Na úvod: dnešní statistiky neříkají nic závažného o stavu světa, dokonce ani o stavu evropského fotbalu. Jen jsme si pohráli s myšlenkou, že diváci, nadaní štěstím, se dostanou na nádhernou pětigólovou přestřelku, a jiní koukají na nudnou plichtu. Můžete se v nich pokusit najít strategii, jak ještě rychle nakoupit lístky na vyřazovací boje, případně podle čeho vybírat příští mistrovství. Nebo se spolu s námi jen tak posmívat fanouškům Irska.

O letošní EURO byl v předprodejích lístků rekordní zájem. Zájem o lístek mělo 12 milionů fanoušků, z toho 88 procent z pořadatelských zemí - Polska a Ukrajiny. Do prodeje se nakonec dostalo 1,4 milionu lístků. Na zápasy ve skupině, které v úterý skončily, dorazilo 1,07 milionu diváků, kteří zaplatili (podle našeho odhadu na základě průměrné ceny lístků) kolem 82 milionů eur.

Čísla o dosavadní návštěvnosti, ceně lístků a počtu gólů jsme shromáždili v tabulce, která vám je volně k dispozici k vlastním pokusům. A teď už slíbené grafy.

Fandíte Irsku? Za gól dáte 220 euro 

Nejprve se podívejte, kolik byste zaplatili za gól na různých zápasech. Doporučení, které můžeme zodpovědně dát, zní: až si budete někdy příště kupovat lístky na mezistátní utkání, vyhněte se Polsku. Méně spolehlivě můžeme doporučit týmy, na které zajít: vyberte si Švédsko, Dánsko nebo Holandsko. S nimi za své peníze dostanete nejvíc, jeden gól vás bude stát kolem 20 eur.

Kolik zaplatíte za gól svého týmu, pokud budete ve skupině poctivě chodit na všechny zápasy? Odpověď bude nejvíc bolet Iry: 220 euro/gól. Nejvděčnější na fandění jsou Španělé s 37 eury. Za český gól zaplatíte 55 euro, tj. přibližně 150000krát méně, než kdybyste chtěli koupit osmimilionového střelce Milana Baroše.   

Výběr skupiny nemá na fotbalový zážitek téměř žádný vliv. Počty gólů se téměř neliší, dražší góly ve skupině A má na svědomí hlavně úvodní zápas Poláků s Řeky, na který který stál lístek zhruba dvojnásobek. Oproti ostatním skupinám ale zase nemusíte sledovat gólové oslavy Cristiana Ronalda nebo Zlatana Ibrahimoviče. 

Cena hráčů: co ukazuje?

To je ze skupiny vše. Ve zmíněné tabulce můžete sledovat, jak poroste cena za gól ve vyřazovacích bojích.

Na zítřek můžeme slíbit další statistiku, tentokrát kolem tržní ceny fotbalistů. Co vlastně tohle číslo vypovídá a co byste s ním předvedli vy?