Cloud je primárně paralelou pro internet, ve kterém se software dodává jako služba (Software as a Service - SaaS) oproti softwaru ve formě desktopové aplikace. Typickým příkladem jsou sociální sítě v čele s Facebookem, kolaborační software, CRM, atd. Pomyslnou cloudovou pyramidu kromě SaaS tvoří ještě "platforma jako služba" (Platform as a Service - PaaS) a "infrastruktura jako služba" (Infrastructure as a Service - IaaS).

PaaS jsou služby typu Google App Engine, který vývojářům zdarma umožňuje nahrát své aplikace na Google servery. Na serverech je připraven operační systém a vše je nastaveno tak, aby bylo užití co nejsnazší. Google se následně stará o obsluhu přístupů a vyvažování zátěže - dokáže např. v reálném čase reagovat na skokové zvýšení v požadavcích uživatelů.

IaaS je nejnižší stupeň cloudové pyramidy, kdy jako služba jsou poskytovány samotné servery (nejčastěji virtuální). Klient se stará o nahrání obrazu operačního systému, aplikací a nastavení, poskytovatel o běh serverů a infrastrukturu.

Výhody Cloudu

Hlavní ekonomické výhody užití cloudu jsou snižování bariér vstupu na trh a transformace fixních nákladů na servery či licence na variabilní náklady závislé pouze na využívání serveru, počtu přístupů nebo instancí běžících na serveru. Umožňuje rychlou reakci na změnu v požadavcích bez zásadních investic do infrastruktury, které by byly jak nákladné a zdlouhavé. Ve světě cloudu se jednoduše objedná nová služba a o infrastrukturu (a případně prostředí - IaaS/PaaS) se stará poskytovatel.

Klasické ocenění cloudových služeb je "pay-as-you-go", čili jak bylo zmíněno výše, platí se za počet současně připojených uživatelů, procesorový čas, počet běžících instancí softwaru atd. Tento model je celkově zvolen tak, aby bylo možno pokrýt jak špičky v užití, tak periody, kdy je systém podvyužíván - efektivita využívání zdrojů je zároveň jedna z největších výhod cloudu. Klasické řešení s vlastními výpočetními prostředky v těchto situacích buďto plýtvá zdroji, nebo naopak nestačí obsluhovat poptávku. Tento argument je velmi důležitý u rychle rostoucích odvětví, které by bez cloudu musely při skokově zvýšené poptávce nakoupit nový hardware, což by znamenalo dlouhou reakční dobu na aktuální poptávku a samozřejmě nespokojené zákazníky. Zda je pro vás IaaS služba výhodná si můžete spočítat snadno online, např. u Amazonu.

Příklad porovnání nákladů (https://aws.amazon.com/economics/ )

Předpokládáme průměrně 300 (utilizace 75 %) a ve špičce až 700 (utilizace 10 %) běžících instancí. Pro každou instanci je měsíčně průměrně rezervováno 10 GB dat pro upload a 20 GB pro download. V takovémto případě je nejdražší řešení Amazonu zhruba 10krát levnější než využívání vlastního hardwaru, viz sloupcový graf. (Pozn. aut.: Předpoklady o nákladech na vybudování vlastního řešení Amazon bere z dat od zákazníků a průzkumu trhu.)

Přístup firem

Adopce cloudu ve firmách postupuje ve směru bottom-up a ne top-down. Většina implementací cloudových služeb je v dnešní době již integrovaná do bežně používaných zařízení a operačních systémů. Mají vaši zaměstnanci iPhone? Pak tedy je velká šance, že se zálohy zařízení ukládají do cloudového úložiště Applu tzv. iCloud. Používají vaši zaměstnanci Dropbox pro synchronizaci pracovních dokumentů s jejich domovskými počítači nebo smartphony? Ve většině případů je to s pravděpodobně jejich volba a není to dáno "shora". Právě tato neznalost a nedostatečná připravenost firem může ve výsledku dospět do stádia, kdy ani firmy samy nebudou vědět, kde všude se jejich data nachází. Problematickou částí cloudu jsou právě tyto nejasné hranice pro předání pravomocí nad daty a nezralá legislativa. Když pracovní stanice, která odesílá data do cloudu je v jedné zemi a servery jsou v několika jiných, jaké zákony se vztahují na data a manipulaci s nimi? Bez řádných opatření a centralizovaného přístupu k otázce cloudu v top-down směru není možné v dnešní době udržitelně rozvíjet IT část firmy. Tím spíše v pozdějších měsících roku 2012.

iCloud a Skydrive

Zhruba v polovině roku 2012 nastanou dvě zásadní změny v operačních systémech:

vyjde Windows 8

vyjde OS X Mountain Lion

Oba tyto systémy v sobě budou již od začátku mít integrovanou cloudovou funkcionalitu. U Microsoftu to bude Skydrive, u Applu iCloud. Uživatel bude moci bez problémů uložit své dokumenty do jednoho ze zmíňených úložišť a přistoupit k němu z jakéhokoliv jiného zařízení (PC, smartphone, tablet, web,...). V momentu uložení vznikne kopie místního souboru na serverech Microsoftu nebo Applu a vy jako zaměstnavatel o tom nemusíte vůbec vědět. Jak toto řešit? Jak k tomu budou přistupovat vlády, když už teď se vláda USA aktivně angažuje ve změnách soukromí na facebooku?

Tyto a další otázky jsem položil Alainu Crozierovi, CFO společnosti Microsoft na jednom z podzimních setkání CFO clubu v Praze. Pan Corizer vše ilustroval na paralele s kreditními kartami - lidé jim na začátku nevěřili, báli se je používat, ale postupně si na ně zvykli a nyní si již život bez nich neumí představit. Stejný prý bude i přístup vlád, které se naučí cloud právně ošetřit tak, aby to nebylo omezující. Rozdíl oproti kreditním kartám je však ten, že lidé se cloudu nebojí a postupně mu nezačínají důvěřovat. Právě naopak - ani si neuvědomují, že ho využívají, nebo si neuvědomují co to pro jejich bezpečnost znamená.

Jestli jste hledali správný moment pro přístup k otázce Cloudu, teď je ten správný čas. Nastavte správnou strategii a informujte zaměstnance. Pro více informací se můžete podívat na nabídky jednotlivých řešení jako jsou například IBM Smart Cloud, Amazon Web Services,Google App Engine, LinkedIn Premium či Basecamp.

Jan Beránek
Autor pracuje v oblasti webových technologií, je zakladatem společnosti User Technologies a členem Honors Academia

 

Annual TCO

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist