Národní svaz právníků dokonce vyzval ke stávkové aktivitě právníků (což by u nás možná přineslo jízlivé poznámky typu: ať stávkují všichni a pořád). Na druhou stranu bankovní asociace, pojišťovací asociace a průmyslový svaz podpořily mediaci jako nezbytnou součást reformy justičního systému. Kontroverzní norma mezitím přinesla dvacetinásobný nárůst počtu mediačních institucí, a téměř sto tisíc žádostí o mediaci během svého prvního roku. Kritice však není konec a v říjnu bude o mediačním zákonu v italském stylu rozhodovat tamější ústavní soud.</p>
V Itálii patřili k prvním, kteří implementovali evropskou mediační směrnici 2008/52/EC. I u nás na začátku září vstoupí v účinnost zbrusu nový zákon o mediaci. Máme tedy očekávat něco jako v Itálii? Ne, o žádném stávkování právníků jsem zatím neslyšel, a český zákon zatím přináší spíše pozitivní očekávání. Evropská směrnice totiž nepožaduje po členských státech, aby mediaci nutně zavedly jako povinnou, a Italové jsou proto v tomto ohledu výjimkou. Česká norma se zaměřuje spíše na kritické prvky, jako je kontrola kvality činnosti mediátorů, vymezení náležitostí mediačních dohod a jejich vymahatelnost.
Přestože je italská mediace povinná, pouze asi ve třetině případů tam na mediační žádosti reagovali oponenti. Na rozdíl od žalobců totiž pro ně povinnost účasti neplatí. Necelá polovina z aktivně provedených mediací (takže necelá šestina z celku) pak skončila úspěšně. Je to hodně nebo málo? Při permanentně přetíženém soudním systému je i takové číslo velmi významné, a přináší soudům nemalé odlehčení (i když možná k mnoha z těchto dohod by došlo beztak i bez povinnosti v zákoně). A to zatím italská mediace není povinná pro všechny druhy sporů. Nejprve přišla pro mj. nemovitostní, bankovní a pojišťovací transakce, ale třeba i (v Itálii asi ne méně oblíbené než u nás) spory o pomluvy v tisku. Letos to bylo rozšířeno o některé nájemní vztahy a nehody v dopravě. (O tom, zda a jak funguje povinná mediace u sicilských kmotrů, zprávy nemám, ale kmotři – ať už v Itálii nebo jinde – se většinou jaksi obejdou bez soudů tak jako tak.)
Důležitým prvkem v českém zákoně je pozastavení běhu promlčecích lhůt po dobu, kdy mediace probíhá. To může být důležitějším motivačním prvkem než italské rozkazování. Věřitel tak neriskuje, že zatímco bude o svém dluhu vyjednávat, pohledávka se mu mezitím promlčí. Jinak by mediační vyjednávání mohlo být na straně dlužníka pouhou taktikou. Příslušnými pravidly o stavení promlčení však zákon o mediaci přehledným a jasným způsobem novelizuje pouze ustanovení obchodního zákoníku a dosavadního občanského zákoníku. Tedy norem, které již za rok a půl mají být nahrazeny novým občanským zákoníkem. Ten má sice sám své vlastní ustanovení o odkladu počátku běhu promlčecí lhůty resp. jejím stavení při mimosoudním jednání, ale toto velestručné jednověté ustanovení je velmi vágní. Kvalitou se nedá srovnávat s pregnantním vyjádřením vneseném zákonem o mediaci do paragrafů nynějších předpisů, a zbytečně může vyvolávat nejistotu a spory. A to jak ohledně počátku a konce „vyjednávacího“ období, tak i o tom, zda k dohodě o mimosoudním jednání vůbec došlo (nemusí být písemná, na rozdíl od mediační dohody podle zákona o mediaci). Po krátkém období kvalitní a jasné úpravy tak bohužel nastane čas „věštění“ a čekání na upřesňující judikaturu.
Možná pak přibude více soudních sporů o tom, zda k mimosoudnímu jednání došlo, než ubude soudních sporů tím, že se strany mediací dohodnou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist