Korejci byli přesvědčeni, že k zásahu došlo po časovém limitu, a to v důsledku chyby časomíry. Ačkoliv totiž do konce semifinálového duelu kordistek mezi Němkou Brittou Heidemannovou a Korejkou Sin A Lam zbývala podle světelné tabule jediná sekunda, rozhodčí nechali soupeřky za stavu 5:5 učinit tři akce.
Tradiční los po základní době rozhodl, že Němka musí útočit, Korejce proto stačilo k postupu do finále ubránit remízu, když už by se jí nepovedlo provést vítězný zásah.
Němka bleskovou akci skutečně stihla zakončit, ale sama inkasovala. Takzvaným "dvojákem" skončil i další okamžitý výpad, ani po dvou akcích ale k údivu Korejky nezazněl signál o ukončení zápasu. Maďarská rozhodčí Barbara Csarová pak rozhodla k nevoli korejské strany o nastavení časomíry opět na 0:01. Po znovuzahájení Němka zase okamžitě zaútočila a tentokrát zasáhla sama.
Australský boxer Hooper, hrdý na vlajku Aboriginců, se vyhne trestu - čtěte ZDE
Uniklo na Twitteru: Olympijští cyklisté soutěží, kdo má větší stehenní svaly - čtěte ZDE
"Rozhodčí, když si není jistý, jestli ten aparát běží, má právo říct závodníkům: do konce utkání zbývá tolik a tolik času. Má právo přístroj znovu nastavit," řekl televizi Nova František Janda, jenž byl jedním z rozhodčích v olympijské soutěži.
V hale vzápětí nastal chaos. Obě šermířky stály dlouhé minuty napjaté na planši a sledovaly vzrušenou diskusi rozhodčích, časoměřičů, funkcionářů a trenérů o tom, zda k zásahu došlo před vypršením limitu. Po 28 minutách čekání byl zásah uznán a radující se Němka opustila halu.
Korejci ale okamžitě podali protest, nicméně nejprve musel člen jejich delegace pospíšit k bankomatu, aby vybral hotovost na povinný poplatek 500 švýcarských franků. Konsternovaná Sin A Lam za celou dobu neopustila planš a plakajíc čekala na případnou změnu verdiktu. Nedočkala se, protože hodinu a 42 minut po zahájení utkání bylo definitivně rozhodnuto ve prospěch Němky.
"Nebylo o čem diskutovat, byl to regulérní zásah. Každopádně jsem si přála postoupit do finále jinak," řekla Heidemannová, jež pak ve finále prohrála s Ukrajinkou Janou Šemjakinovou rovněž v prodloužení. Zdrcená Sin A Lam pak podlehla i v boji o bronz čínské světové jedničce Sun Jü-ťie.
Mezinárodní šermířská federace (FIE) uznala výsledky za konečné, nicméně přiznala, že došlo ke kontroverzi, a korejské šermířce se omluvila. "Mluvil jsem dnes s FIE. Neočekávali, že by někdy mohlo k takové záležitosti v poslední sekundě dojít. Jejich časomíra je nastavená pouze na sekundy, ne na desetiny či setiny. Proto nemohli situaci posoudit správně, což uznali," uvedl prezident Korejského olympijského výboru Pak Jong-song.
FIE hodlá udělit Sin A Lam speciální cenu za sportovního a olympijského ducha. O případné dodatečné medaili by musel rozhodnout Mezinárodní olympijský výbor.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist