To, že Spojené státy získaly na všech dosavadních olympijských hrách nejvíce medailí, je poměrně známé a ne zrovna překvapivé. Američané jich vyběhali, vystříleli a vybojovali přes dva tisíce. Sověti, kteří skončili v žebříčku za nimi, jich nemají ani polovinu. Československo je 27. se 146 kovy a samostatná Česká republika o čtyřicet míst horší, se 33 oceněními. Jen těsně za Etiopií a Kazachstánem.

Tabulka: Pořadí zemí podle počtu získaných medailí

Největší šanci na medaili měli Sověti a Dederóni

Kdo je ale v získávání medailí nejefektivnější? Každá země vysílá na olympiádu různý počet šampionů. Když přepočítáte, kolik sportovců jednotlivé země potřebují na zisk jedné medaile, žebříček se trochu změní.

V efektivitě získávání medailí jsou Spojené státy až třetí, za Sovětským svazem a Německou demokratickou republikou. Zatímco Sovětům stačilo k zisku alespoň jedné medaile poslat na hřiště průměrně dva a půl nadopovaných sportovců, Čína jich potřebuje skoro pět a Česko jedenáct. Oproti bývalému Československu si ale o jednoho sportovce polepšilo.

Nejhůře z oceněných týmů si v tomto žebříčku stojí Senegal, který na jedno stříbro potřeboval 189 nominací. Dalších skoro devadesát zemí je na tom ale ještě hůř, nikdy žádnou medaili nezískaly.

Tabulka: Pořadí zemí podle efektivity (kolik nominací potřebují na jednu medaili?)

Česko letos získá dvanáct medailí

Odtud už je jen krůček k vypočítání, kolik tedy země vyhrají medailí na letošní olympiádě v Londýně. Na základě počtů nominací jsme sestavili následující žebříček. Vyhrají opět USA, vysoko vyskočí Čína, ale pořadatelská Británie si ještě udrží třetí příčku.

Český tým získá medailí 12, stejně jako Švýcarsko, Dánsko nebo Jižní Afrika. Slováci by měli být úspěšní čtyřikrát.

Naštěstí je to jen statistika, takže všechno bude úplně jinak.

Tabulka: Kolik medailí letos jednotlivé země vyhrají 

Nejlepší výchova sportovců: Skandinávie

Ještě jedna statistika je v téhle souvislosti zajímavá: kolik obyvatel země potřebuje na jednu medaili. Tady jsou na tom nejlépe Finové, Švédi a Maďaři. Z neevropských zemí pak Bahamy a Jamajka. Ve Finsku vychází jedna medaile na 17 tisíc obyvatel. V USA je to přitom 135 tisíc. A v České republice 318 tisíc lidí připadá na jeden olympijský kov.

Zcela nejhůř je na tom v tomto porovnání Indie, kde se z jedné medaile může radovat 60 milionů lidí.

Tabulka: Kolik obyvatel potřebuje země na jednu medaili 

Publikovat gadget Vložte tento kód do libovolné stránky HTML:

Zdroj dat: Mezinárodní olympijský výbor, OECD