Podle deníku Financial Times po počáteční nedůvěře začaly brát trhy oznámení Evropské centrální banky o tom, že euro je neodvolatelné, vážně.
Podstatné také je, že Španělsko dalo najevo, že využije podmíněné nabídky od ECB a podřídí se programu záchranných valů. Analýza však konstatuje, že poté, co trhy překonaly svoji skepsi a pesimismus vůči slovům Maria Draghiho, nyní možná přestřelují druhým směrem.
Španělsko se nepotřebuje rychle podřizovat podmínkám záchranného valu, protože do podzimu nepotřebuje financovat svůj dluh. Někteří finančníci si také stěžují, že ECB překračuje svůj mandát. Podmiňuje prý měnovou politiku konkrétními ekonomickými reformami, které jsou v rukou volených politiků.
…
Editorial téhož deníku se vrací k témuž tématu.
Draghi potvrdil, že ECB bude eliminovat rizikové prémie, které vznikají „rizikem konvertibility“, tedy obavou, že euro se bude dezintegrovat do menších měn. Nejde jen o to, že banky omezují půjčování zemím pod tlakem, ale například americké banky investují do finančních derivátů, které je mají chránit před rozpadem eurozóny.
Takové počínání bank je racionální, i vzhledem k tomu, že někteří evropští politici rozpad eurozóny připouštějí jako sice nepravděpodobnou, nicméně reálnou možnost. Jenže to, co se jeví jako racionální ochrana vlastního zájmu pro každou jednotlivou banku, je iracionální pro celý finanční sektor, protože to akceleruje možnost sebenaplňujícího se proroctví. Paradoxně se tak tím blíží nebezpečí, kterému se každý individuálně snaží vyhnout. Přeshraniční bankovní trh podle tohoto úvodníku vysychá a Draghi je jeden z mála těch, který si – na rozdíl od většiny volených politiků – toto dobře uvědomuje.
…
Jochen Andritzky upozorňuje na podobný fenomén.
Zatímco před rokem 2008 tu byla jasná přeshraniční finanční integrace, která se týkala suverénních dluhů, nyní se tato integrace obrací ve svůj opak. Procento národního dluhu drženého osobami bez pobytu v dotyčném státě se snižuje. Text obsahuje nejrůznější grafy a tabulky, které to analyzují podrobně.
…
Další Mario, tentokrát Monti, se v rozhovoru pro Der Spiegel zastal prvního Maria. V rozhovoru pravil:
„Napětí kolem eurozóny v poslední době vykazuje znaky psychologického rozpadu Evropy. Proto vítám vyjádření vedení ECB. Náklady na financování dluhu pro některé země jsou neobyčejně vysoké.“
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist