řekl trenér polské reprezentace Franciszek Smuda.

11:48
Italský trenér Prandelli chtěl Balotelliho střídat už před nevyužitou šancí

Kouč italského celku si nedokázal vysvětlit, proč Mario Balotelli nedokázal v 54. minutě se Španělskem nezakončit svou akci, kdy šel sám proti brankáři, ale míč mu stačil obránce vracející se obránce ukopnout. "Nevím, co se stalo Mariovi, když stál sám před Ikerem Casillasem," konstatoval kouč, který jej krátce poté vystřídal. "Už před tou chybou jsem se rozhodl poslat na hřiště Di Nataleho, takže střídání nebylo žádný trestem pro Balotelliho," vysvětlil trenér, který útočníka Machesteru City nahradil Di Natalem, který hned po čtyřech minutách skóroval.

12:48
Trapattoni irský celek nepoznával

Italský kouč irského týmu Giovanni Trapattoni byl rozčarován výkonem svého celku při porážce 1:3 s Chorvatskem. "Vůbec to nevypadalo jako naše ostatní výkony, v řadě zápasů jsme hráli mnohem lépe. Dnes jsme hlavně v prvním poločase zaostávali, soupeř nás převyšoval v záloze. Nebyli jsme zvyklí dostávat branky, teď jsme dostali tři," řekl den po utkání třiasedmdesátiletý kouč.

13:07
Šestý nejrychlejší gól v historii

Chorvatský fotbalista Mario Mandžukič dal v nedělním utkání proti Irsku šestý nejrychlejší gól v historii evropských šampionátů. Útočník německého Wolfsburgu otevřel skóre po dvou minutách a 38 sekundách a k rekordu Rusa Dmitrije Kiričenka v zápase s Řeckem z roku 2004 mu chyběla jedna minuta a 31 vteřin.

13:48
Za červené karty vždy jeden zápas stop

Polský brankář Wojciech Szczesny, vyloučený v úvodním utkání proti Řecku, bude smět odchytat poslední zápas základní skupiny proti českým fotbalistům. Za faul na Dimitrise Salpingidise dostal od disciplinární komise UEFA trest jen na jedno utkání, který si odpyká v úterý proti Rusku. Pětadvacetiletého brankáře Arsenalu po vyloučení zastoupil Przemyslaw Tytoń a hned se stal hrdinou. Gólman PSV Eindhoven totiž chytil Jorgosi Karagunisovi penaltu. Trest na jeden zápas dostal za červenou kartu také řecký stoper Sokratis Papastathopulos, jenž nebude hrát v úterním utkání s Čechy.

15:35
Pavljučenkova rána je první "Goal of the Day"

Trefu Romana Pavljučenka, jíž ruský útočník stanovil konečné skóre zápasu proti české reprezentaci na 4:1, zvolili čtenáři serveru uefa.com za nejlepší gól úvodních dvou hracích dnů Eura 2012. Hlasovalo pro něj 45,2 procenta účastníků ankety. O další "Goal of the Day" se bude hlasovat po dnešních zápasech v součtu za neděli a pondělí.
Další pořadí 1. kola: Robert Lewandowski (24,2 procenta), Mario Gómez (14,9), Michael krohn-Dehli (11,6), Václav Pilař  (4 procenta).

16:45
UEFA poslala další apel na potírání rasismu

Starostové osmi pořadatelských měst obdrželi dopis Evropské fotbalové unie, aby učinili maximum ve snaze zabránit projevům rasismu při otevřených trénincích účastníků Eura 2012, i kdyby to mělo být za cenu zesílení policejního dozoru. Podobný apel zaslala UEFA také polské ministryni sportu Joanně Muchové. Podle zásad nulové tolerance rasismu by měl být každý původce takového chování zadržen.

17:41
Anglie nasadila k Terrymu druhého stopera Lescotta

Základní sestavy pro zápas Francie - Anglie:
FRANCIE: Lloris - Debuchy, Rami, Mexés, Evra - Nasri, Cabaye, A. Diarra, Malouda, Ribéry, Benzema.
ANGLIE: Hart - G. Johnson, Terry, Lescott, Cole - Milner, Gerrard, Parker, Oxlade-Chamberlain - Young, Welbeck.

18:28
30. min. Francie - Anglie 0:1

Steven Gerrad poslal z přímého kopu fantastický centr do malého vápna na hlavu Joleona Lescotta, jenž byl sice v záklonu, ale dokázal skórovat.

18:39
39. min. Francie - Anglie 1:1

Francie z tlaku vyrovnala. Po kombinaci kolem pokutového území míč převzal dva metry za jeho hranicí Samir Nasri a mezerou mezi hráči ho poslal k tyči branky Johna Harta, jenž měl polozakrytý výhled.

18:46
Poločas: Francie - Anglie 1:1

Po inkasovaném gólu Francie přitlačila ještě víc, nejprve měl šanci Alou Diarra, jehož hlavičku Hart reflexivně vyrazil, po vyrovnání se Angličané opět jen bránili.

19:30
75. minuta Francie - Anglie 1:1

Druhý poločas je zatím bez šancí. Francie střílí z dálky, Anglie se snaží o brejky.

19:50
Konec utkání: Francie - Anglie 1:1

Ještě patnáct sekund před vypršením tříminutového nastaveného času se pokusil Karem Benzema strhnout vítězství na stranu Francie. Po jeho skákavé střele z velké vzdálenosti ale brankář James Hart skočil a nedovolil míči pokračovat na jeho dráze do branky.

20:42
Úvodní sestavy Ukrajiny a Švédska

Ukrajina: Pjatov - Selin, Chačeridi, Michalik, Timoščuk - Gusev, Jarmolenko, Nazarenko, Konopljanka - Ševčenko, Voronin

Švédsko: Isaksson - Lustig, Mellberg, Granqvist, Olsson - Elm, Larsson, Källström - Ibrahimović, Toivonen, Rosenberg

20:45
Ukrajina - Švédsko. Utkání začalo

Utkání na vyprodaném stadionu v Kyjevě začalo, domácí tým jde po dvou letech přípravných duelů poprvé do soutěžního zápasu. Dopředu je žene fantastické publikum a lídr Ševčenko, jehož už před zápasem vyvolávala celá arena.

20:58
11. min. Ukrajina - Švédsko 0:0. Opatrný fotbal a první žlutá

Kim Källström dostává první žlutou kartu, když taktickým faulem zastavil rychlý protiútok Ukrajinců. Jinak se ale hraje velmi opatrný fotbal a obě mužstva zatím ohrožují bránu převážně z velké dálky.

21:07
17. min. Ukrajina - Švédsko 0:0. Ibrahimovičův centr nadělal problémy

Zlatan Ibrahimovič nacentroval do vápna Ukrajiny a byl z toho pořádný závar. Pjatov míč hodně nešikovně boxoval ven, ale ani jeden ze tří Švédů nedokázal odražený míč dorazit do brány.

21:13
23. min. Ukrajina - Švédsko 0:0, Ševčenko poprvé v akci. Nedal

Velkou šanci spálil Andrej Ševčenko, který využil totálního zaváhání švédské obrany. Ta totiž přestala hrát kvůli ofsajdovému postavení Voronina, jenže ten nejevil zájem o hru, a proto rozhodčí nechali akci běžet. Ševčenko ale z mírného úhlu totálně selhal.

21:22
33. min. Ukrajina - Švédsko 0:0. Voronin pálil z dálky

Isaksson se pořádně vylekal. Z dobrých pětadvaceti metrů napálil Voronin. Prudká střela ale dostala opačnou faleš a zatočila se přesně doprostřed brány na připraveného Isakssona. Ten jedovatý pokus přesto pouze vyrazil.

21:26
39. min. Ukrajina - Švédsko 0:0, dvě velké šance na obou stranách

Se šancemi se roztrhl pytel. Na jedné straně zatáhl míč do vápna Ševčenko, jehož sražený pokus spadl přesně na nárt Jarmolenka, který nedokázal propálit obětavé obránce.

Ještě blíže k brance měl ale hned z protiútoku Ibrahimovič. První akce švédské hvězdy skončila na tyči.

21:33
Poločas. Ukrajina - Švédsko 0:0 - Domácí z tlaku gól nevytěžili

V první půli už diváci žádnou další šanci neviděli. Ukrajina měla mnohem víc ze hry, vytvořila si několik gólových šancí a překvapiva zatlačila Švédsko do obrany. Na druhou stranu, byl to švédský Ibrahimovič, kterému gólovou radost překazila tyč.

21:57
51. min. Ukrajina - Švédsko 0:1! Trefil se Ibrahimovič

Švédové hned z kraje poločasu tlačili a posadili na zem rozjeté Ukrajince. Jermolenko nedokázal odvrátit centr do bezpečí, ale pouze ka Källströmovi, který se neukvapil a před prázdnou bránou našel neomylného Zlatana Ibrahimoviče!

21:59
55. min. Ukrajina - Švédsko 1:1! Ševčenko okamžitě odpovídá

Jarmolenko napravil své zaváhání a Ukrajina okamžitě srovnává stav. Po jeho centru si totiž našel správné místo ve vápně Andrej Ševčenko a hlavou rozvášnil celý Kyjev!

22:06
61. min. Ukrajina - Švédsko 2:1! Ševčenko otáčí

Andrej Ševčenko jako správný kapitán zavelel k totálnímu obratu. Během šesti minut otáčí zápas a trefil se znovu hlavou. Tentokrát si naskočil u přední tyče na centr z rohu. Ukrajina vede 2:1!

22:15
70. min. Ukrajina - Švédsko 2:1. Tři střídání Švédska

Švédové se snaží s nepříznivým stavem něco udělat a sahají postupně ke třem střídáním. Toivonena nahradí Svensson, Wilhelmsson pak nahradil Larssona a do hry se dostane i Elmander střídající Rosenberga.

22:27
76. min. Ukrajina - Švédsko 2:1, Ibrahimovič měl na noze druhý gól

Zlatan Ibrahimovič spálil obrovskou šanci, Elm mu vrátil míč proti noze, ale prudká rána skončila kořistí brankáře Pjatova.

22:28
81. min. Ukrajina - Švédsko 2:1. Hrdina Ševčenko střídá

Za bouřlivého potlesku odchází ze hřiště dvoubrankový hrdina Ševčenko. Po zbytek zápasu ho nahradí Milevskij.

22:34
90. min. Ukrajina - Švédsko 2:1. Elmander spálil obrovskou šanci na vyrovnání

Ibrahimovič v roli nahrávače vyslal z hranice vápna za obranu Elmandera, který ze tří metrů v jasné gólovce netrefil bránu.

Švédům zbývá na vypracování další šance tři minuty, které hlavní rozhodčí nastavil.