Do turecké Ankary zamíří v září student Masarykovy univerzity Ondřej Puczok. Půlroční pobyt bude platit z peněz evropského stipendijního programu Erasmus.
Z prostředků Evropské unie a s přispěním českého školství bude student mezinárodních vztahů dostávat měsíčně 324 eur, ze kterých by si měl hradit veškeré náklady. Výše příspěvku je v každé zemi jiná a souvisí s minimálními náklady na život v konkrétním státu.
"Mám rád něco originálního. Nechtěl jsem jet někam, kam jezdí všichni ostatní," odůvodnil svou volbu netradiční destinace Puczok s tím, že jej nelákají nabídky univerzit v klasických evropských zemích.
Právě mladé lidi, kteří mají zájem okořenit své zážitky studijními pobyty nebo pracovními stážemi v exotičtějších státech, potěší reforma, kterou Evropská unie chystá. Spojí sedm různorodých studijních programů, mezi které patří i nejznámější Erasmus, do jednoho. Ten ponese název Erasmus pro všechny.
Nový program by měl mimo jiné umožnit zájemcům studovat nejen v evropských zemích, ale i ve státech z regionů za hranicemi starého kontinentu. Studenti by také měli mít možnost půjčit si nad rámec stipendia další peníze od Evropské investiční banky.
"Půjčování by se týkalo hlavně univerzit, na kterých se musí hradit školné. Na národní úrovni evropské země poskytovaly studentům půjčky už dříve. Teď by to mělo být zavedeno na centrální celoevropské úrovni," vysvětlila pro IHNED.cz vedoucí programu Erasmus v Národní agentuře pro evropské vzdělávací programy Barbora Nájemníková.
Návrh Evropské komise počítá se změnami od roku 2014 a měly by platit do roku 2020. EU plánuje na studentské zahraniční pobyty vyhradit v přepočtu skoro půl bilionu korun.
To je například pětinásobek ceny, za kterou Česko postavilo první dva bloky jaderné elektrárny Temelín, nebo čtyřnásobek letošního rozpočtu českého ministerstva školství. Oproti dotacím, které na stipendia šly mezi roky 2007 a 2013, by měly investice narůst o více než 70 procent.
Část nového projektu zaměřená na vyšší vzdělávání, tedy obdoba současného Erasmu, navýší investice ročně dokonce skoro dvojnásobně.
Každým rokem vyjíždí více českých studentů
O návrhu se bude na půdě Evropské unie dále jednat na podzim. Finální podobu by mohl Evropský parlament schválit koncem letošního roku.
Jednání o změně stipendijních programů se účastní i zástupci českého ministerstva školství.
"Máme zástupce ve Výboru pro vzdělávání Rady EU, který se podílí na přípravě návrhu," uvedla mluvčí ministerstva Kateřina Savičová.
Právě ministerstvo z velké části financuje stipendia českých studentů. "Na akademický rok 2010/2011 přidělilo ministerstvo školám kolem 10 milionů eur, což je podobná částka, kterou dává Evropská komise," potvrdila Nájemníková.
Jenom díky Erasmu do univerzit po celé Evropě každoročně vyjede více než šest tisíc Čechů a každý rok se jejich počty zvyšují. "Z Masarykovy univerzity vycestuje ročně zhruba 1100 studentů," řekla Dana Petrova, ředitelka Centra zahraničních studií Masarykovy univerzity.
Petrova vidí ve změně potenciál. "Studenti mají možnost jet v rámci Erasmu jen jednou za studium. V případě, že by mohli vyjíždět víckrát, určitě by se zvyšoval počet zájemců," vysvětlila pro IHNED.cz.
Celkově však na českých univerzitách o plánovaných změnách zatím příliš mnoho nevědí.
"Máme signály, že by nám měli navýšit rozpočet. Jestli to bude znamenat vyšší stipendia, nebo to umožní vyjet většímu počtu lidí, zatím nevíme," řekla koordinátorka studijních programů na olomoucké Univerzitě
Palackého Yvona Vyhnánková.
Unie si od modernizace stipendijního systému slibuje snížení nezaměstnanosti mezi mladými, která v současné době dosahuje více než 22 procent. Počítá s tím, že díky větším zkušenostem ze zahraničních výjezdů, bude pro mladé lidi jednodušší sehnat práci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist