Londýnské shrnutí včerejšího dne:
23:11 Barbora Špotáková obhájila olympijské zlato!
22:43 Fotbalistky Spojených států vyhrály olympiádu potřetí v řadě
21:58 Usain Bolt triumfoval i na dvousetmetrové trati a má další zlato
21:01 Keňan Rudisha vytvořil na londýnské olympiádě světový rekord v běhu na 800 m
14:59 Dálková plavkyně Jana Pechanová skončila v Hyde Parku devátá
14:42 Jihoafrická štafeta, v níž je i "robot" Pistorius, se po protestu dostala do finále
11:00 Čtyřkajak vybojoval bronz! Češi už mají více medailí než v Pekingu
10:42 Česká deblkanoe ve složení Radoň - Dvořák dojela pátá
On-line reportáž
Český čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba postup vybojoval v semifinále. Česká posádka, jež na nedávném republikovém mistrovství v Račicích zajela historicky druhý nejlepší světový čas na kilometrové trati, obsadila třetí místo za Austrálií a Německem. O jejím postupu nebylo pochyb.
"Rozjížďka byla taková rozházená, navíc jsem jel rychle, takže jsme potom tuhli. Ve finále to ale bude úplně nová jízda, tam jim to můžeme ukázat znovu," plánoval Lukáš Trefil.
Vedle oštěpařského závodu žen a z českého pohledu zajímavých finále rychlostních kanoistů, dnes nějvětší pozornost přitahuje druhý start Usaina Bolta. Jamajský sprinter poběží dvoustovku. Velkým hitem je i finále ženského fotbalu, které je reprízou finále posledního MS - střetnou se Japonky s USA. Zopakují "Nadešiko", jak se japonskému týmu přezdívá, zlatou senzaci?
"Konečně! Strašně se mi ulevilo, hrozně jsem tu medaili chtěla," radovala se Zuzana Hejnová v cíli středečního finále na 400 metrů překážek. Už několik let totiž platila za adeptku na cenný kov z velké soutěže, ale nikdy se jí finále nepovedlo a medaile jí unikala. "Věřila jsem si, že ji získat můžu. Bojovala jsem až do konce, neměla jsem tam už vůbec žádné síly," řekla.
Více o závodě zde
Majitel bývalé dopingové laboratoře BALCO Victor Conte tvrdí, že zakázané prostředky užívá zhruba 60 procent sportovců účastnících se olympijských her v Londýně. Podle Conteho jsou testy během her irelevantní, protože k dopování dochází především v přípravě.
Více zde
Radoň s Dvořákem byli v úvodní rozjížďce čtvrtí, když i díky suverénnímu výkonu Němců Petera Kretschmera a Kurta Kuschela v závěru šetřili síly. V semifinále dojeli druzí, když je porazili jen Číňané Mao-sing Chuang a Čchiang Li. "To trochu zamrzí, protože to může být nevýhoda kvůli nasazení do dráhy na finále," upozornil Dvořák.
Radoň přiznal, že je atmosféra a očekávání na první olympiádě pohltily a trochu je svazovala nervozita. "Dobře to dopadlo, i když to vůbec nebyly ideální jízdy. Teď půjde o to, abychom si to užili a finále jeli podle našich představ," dodal.
Čeští deblkanoisté požádali na Facebooku fanoušky o podporu: "Zítra nás čeká olympijské finále!!! Plán je jasný: dáme do toho všechno nebo ještě víc a uvidíme, na co to bude stačit! Tak nám držte palce a svými hlasivkami a myšlenkami nás tlačte do cíle!"
Zuzana Hejnová to dokázala! Česká atletka si doběhla pro olympijský bronz
Na kanále Eton Dorney panuje slunečné počasí, vítr téměř nefouká.
Navázat na úspěch Jana Brzáka a Bohumila Kudrny se budou na olympijských hrách v Londýně snažit čeští rychlostní kanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. Brzák s Kudrnou totiž v roce 1948 v britské metropoli získali zlaté medaile na deblkanoi, což se od té doby žádným Čechům nepodařilo. A trenér současných reprezentantů Libor Dvořák, otec jednoho ze závodníků, proto stanovil smělý cíl, aby se o to jeho svěřenci pokusili.
Kilometrovou trať pojedou asi 3 a půl minuty.
Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák obsadili na olympijských hrách v Londýně na kilometrové trati páté místo. Z vítězství se radovali Němci Peter Kretschmer a Kurt Kuschela.
Češi na prvním mezičase poslední.
Čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba díky skvělému finiši vylovil z olympijského kanálu bronz. češi začali pomaleji, ale postupně se propracovávali dopředu. V závět předjeli dlouho medialové Slováky,ti nakonec skončili až šestí.
Česká výškařka skočila výšku 180 cm, ale 185 už třikrát shodila. Limit pro finále 196 cm byl stejně o čtyři centimetry vyšší než její osobní rekord z letošního května z Olomouce.
Připomeňte si zlatou jízdu Martina Doktora z Atlanty 1996. Česko má díky čtyřkajaku medili z rychlostní kanoistiky po šestnácti letech.
Obě české posádky které se dnes na kanále Eton Dorney představily, jezdí pod pražskou Duklou. "Kvarteto Havel, Dostál, Davídek, Štěrba se představilo v zářivém světle a ve skvělém finiši jen maličko chybělo ke stříbru. Avšak i bronzový kov je pro celou českou kanoistiku velkým úspěchem. Jeli skvělý závod a je úžasné, že po dlouhých 16 letech našli čeští reprezentanti na OH cestu na stupně vítězů." Miroslav Tulis z pražské Dukly
"V boji o medaile jsem však přece jen čekal víc od dvojice Radoň, Dvořák. Před závodem hýřili sebevědomím a zdálo se, že některá z medailí by jim neměla uniknout. Po dobrém začátku však odpadli a nakonec skončili až pátí," doplnil.
Více zde
Češi mají díky bronzu čtyřkajaku v Londýně sedmou medaili a podařilo se jim překonat šest cenných kovů z předešlých her v Pekingu. V Číně ovšem byly tři medaile zlaté, v Londýně zatím nejcennější kov získala jen veslařka Mirka Knapková.
Jan Štěrba na OH málem nestartoval, neboť byl obviněn z dopingu, ale na poslední chvíli mu sportovní arbitráž udělila pouze napomenutí a umožnila mu start v Londýně. I proto bral bronz hodně emotivně.
"Usiloval jsem o to, abych tady startoval, abych získal medaili v této posádce, takže myslím, že k tomu není co dodat," uvedl jednatřicetiletý zadák. Mohli jsme být pátí, mohli jsme vyhrát, ale udělali jsme placku v tomhle strašně vypjatém závodě. Olympiáda je jednou za čtyři roky, pro mě možná jednou za život, takže to je úžasný," prohlásil po závodě.
Více o závodě zde
Česká plavkyně se pokusí překvapit a zaútočit na medaili v maratonském plaveckém závodu na 10 km, který se od 13 hodin uskuteční v londýnském Hyde Parku. Favoritkou je domácí Keri-Anne Payneová, kterou přišly do centra metropole podpořit tisícovky Britů.
Bývalý americký cyklista Tyler Hamilton by měl kvůli dopingu v nejbližších dnech dodatečně přijít o zlatou medaili z časovky jednotlivců na olympijských hrách v Aténách 2004. Agentuře AP to řekl nejmenovaný člen Mezinárodního olympijského výboru. Brzy vyprší osmiletá lhůta, během níž lze pořadí v takových případech změnit a nově rozdělit medaile.
Spekulace, že by se Usain Bolt objevil ve finále štafetového závodu na 4 x 400 metrů, padly, když se na druhé předávce zranil Riker Hylton a jamajská čtveřice tak semifinále vůbec nedokončila.
Maratonský závod na desetikilometrové plavecké trati v Hyde Parku byl odstartován.
Po necelých dvou odplavaných kilometrech je Jana Pechanová na děleném dvanáctém místě, na vedoucí kvarteto, v němž je i britská favoritka Payneová, ztrácí jen čtyři vteřiny.
Na druhém mezičase je česká plavkyně Jana Pechanová už osmá, na vedoucí Američanku Andresonovou ztrácí necelých 6 sekund. Domácí favoritka Payneová je na druhé pozici.
V polovině závodu se Jana Pechanová posunula na sedmou pozici se ztrátou 4,8 vteřiny na Maďarku Risztovovou. Britka Payneová se propadla na čtvrté místo, na Pechanovou má náskok necelé sekundy.
Dvě kola před koncem se Jana Pechanová stále drží na sedmé pozici. Vedení drží Risztovová z Maďarska s náskokem šesti vteřin na českou plavkyni.
Jana Pechanová se opět dokázala posunout o jednu příčku dopředu, avšak její ztráta na vedoucí Maďarku se prohloubila na 12 vteřin. Na pátou Britku Payneovou, která zatím zaostává za očekáváním, ztrácí 8 sekund.
Už už to vypadalo, že sen Oscara Pistoriuse o medaili se po štafetě na 4 x 400 metrů rozplynul, když jihoafrická čtveřice nedoběhla. Kvůli srážce s keňským týmem se ale odvolala a u atletické federace uspěla.
Podle verdiktu byla reprezentace Jihoafrické republiky "vážným způsobem poškozena" při srážce s keňským závodníkem Kiluem.
V poločase ženského fotbalového utkání o bronzovou medaili mezi Kanadou a Francií je skóre nerozhodné 0:0.
Až na devátém místě doplavala česká dálková plavkyně Jana Pechanová na maratonské desetikilometrové trati. V Hyde Parku uspěla Maďarka Risztovová (na snímku) před Američankou Andersonovou. V souboji o bronz pak předčila domácí favoritku Payneovou Grimaldiová z Itálie.
Belgický cyklista Gijs Van Hoecke byl kvůli příliš bujaré oslavě poslán z her v Londýně domů. Národní olympijský výbor dvacetiletého dráhaře potrestal za opilecké fotografie, které proběhly britskými médii.
Británie žije během londýnských her i olympijskou romancí svých cyklistických hvězd Jasona Kennyho a Laury Trottové, kteří vytvořili nový slavný sportovní pár. Vztah potvrdili poté, co vybojovali každý dvě zlaté medaile.
Ženský fotbalový zápas o bronzovou medaili už spěl do prodloužení, ale v 92. minutě se prosadila Kanaďanka Mathesonová (na snímku) a odsunula Francouzsky na čtvrté místo.
Volejbalistky Spojených států měly lepší vstup do semifinálového souboje proti jihokorejským soupeřkám a v první sadě uspěly v poměru 25:20.
Jihokorejské volejbalistky sice po většinu druhé sady vedly, koncovku ale nezvládly, set prohrály 22:25 a jsou na pokraji vyřazení.
Koňskou drezuru vyhrála s přehledem domácí Charlotte Dujardinová, jež se svým koněm předvedla kreaci na hudbu Live and Let Die a ústřední píseň k filmu Velký útěk. Po vítězství se Britka rozplakala. Její krajanka Bechtolsheimerová skončila bronzová, stříbro bere Cornelissen z Nizozemska.
222 bodů. Přesně tolik činí náskok desetibojaře Ashtona Eatona po osmi dispilínách na svého amerického krajana Hardeeho. Na bronzové pozici se zatím drží Němec Freimuth. Roman Šebrle ze soutěže odstoupil hned po úvodním stometrovém běhu kvůli zraněné achilovce.
Volejbalistky Spojených států potvrdily roly favoritek a porazily Jižní Koreu 3:0 na sety. Všechny sady však byly vyrovnané a Asiatky je ztratily vždy až v koncovce. Svého finálového soupeře zjistí Američanky večer, mohou jim být Brazilky, nebo Japonky.
Domácí boxerka Nicola Adamsová porazila ve finále muší kategorie do 51 kg Číňanku Cchan-Cchan Žen na body 16:7 a získala pro Británii další zlatou olympijskou medaili.
Němečtí pozemní hokejisté dokázali v semifinále olympijského turnaje otočit nepříznivý výsledek proti favorizovaným Australanům a vyhráli 4:2. Ve finále je čeká vítěz večerního duelu mezi Velkou Británií a Nizozemskem.
Ženský výběr Spojených států po úvodní čtvrtině basketbalového semifinále prohrává s outsiderem z Austrálie 20:22.
Australanky vedou i po dvaceti minutách hry, skóre je 47:43.
Basketbalistky Spojených států po poločase přidaly na důrazu a v závěru třetí čtvrtiny se dostaly do vedení 65:59.
Australské basketbalistky v poslední desetiminutovce už nenašly recept na otočení vývoje zápasu a nakonec Američankám podlehly 73:86. Spojené státy se ve finále utkají s vítězem duelu Rusko - Francie, Austrálie bude hrát o bronz s poraženým.
Na londýnském Olympijském stadionu prábě probíhá ceremoniál ke včerejšímu běhu na 400 m překážek, v němž Zuzana Hejnová získala bronzovou medaili. Nyní si poslechne ruskou hymnu na počest vítězky Aňtuchinové.
Norské házenkářky se znovu přiblížily k obhajobě zlaté olympijské medaile z Pekingu. V semifinále dnes porazily Koreu 31:25 a v sobotním finále narazí na vítězky večerního duelu Španělsko - Černá Hora.
Americký atlet Manteo Mitchell běžel polovinu svého úseku ve štafetě na 4x400 metrů se zlomenou nohou. Pětadvacetiletý běžec přesto svou část závodu dokončil a přispěl k bezpečnému postupu týmu do finále.
Japonská zápasnice Saori Jošidaová porazila na olympiádě v Londýně ve finále do 55 kg Tonyu Verbeekovou z Kanady a zvítězila na třetích hrách za sebou. Po krajance Kaori Ičové, která završila hattrick ve středu, se stala teprve druhou zápasnicí s třemi olympijskými triumfy.
Keňan David Rudisha na 800m trati získal zlato, když s časem 1:40:91 navíc překonal o jednu desetinu vteřiny světový rekord! Stříbro získal Amos z Botswany, třetí skončil další keňský běžec Kitum.
Čchen Žuo-lin obhájila olympijské zlato ve skocích z desetimetrové věže a pro Čínu získala ve skocích do vody v Londýně už šesté prvenství. Jako jediný dokázal nadvládu asijské velmoci přerušit v úterý Rus Ilja Zacharov na třímetrovém prkně.
Volejbalistky Brazílie vedou po dvou setech nad Japonkami 2:0 a jsou na cestě za postupem do finále, v němž by se střetly s výběrem Spojených států.
Brazilské volejbalistky smetly své japonské soupeřky a ve finále se utkají s Američankami. O bronz se strhne asijský souboj mezi Japonkami a Jihokorejkami.
Jamajský sprinter Usain Bolt si hned po vyhrané stovce dal za cíl uspět i na dvojnásobné trati. Povedede se mu to i v konkurenci jeho krajana Yohana Blakea či Američana Spearmona?
Usain Bolt získává zlatou medaili na dvousetmetrové trati v čase 19:32! Za olympijským rekordem zaostal o dvě setiny i kvůli tomu, že závěr závodu si mohl dovolit vypustit.
Na londýnském Olympijském stadionu probíhá zahajovací ceremoniál, kde jsou divákům představeny všechny oštěpařky.
Barbora Špotáková šla na řadu jako první a oštěp hodila do vzdálenosti 66,9 metru.
Špotáková se drží v průběhu prvních hodů stále na prvním místě, její největší soupeřky ale teprve přijdou na řadu.
Ani Němka Obergfollová prvním hodem nezazářila a s výkonem 65,16 se zařadila na druhé místo. Ruska Abakumovová po nevydařeném hodu přešlápla.
Ve druhém kole se česká oštěpařka neposunula, téměř totožným hodem hodila o dva centimetry méně než na úvod: 66,88 metru.
Rusce Abukamovové se nedaří, druhým pokusem hodila 59,34 metru.
Němka Obergfollová si ve druhém kole nepřipsala platný pokus, protože přešlápla.
Ani ve třetím kole se Barbora Špotáková nezlepšila, s hodem 66,9 metru však stále těsně vede. Na druhou Němku Obergfollovou má náskok téměř dva metry.
Další kandidátka na medaili - Jihoafričanka Viljoenová - má sestupnou tendenci. Prvním hodem o vzdálenosti 64,53 si zajistila třetí příčku, ve třetím kole ale hodila dokonce o sedm metrů méně.
Ruska Maria Abukamovová ve třetím kole hodila jen 58,7 metru a vůbec se nedostala do užšího finále, kam nyní postupuje osm nejlepších oštěpařek. Abukamovová končí desátá.
Americké fotbalistky porazily ve finále olympijského turnaje Japonsko 2:1 a potřetí v řadě dokázaly vybojovat zlaté medaile. Soupeřkám oplatily porážku z loňského finále mistrovství světa díky dvěma brankám Carli Lloydové, která rozhodla v prodloužení i finále v Pekingu. Bronz odpoledne vybojovaly gólem v nastavení Kanaďanky, které zdolaly Francii 1:0.
Němka Linda Stahlova hodila své letošní maximum a výkonem 64,91 metru se zařadila na průběžné třetí místo za krajanku Obergfollovou.
Barbora Špotáková háže svůj oštěp do vzdálenosti 69,55 metru a upevňuje si vedení!
Všechny tři německé oštěpařky v pátém, předposledním, kole přešláply. Pořadí v čele se tak nemění.
Špotákové pátý hod nevyšel a proto přešlápla. Před posledním kolem má náskok více než 4 metry.
Němka Stahlová hodila na konec necelých 65 metrů a výkon si nakonec nenechala započítat.
Sunette Viljoenová hodila jen 62,61 metru a na medaili nedosáhne.
Poslední hod Barbory Špotákové mířil zhruba do vzdálenosti 66 metrů, česká oštěpařka proto raději přešlápla. Vůbec ji to ale nemrzí, o zlato už nemohla přijít.
Němci Julius Brink s Jonasem Reckermannem se postarali o první evropské zlato v historii plážového volejbalu na olympijských hrách. Úřadující brazilské mistry světa Emanuela s Alisonem porazili ve finále po třísetové bitvě 23:21, 16:21 a 16:14. Poražený Emanuel tak zkompletoval svou medailovou sbírku po zlatu z Atén a bronzu z Pekingu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist