Porazí-li Češi večer ve čtvrtfinále na šampionátu ve Varšavě Portugalsko, bude to obrovský úspěch českého fotbalu, soudí bývalý útočník a internacionál Pavel Kuka. Portugalce považuje vedle Němců za největší favority letošního fotbalového mistrovství Evropy.

"Rád bych, aby se opakovalo jakékoli vítězství jako z Anglie 1996. Beru i postup na penalty," uvedl dnes Kuka na dotazy čtenářů. I on se tehdy na českém vítězství reprezentace podílel.

Tenkrát před šestnácti lety, když Češi ve čtvrtfinále ME  porazili Portugalsko 1:0, to byla třiapadesátá minuta zápasu. Karel Poborský, který ještě těsně před tehdejším šampionátem neměl jisté místo v sestavě, se prosmýkl mezi čtyřmi hráči soupeře a perfektním lobem překonal brankáře Vítora Baiu. Svěřenci trenéra Dušana Uhrina po něm začali hrát mnohem aktivněji a až do konce zápasu si jednogólový náskok udrželi.

Vstřelit gól v důležitém momentu zápasu je neuvěřitelná euforie a emoce, popsal Kuka v rozhovoru.

"Češi bojovali s obrovským nasazením a znovu sáhli až na dno sil. I Bejbl, jehož kondice je pověstná, dostával křeče. Obrana, jíž výrazně pomáhal vynikající Látal, toho soupeři moc nedovolila," psala tehdy ČTK o zápase v Birminghamu.

Proti silnému portugalskému mužstvu by Kuka dnes nechal hrát stejnou sestavu, jaká nastoupila proti Polsku. A maximálně by se spoléhal na brankáře Petra Čecha.

"Je to vzhledem k síle Portugalců naše nejsilnější rozestavení, jak eliminovat jejich ofenzivu s možností přechodu do rychlých protiútoků," míní někdejší internacionál.

"Jako překvapení dle průběhu utkání v druhé půlce zápasu máme vhodné tipy, jako je Petržela, popřípadě můžeme za nevhodného stavu posílit ofenzivu v šestnáctce silnými Pekhartem či Lafatou. Věřím velmi silnému plzeňskému kvartetu, že opět potáhnou tuto osu týmu se zkušenými Hübschmanem, Plašilem a ostatními," dodává.

Čeští fotbalisté mohou zopakovat úspěch z roku 1996, soudí internacionálové - čtěte ZDE

Budoucnost českého fotbalu bývalý útočník nijak černě nevidí.

"Tuto otázku jsme řešili již po Itálii 1990, kdy jsme měli vynikající generaci hráčů a všichni se ptali, co bude poté. Pak ale přišla generace Nedvědů, Bergerů, Poborských, Šmicerů, dnes tu jsou Rosický, Čech a pomalu, ale hlasitě nastupují Jiráčkové, Pilařové a tak dále," uvedl v on-line rozhovoru. O hráčích jako Ladislav Krejčí nebo Tomáš Pekhart ještě Česko uslyší, prorokuje.

Na tip na dnešní výsledek, jeho postup při sestavování mužstva i použití videa při rozhodování zápasů jste se ptali někdejšího reprezentačního útočníka Pavla Kuky.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, trochu mi vadí ten mediální tlak a ataky fanoušků na Milana Baroše. Nechci se ho nějak moc zastávat, ale můj názor je takový, že to má na hrotu těžké - je tam sám, proti urostlým stoperům soupeřů a často proti přesile, asi proto udělal nejvíce faulů na EURU - 14. Snad jediné co mi trochu vadí je, že si myslím, že má Milan nevyhodný výběr místa a nabíhá si do špatných prostorů. Jaký na to máte názor Vy, jakožto bývalý skvělý útočník, který měl super výběr místa, hlavně v pokutovém uzemí. A malá podotázka, Váš tip na dnešní utkání? Předem děkuji za odpovědi.
Pavel Kuka
Souhlasím, Milan Baroš to má opravdu velmi těžké. Já sám preferuji také hru na dva útočníky, kde by pro něj bylo daleko snadnější se prosadit. Na druhou stranu kritiku za utkání s Ruskem musí hráč umět přijmout, stejně tak jako si užívat oslavy po gólu, dobrém výkonu či postupu. K dnešnímu tipu - rád bych, aby se opakovalo jakékoli vítězství jako z Anglie 1996. Beru i postup na penalty.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli se nebojíte, že se nám staně něco podobného jako Chorvatům, nebo Ukrajinců - tedy, že do zápasu negativně zasáhnou rozhodčí? Byl byste vůbec pro zavedení videa? Máte info, jestli se o těchto kiksech baví funkcionáři/trenéři týmů mezi sebou a je vůběc možnost na takovém turnaji lobovat u organizátorů v tomto směru? A jen poznámka: Podle mně komentáře některých hráčů o "české povaze" a "věrnosti fanoušků" mi přijdou jako uražené alibistické klišé. Ta nelibost fanoušků se spíš dost nápadně kryje s předvedeným - ne úplně 100% - výkonem na hřišti... Pokud chcete někomu věřit, jakékoli menší procento cítíte prostě jako podvod. Dá se řict, že nejde tak o výsledky.
Pavel Kuka
Přiznám se, že obavy, aby rozhodčí nepodléhali atmosféře domácího prostředí, jsem měl před utkáním s Polskem, ale rozhodčí byl nekompromisní a pískal naprostou rovinu. Dnes strach nemám, ale chápu Vaše obavy při sporných momentech, protože se víc a víc ukazuje, že i čtvrtý a pátý rozhodčí jsou na hřišti úplně zbyteční. Zavedení videa je do budoucna vzhledem k vývoji sportu a fotbalu zvlášť naprosto nezbytnou záležitostí. Jinak máte pravdu, ani čeští fanoušci nejsou slepí ani hloupí a vycítí, když mužstvo odehraje zápas na 100 %, stejně tak jako když to není úplně ono. A podle toho potom reagují.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, co si myslíte o portugalské reprezentaci, je tam skutečně nebezpečný jen Ronaldo nebo to soustředění na něj je naopak nebezpečné, protože pak se bude věnovat menší pozornost ostatním hráčům? děkuji.
Pavel Kuka
Portugalsko společně s Němci považuji za největší favority letošního mistrovství. Portugalci jako jediní dokázali přehrávat právě i německý tým a na začátku turnaje měli pouze problémy s proměňováním šancí. Myslím, že v dnešním zápase budeme postaveni před realitu evropského turnaje, pakliže uspějeme, a to nejen postupem, ale například i utkáním, ve kterém se tomuto soupeři vyrovnáme, bude to obrovský úspěch českého fotbalu. Český fanoušek je samozřejmě náročný, naše úspěchy ve sportu - vzhledem k tomu, jak malinká jsme země - jsou neuvěřitelné, ať je to hokej, atletika nebo jiné sporty. I ve fotbale proto očekává český fanoušek jen ty největší úspěchy. Je to dané naší mentalitou, neúspěch vnímáme jako obrovské zklamání.
Čtenářský dotaz
Proč nedostává víc šancí Lafata? V naší lize dává jeden gól za druhým.
Pavel Kuka
David měl smůlu na generaci Kollerů, Barošů atd., proto v dřívější době nedostával tolik šancí prokázat, jak by se dokázal prosadit na mezinárodní scéně. Teď má fantastickou formu a je součástí úspěšného mužstva - a pro mě je každý z těch 24 lidí, kteří tam sedí, nedílnou součástí toho úspěchu. David může nastoupit na posledních pět minut, dát hlavou góla a rozhodnout o celém úspěchu či postupu mužstva na mistrovství Evropy. Myslím si, že ve hře na jednoho útočníka není typem, který by zapadal do systému hry trenéra Bílka. Jeho kvality jsou ale nesporné.
Čtenářský dotaz
Proč trenér Bílek opakovaně posílá na hřiště sestavu, která se fanouškům nelíbí? Jakou má hodnotu to, když tým sehraje 5 zápasů po sobě s jedním útočníkem, který nedá gól a většinou ani nevystřelí na branku a kterému rozhodčí neustále pískají útočné fauly. Pokud i tak tým uhraje solidní výsledky, nedosahoval by národní tým s jinou taktikou výsledky excelentní? Myslím, že fanoušci nemají nic proti Barošovi, spíš je štve to, jak je trenér v tomto konzervativní.
Pavel Kuka
Já mám velmi podobný názor a už několikrát jsem zdůrazňoval, že jsem pro hru na dva útočníky. Ale mně se to říká jednoduše, nemám žádnou zodpovědnost za výsledky či úspěchy české reprezentace. Samozřejmě teď nemyslím dnešní utkání s Portugalskem, ale především zápasy s papírově slabšími soupeři, protože fotbal je o brankách.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli vidíte někoho kdo by mohl za 5 let hrát top jako Rosický, Čech, či ano Baroš? Jak vůbec vidíte budoucnost našeho fotbalu?
Pavel Kuka
Budoucnost našeho fotbalu vidím pořád stejně dobře. Tuto otázku jsme řešili již po Itálii 1990, kdy jsme měli vynikající generaci hráčů a všichni se ptali, co bude poté. Pak ale přišla generace Nedvědů, Bergerů, Poborských, Šmicerů, dnes tu jsou Rosický, Čech a pomalu, ale hlasitě nastupují Jiráčkové, Pilařové atd. Dnes mohu říct, že v Česku rostou noví hráči pro reprezentaci, jako je například Krejčí, Pekhart a další, o kterých ještě uslyšíme.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jak tedy tentokrát v útoku, nastoupí aspoň na chvilku rychlík Petržela nebo univerzál Lafata, nebo to stále bude na obvyklý jeden hrot?
Pavel Kuka
Na to Vám za trenéra Bílka bohužel nedokážu odpovědět. Petržela je ideální hráč do rozehraného, otevřeného utkání. Svou rychlostí může celé utkání rozhodnout.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli vidíte někoho kdo by mohl za 5 let hrát +- top jako Rosický, Čech, či ano, Baroš? Jak vůbec vidíte budoucnost našeho fotbalu? Co vím tak dva roky zpátky se říkalo, že vlastně žádná není... A podotázka, asi hloupá, ale nedivte se - 99% lidí to nikdy nezažije :o) - jaké to je dát gól a běžet ho oslavit k 10 tisícům fanoušků? :o)
Pavel Kuka
K první části Vašeho dotazu najdete odpověď výše. A k druhé části: Já měl to obrovské štěstí zažít i oslavu gólu, který jsem střelil před 65 tisíci vlastními fanoušky, a ty pocity jsou nepopsatelné, zvlášť když se jedná o důležitý moment v utkání. Je to obrovský pocit euforie a štěstí.
Čtenářský dotaz
dob rý den, už ste to naznačil, ale stejně - kdybyste byl trenér, jak byste mužstvo dnes večer pstavil Vy?
Pavel Kuka
Vzhledem k vývoji v turnaji bych nechal hrát stejnou sestavu, která nastoupila v posledním utkání proti Polsku. Je to vhledem k síle Portugalců naše nejsilnější rozestavení, jak eliminovat jejich ofenzivu s možností přechodu do rychlých protiútoků. Nepočítám s tím, že do utkání může zasáhnout Tomáš, protože prakticky celý týden netrénoval a na toto utkání musí být hráči připraveni na 120 %. Jako překvapení dle průběhu utkání v druhé půlce zápasu máme vhodné tipy jako je Petržela, popřípadě můžeme za nevhodného stavu posílit ofenzivu v šestnáctce silnými Pekhartem či Lafatou. Věřím velmi silnému plzeňskému kvartetu, že opět potáhnou tuto osu týmu se zkušenými Hübschmanem, Plašilem a ostatními. A maximálně se spoléhám na kvality Petra Čecha (třeba při penaltách) :).
Čtenářský dotaz
Dobry den, myslite si ze bylo dobre rozhodnuti trenera Bilka chvilku pred odjezdem na sampionat vymenit Pudila za Daridu ktereho trener prezentoval jako nahradu za Rosickeho a pote pri absenci Rosickeho mu nedat sanci ani na minutu? Jen si tim rozezlil dalsiho hrace a nakonec se po utkani s Ruskem resila situace na leve strane obrany kde Pudil mohl byt alternativou?
Pavel Kuka
Už před turnajem trenér Bílek avizoval, že případná náhrada za Rosického pro něj bude Kolář. Tak to také udělal v utkání s Polskem. Daridu jsem sledoval v Plzni a mě samotného překvapily jeho vynikající výkony. Každopádně pro trenéra i pro Daridu by bylo riziko nastoupit na tak těžkém turnaji bez jediné mezinárodní zkušenosti. Myslím si, že když bude přistupovat ke své kariéře jako doteď, toto všechno si v národním mužstvu užije ještě několikrát.
Čtenářský dotaz
jak to vlastně vypadá před zápasem v šatně? trenér spíš ještě opakuje taktiku nebo se snaží hráče vyhecovat a čím?
Pavel Kuka
Jak před kterým zápasem. Někdy je legrace, zvlášť když sedíte třeba vedle Ládi Maiera, někdy ticho a nervozita. Ale krátce před utkáním jde spíše o reakci na sestavu soupeře - zvláště pak vzhledem ke standardním situacím, a o upřesňování úkolů jednotlivců. Je na typu trenéra, jestli se snaží mužstvo před odchodem z kabiny vyhecovat. Většinou to hráči dokážou sami (anebo nedokážou :)).
Čtenářský dotaz
Dobrý den, Pavle, viděl jste video s analytikem-amatérem Karlem Šípem po zápase s Ruskem? Co na jeho pohled a názory říkáte? Myslíte si, že i tvrdá kritika po prvním zápase reprezentaci nakopla k lepším výkonům nebo jsou hráči vůči výrokům veřejnosti/médií imunní? Zdravím!
Pavel Kuka
Video jsem bohužel neviděl... Ale povídalo se o tom hodně, dotklo se to samozřejmě i hráčů. Zatím to vypadá, že je to opravdu nakoplo k lepším výkonům, což samozřejmě říkám v nadsázce, nemůžu odpovídat za hráče samotné.
Čtenářský dotaz
Kolik lidí z eura 96 se ted "mota" kolem reprezentace? v televizi vidim Smicu, vas, Poborskeho... To jste se do Polska vsichni sjeli?
Pavel Kuka
Kolem reprezentace se samozřejmě "motá" pouze Šmíca a Karel Poborský, já byl s Láďou Maierem a Lubošem Kubíkem pouze na jednotlivých utkáních a při té příležitosti jsme byli pozváni předsedou svazu i do Českého domu. To byla opravdu vynikající příležitost potkat se na takové nádherné akci jak se zástupci dalších sportů, tak i kultury nebo partnerů a sponzorů fotbalového svazu. Byla to velmi povedená součást tohoto evropského turnaje a mohu za to velmi poděkovat.
Čtenářský dotaz
Dobry den, pane Kuko, jak se díváte na výkony Daniela Koláře, který nahrazuje Tomáše Rosického? Líbí se Vám jeho hra? A jakou taktiku budeme muset dnes zvolit, abychom Portugalce udolali. Tedy kde je naše největší síla, šance proti Portugalcům?
Pavel Kuka
Daniel Kolář je úplně jiný typ hráče, ale má svoji kvalitu. Má za sebou úžasnou, úspěšnou sezónu - například Liga mistrů. A zkušenosti z těchto těžkých zápasů musí dnes využít. Srovnávat ho s Tomášem není možné. Všichni mluví pouze o uhlídání vynikajícího Ronalda, který se k naší smůle ještě v posledním zápase fantasticky rozehrál. Já ale vidím sílu v celém portugalském mužstvu, jak se doposud prezentovalo na turnaji. Budu upřímný - musíme bránit, bránit a bránit, pokusit se využít otevřené hry Portugalců a nějakým rychlým protiútokem (viz Jiráček Polsko) nebo ze standardní situace vstřelit branku, která by Portugalce rozhodila.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jestli můžu jednu osobní, když je dnes takové vedro - kam jedete v létě na dovolenou jestli to není tajemství? :o)
Pavel Kuka
Vzhledem k tomu, že mám rád teplo a moře, letím do ještě většího vedra. To ve mně vzhledem k mému strachu z létání již dnes vzbuzuje obrovskou nervozitu, což v kombinaci s dnešním utkáním, které budu sledovat v Česku na plátně, budu muset vyrovnat několika vychlazenými plzeňskými dvanáctkami. Všem fandům přeji dnes obrovský fotbalový zážitek, užijte si to, jak ta stadionu, tak v barech u dobrého piva! Děkuji za pozvání k on-line rozhovoru i za Vaše dotazy a přeji všem, abychom dnes po jedenácté hodině mohli oslavovat! Díky P. K.
Související