Německo chtělo během olympiády v roce 1972 ukázat, že od válečného agresora urazilo dlouhou cestu a je standardní demokratickou zemí.

Vědělo proč. Protesty proti olympiádě na německé půdě se logicky objevovaly a izraelský tým se s odkazem na holokaust nejprve odmítl her v Německu zúčastnit. Až poslézé byli sportovci přesvědčeni, aby přijeli a ukázali tak, že vztahy mezi Německem a Izraelem jsou urovnané.

Bonn se snažil o co nejvolnější průběh her.

"Poprvé nebyla oplocena olympijská vesnice, policisté chodili beze zbraní, neměli ani pendreky," popisuje český sportovní historik František Kolář. A to se stalo osudným izraelské výpravě, na niž zaútočili palestinští teroristé.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se