Německo, Dánsko, Portugalsko a Nizozemsko. Ani jeden z těchto týmu skupiny smrti neměl před posledním kolem základní skupiny jistotu postupu do čtvrtfinále. Nakonec postoupili do čtvrtfinále Němci a Portugalci, kteří budou hrát s českým týmem. Dánsko a Nizozemsko na turnaji končí.

Server IHNED.cz sledoval dění na Euru po celý den v podrobné on-line reportáži.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:18
Skupina zamotaná do poslední minuty

Nejlepší výchozí pozici má pochopitelně Německo, které zatím vyhrálo oba zápasy. K definitivní jistotě postupu mu stačí bod s Dánskem. Případná výhra by ale výrazně pomohla Nizozemsku.

Holanďani se na turnaji trápí, jsou terčem kritiky a patří mezi největší zklamání turnaje. Rozhádaný tým s kontroverzním Robbenem ale i s nula body na kontě stále může postoupit. Musí ale bezpodmínečně porazit Portugalsko a spoléhat, že Němci zdolají Dánsko. Nizozemsko navíc musí vyhrát o dva góly. V tom případě by rozhodovala minitabulka mezi Portugalskem, Dánskem a Nizozemskem a byli by to právě Holanďani, kteří by zásluhou lepšího skóre šli dál. A narazili by na Českou republiku.

09:30
Karagunis nesouhlasí se žlutou kartou a stopkou na čtvrtfinále

Kapitán řecké fotbalové reprezentace Jorgos Karagunis žádá po vedení UEFA přezkoumání okolností, za kterých dostal v sobotu na Euru ve vítězném duelu s Ruskem žlutou kartu. Protože se jedná o jeho druhý trest na turnaji, má nyní automaticky zastavenou činnost pro nejbližší zápas na turnaji, kterým bude po nečekaném postupu čtvrtfinále.

"Snad si UEFA tu scénu ještě jednou prohlédne. Je to prostě jenom škoda a nefér," konstatoval pětatřicetiletý Karagunis.

09:46
Poláci zůstanou kamarádi, ve zbytku turnaje fandí Čechům

Až kolem druhé hodiny ráno začaly oba tábory opouštět Vratislav. Jako první se rozjel vlak s polskými příznivci, kteří se pokoušeli překonat zklamání a spustili tradiční chorál "Polska bialo-czerwoni".

Češi z protějšího nástupiště se přidali, tleskali a mávali Polákům na cestu. Ti odpověděli skandováním "Čechy, šampion", a jasně tím naznačili, komu budou ve zbytku turnaje fandit.

Atmosféru si už pochvalují také čeští hráči. "Bylo to nádherné. Tleskali čeští i polští fanoušci," řekl obránce Michal Kadlec o pocitech bezprostředně po skončení vzájemného duelu, který rozhodl o polském nepostupu.

10:04
Rusové neunesli porážku, fanoušci vnikli do hotelu za trenérem

Velmi nelibě nesli fanoušci Ruska vyřazení na Euru a porážku s Řeckem. Někteří z nich se proto vydali přímo do hotelu, kde bydlí ruská reprezentace, aby jejich zástupcům sdělili své pocity.

Podle agentury ITAR-TASS fandové svůj názor sdělili nizozemskému trenérovi "sborné" Dicku Advocaatovi. Šéfa ruského fotbalového svazu Sergeje Fursenka vypískali a doprovodili do apartmá skandováním "Hanba!".

Policie ale žádné další incidenty ve městě, kterými ruští fanoušci na turnaji prosluli, řešit nemuseli.

12:24
Fotbalisté Polska přišli o 40 milionů

Polští fotbalisté, kteří v sobotním utkání mistrovství Evropy prohráli s Českou republikou 0:1 a nepostoupili do čtvrtfinále, přišli také o 1,5 milionu eur (asi 38 milionů korun). Tolik činila prémie za postup do čtvrtfinále a za vítězství ve skupině vypsaná Polským fotbalovým svazem, napsal dnes internetový portál Fotbalnews.pl.

14:10
Nizozemský kapitán: Nevzdáváme se!

Kapitán nizozemské fotbalové reprezentace Mark van Bommel popřel, že by nálada v národním týmu byla před klíčovým zápasem proti Portugalsku skleslá. Oranjes sice na svém kontě zatím nemají ani bod, přesto ještě mají reálnou šanci postoupit do čtvrtfinále. "Atmosféra samozřejmě není, jako kdybychom dvakrát vyhráli, ale stále máme naději a popereme se o postup," sdělil pětatřicetiletý Van Bommel.

15:16
Del Bosque zůstane u Španělů až do roku 2014

Trenér Vicente Del Bosque zůstane u španělské reprezentace až do brazilského mistrovství světa v roce 2014. O prodloužení smlouvy jedenašedesátiletého kouče národní svaz usiloval již před evropským šampionátem, sám Del Bosque ale s podpisem otálel.

16:23
Podle pravoslavné církve dělá Euro z lidí opice

Patriarcha ukrajinské pravoslavné církve se pustil do fanoušků na probíhajícím mistrovství Evropy. Metropolitovi Filaretovi vadí, že lidi prý ovládla fotbalová psychóza, která je vyvádí z rovnováhy, a tudíž upadají do hříchu. "Podívejte se na ně, to nejsou lidé, ale připomínají spíše opice," nechal se slyšet Filaret.

17:33
Rooney je spokojen s "domácím" trenérem

Anglický fotbalista Wayne Rooney, jenž musel úvodní dva zápasy šampionátu vynechat kvůli disciplinárnímu trestu, řekl, že v týmu je větší pohoda díky "domácímu" trenérovi. Pod Royem Hodgsonem prý nedochází k problémům s překladem, které podle útočníka Manchesteru United nastávaly u Itala Fabia Capella.

"Všichni chápeme, co po nás kouč chce, a atmosféra je tak lepší než před dvěma lety na mistrovství světa. Už se nic neztrácí v překladu," prohlásil Rooney.

18:29
Ukrajinci bez Ševčenka

Špatná zpráva postihla celou ukrajinskou fotbalovou obec. Pětatřicetiletý kanonýr Andrej Ševčenko, který se zatím postaral o jediné dvě branky Ukrajiny na mistrovství Evropy, totiž vynechal dnešní trénink kvůli problémům s kolenem.

Podle mluvčího ukrajinské reprezentace má Ševčenko koleno oteklé a lékaři mu z něj tahají tekutinu. Účast útočníka Dynama Kyjev v posledním utkání skupiny D proti Anglii je tak ve vážném ohrožení.

19:52
Portugalsko - Nizozemsko

Základní sestavy:

Portugalsko: Rui Patrício - Pereira, Alves, Pepe, Coenträo - Meireles, Veloso, Moutinho - Nani, Postiga, Ronaldo

Nizozemsko: Stekelenburg - Van Der Wiel, Vlaar, Mathijsen, Willems - Robben, De Jong, Van Der Vaart, Sneijder - Van Persie, Huntelaar

19:56
Dánsko - Německo

Dánsko: Andersen - Jacobsen, Kjaer, Agger, S. Poulsen - Eriksen, J. Poulsen, Kvist, Zimling, Krohn-Dehli - Bendtner

Německo: Neuer - Bender, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Özil, Schweinsteiger - Müller, Gómez, Podolski

20:45
Obě utkání byla zahájena
20:50
Dánsko - Německo 0:0

6. minuta: Podolski zatáhl míč po levé straně a nacentroval na střed vápna. Tam jeho pas nejprve podskočil Gómez, ale balón dopadl na kopačku úplně volného Müllera. Forvard Bayernu se ale šance zalekl a zamířil jen slabě do míst, kde stál brankář Andersen.

20:56
Portugalsko - Nizozemsko 0:1

11. minuta: Po peripetiích před vlastní brankou se Nizozemci vrátili do tlaku a vyjádřili ho gólem. Van der Vaart převzal míč za pokutovým územím a zhruba ze dvaceti metrů zatočil levačkou míč ke vzdálenější tyči, takže ani skok po něm nebyl portugalskému brankáři nic platný!

21:00
Postupová matematika

Za součané situace postupuje z prvního místa Německo. Ve čtvrtfinále by ho doplnilo Dánsko, které by narazilo na Česko.

21:04
Dánsko - Německo 0:1

19. minuta: Po dlouhém autu se míč přes Müllera a Gómeze dostal zhruba na značku pokutového kopu, kde byl připraven Lukas Podolski, jenž posílá Němce do vedení!

21:06

Německo si vedoucím gólem upevnilo vedení ve skupině. Dánsko naopak opustilo druhou postupovou pozici, kam se vyšvihli Portugalci.

21:07

20. minuta: Obrany se otevírají a k vidění byla trojička šancí Portugalska - Ronaldo vypálil z dálky vedle, Hélder Postiga šel sám, ale nepřelstil Stekelenburga a Raul Meireles z úhlu trefil boční síť.

21:09

23. minuta: Ronaldova superšance: po milimetrovém centru vyskočil portugalský kapitán přes obránce, ale hlavičku umístil do dosahu paží Stekelenburga, jenž prokázal výtečný reflex.

21:09
Dánsko - Německo 1:1

24. minuta: Na dánský rohový kop vyskočil nejvýše Bendtner, jehož hlavičku těsně před Neuerem ještě tečoval Krohn-Dehli mimo dosah německého gólmana!

21:11

Dánsko se vyrovnávací brankou opět dostalo na druhou postupovou příčku, Němci jsou stále první.

21:13
Portugalsko - Nizozemsko 1:1

28. minuta: Cristiano Ronaldo konečně otevírá svůj střelecký účet na šampionátu. Vyběhl přesně zpoza obranné linie soupeře a tváří v tváž nizozemskému brankáři ho typickým způsobem, krátkým švihem, přesně obstřelil!

21:16

Situace je stejná jako před začátky zápasů: První Německo, druhé Portugalsko.

21:17

33. minuta: Mario Gómez se dostal ke střele uvnitř pokutového území, rána mu ale nesedla a proskákala těsně vedle levé dánské tyče.

21:26

41. minuta: Dánská obrana vyrobila velkou hrubku, jíž mohl využít Sami Khedira. Německý záložník ale z patnácti metrů zamířil vnějším nártem mimo tři tyče.

21:31

Poločas: Naprosto vykolejení Nizozemci se jen brání, útočník Huntelaar snad vůbec nebyl u míče. Naopak Ronaldo měl ještě dvě příležitosti skórovat. Jeho samonosnou střelu z velké dálky vyrazil Stekelenburg na poslední chvíli, hlavička po rohu šla těsně vedle.

21:31

Poločas: Německo mělo v úvodním dějství územní převahu a dokázalo si vytvořit i větší počet šancí. Dánové se do soupeřova vápna dostávají jen sporadicky, když už tam ale jsou, tak vytvoří před Neuerem velký zmatek. Na konci půle ještě nebezpečně střílel Kjaer, jeho ránu ale Němci zablokovali.

21:46
Začátek druhé půle

Oba zápasy vstoupily do své druhé poloviny.

21:52

51. minuta: Bendtner výborně podržel balón ve vápně a pak ho přihrál do druhé vlny rozběhnutému Jakobu Poulsenovi, jehož střela olízla pravou Neuerovu tyč.

21:57

55. minuta: Jestli na sebe chtěli Nizozemci upozornit zlepšenou hrou, nedaří se jim to. Místo toho mladík Willems sejmul ostrým skokem nohama napřed Moutinha a viděl jen žlutou kartu.

22:06

65. minuta: Němci si v klidu hlídají remízu, která jim zaručuje postup z prvního místa. Dánové se nemohou vymanit z obranné ulity, přestože za nynějších okolností potřebují vstřelit branku.

22:10

67. minuta: V době, kdy Portugalci poprvé po změně stran ohrozili branku soupeře, ale Stekelenburg si poradil se střelou Coentraovou, začíná nizozemská sázka na risk. Ze hry odešel bek Willems, zatímco ofenzívu posílil Affelay. A Nizozemci dále zvyšují tvrdost.

22:14

72. minuta: Co všechno se dá zahodit! Ronaldo náběhem po levém křídle přečíslil nizozemskou obranu, s neochvějnou zkušeností si počkal na pravou chvíli a vyslal přesnou přihrávku na protější tyč, kde byl osamocený Nani. Jeho kolosální selhání (trefil brankáře) by mohlo Portugalce mrzet.

22:15
Portugalsko - Nizozemsko 2:1

74. minuta: Nani může poděkovat Ronaldovi. V rychlé kombinaci po další nizozemské ztrátě míče nabídl svému spoluhráči míč před obránce, s nímž si Ronaldo poradil a uvnitř pokutového území vypálil přesně k tyči!

22:19

Portugalsko se gólem na 2:1 výrazně přiblížilo druhé příčce ve skupině B. Dánsko by nyní k postupu potřebovalo vyhrát nad Němci, kteří jsou prozatím první.

22:21
Dánsko - Německo 1:2

80. minuta: Lars Bender si naběhl na křižný pas a střelou do protipohybu brankáře zařizuje Německu vedení!

22:23

Už je prakticky rozhodnuto. Z první příčky jde Německo, na druhém místě skončí Portugalsko, které tedy narazí na Česko.

22:25

82. minuta: Van der Vaart zkoušel napodobit sám sebe, ale jeho technická střela placírkou z dálky skončila na tyči portugalské branky.

22:25

84. minuta: Akcie dánské reprezentace chtěl pozvednout kapitán Daniel Agger, po rohu však hlavičkoval těsně nad.

22:34

Konec utkání. Německo v závěru zápas jen dohrávalo a profesorsky si pohlídalo vítězství 2:1, které mu zaručuje postup z prvního místa.

22:36

Konec utkání. Nizozemský zmar dokonal Van Persie špatnou střelou z vyložené pozice, na druhé straně ještě Cristiano Ronaldo trefil tyč. Přesto to byl jeho zápas a pomohl Portugalsku k postupu.

22:37
Češi budou hrát s Portugalci

Portugalci postupují z druhého místa, ve čtvrtfinále tedy narazí na českou reprezentaci. Němci si o semifinále zahrají s Řeky.