Všude je strašný nepořádek! Říká jedna paní jiné v rámci rozhovoru o pozvoleném rozpadu této republiky. Pokud si pustíte televizi, nebo otevřete jakýkoli výplod zdejších novinářů (jsou velice líní, a současně mají strach psát o něčem jiném, než ostatní), musíte během pěti minut nabýt úplně stejného dojmu. Přirozeným centrem všeho zla je politika, a to specificky ta celostátní, kam „běžný občan nikdy nedohlédne“. Z pohledu televizní obrazovky, novinových stran a webových stránek médií to vypadá, že co mohlo, již bylo ukradeno, a ten zbytek bude ukraden nejpozději zítra. Dojem všeobecného nepořádku, pak velice rádi využívají menší a méně seriózní političtí hráči, kteří by tento nepořádek rádi uvedli v pořádek a to nejlépe násilnou cestou, případně kteří cítí, že když si člověk kromě pekáren a hnojíren pořídí i politickou stranu, bude naštvaná masa ještě více kupovat právě u něj. Jak je to ale doopravdy?
Především, představa, že v politice jsou pouze zloději a uličníci není nic jiného, než optický klam. Členská základna tradičních demokratických stran v této zemi stejně, jako jinde, je tvořena poctivými, pracovitými a spolehlivými lidmi, kteří nekradou a kteří nezastávají extrémní postoje. V praxi to znamená, že většina sociálních demokratů si nepřeje znárodňování velkých firem, ač něco podobného média jejich straně tu a tam podsouvají, a většina členů ODS nechce privatizaci celého státu, jak je jim některými mediálními jako že experty podsouváno trvale. To neznamená, že tyto (a další) strany jsou bubliny svátosti, kdepak. Určitě v nich najdeme i takové, kteří usilují o osobní prospěch a zisk, kteří jsou ochotni pro své dobro obětovat jméno své partaje, kteří v ní vidí pouze žebřík ke státní kase. Jsou v menšině, ale na rozdíl od všech zbývajících představují snadný mediální cíl, a naši ťululové neinformují o tom, jak ta která strana koncipuje svůj sociální program, ale o tom, kdo z jejich potentátů nakradá více.
Pak je zde ale ještě druhý faktor hospodských a gaučových kritiků, a nejenom jich. Je to představa, že „se tady krade, ale já s tím nic nenadělám“. Jsme pasivní. Sem tam odbory uspořádají demonstraci (a pak se snaží zamlžit počet jejich účastníků, aby nebylo vidět, že je jich o řád méně, než se čekalo, a jak jsem slyšel, někdy si i najímají komparsisty, aby jim jako by stáli v cestě a oni je mohli rozhodně okřiknout), jenže to je demonstrace proti něčemu, která nepřináší nic. Sem tam se najde hnutí (letos v lednu třeba Holešovská Výzva), případně „nová strana“, která chce přinést změnu pořádků a onen „nepořádek“ zničit. Kdyby ale získala relevantní podporu, skončila by celá záležitost velmi pravděpodobně občanskou válkou. Lidé nejsou hloupí, aby podpořili něco takového. A tak sedí ve svých hospodách a u televizorů, brblají a říkají si, jsou v politice zloději. Je to ovšem jejich chyba. Protože i kdyby tam ti zloději byli, jsou na výsluní jen a pouze z důvodu nedostatku lidí poctivých a jejich neochoty být aktivní.
Má rada je jednoduchá. Máte-li i vy pocit, že politika je plná zlodějů, běžte do ní. Vyberte si z nabídky tradičních stran z levé části spektra po pravou tu, která nejlépe vyhovuje vašim představám, vstupte do ní a pusťte se do vnitřních debat. Chtějte vidět výsledky svých představených, účastněte se stranických voleb. Podávejte návrhy, diskutujte o návrzích. Budete-li mít dojem, že někdo využívá stranické struktury ke svému prospěchu, neváhejte udělat vše proto, aby se ze svých činů zodpovídal. Zakládat nový subjekt nemá z dlouhodobého hlediska cenu. Přidávat se k novému také moc ne, protože jakkoli by myšlenka na jeho počátku byla šlechetná a lidé v něm morální, jednak je pravděpodobnost jeho dlouhodobého úspěchu minimální a jednak, velmi pravděpodobně nemá ustanoveny dostatečně demokratické struktury, které umožňují vnitrostranickou diskusi. Vykašlete se na různá hnutí, výzvy, a neziskový sektor lobbující v politice. Neposlouchejte „intelektuály“ a „kulturní elity“, pokud jde o cokoli politického. Buďte ale aktivními členy tradičních, historicky prověřených a demokratických subjektů. Máte-li dojem, že politika je plná zlodějů, toto je jediná cesta, jak je z ní vytlačit. Odpověď na otázku z titulku, proč jsou v politice zloději?, je velmi jednoduchá:
Protože tam nejste vy!
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist