„Ano, mluvím francouzsky.“ Ne pro většinu z nás tohle platí. Škoda, protože dva nejschopnější Češi, kteří si tohle mohou říci, měli možnost jako jedni ze 160 účastníků z 81 zemí světa nosit tenhle nápis na tričku v průběhu 11 dní strávených v Paříži.

Jedná se o program Allons en France (Pojďme do Francie), který pořádá francouzské ministerstvo pro nejlepší studenty francouzštiny po celém světě.

Jak „concours“ vyhrát, už záleží na každé francouzské alianci v daném státě – v Británii psali filmovou recenzi, v Mexiku kreslili, ve Rwandě měli poslechový test – vše se ovšem musí týkat znalosti francouzštiny.

V Česku si lze pobyt zasloužit probojováním se do celostátního kola olympiády z francouzského jazyka a následný úspěch.

A je jen dobře, že takový účastník už je většinou ve francouzštině otrkaný – rozumět přízvukům americkým, asijským, arabským i ruským nemusí být jednoduché. Proto lze často zaslechnout univerzální angličtinu, na Východě užívanou ruštinu či arabštinu. Na jazyku vlastně ani tolik nezáleží, surtout profitez bien! (Hlavně toho využijte a pořádně si to užijte!).

Program je opravdu nabitý a za pouhých 9 dní na letošním AEF s tématem „Francie, země olympismu“ jsme stihli prodiskutovat vrcholový sport a hodnoty svázané s olympiádou, navštívit muzeum sportu v Paříži a institut, kde se připravují olympijské hvězdy z celé Francie, obdivovat na vlastní oči nejrychlejšího muže světa Usaina Bolta na Stade de France, projet se po Paříži na koloběžkách v rámci soutěžního rallye, vyzkoušet si běžné i netradiční sporty jako třeba paralympijský basketbal na invalidním vozíčku a dokonce strávit dva dny mimo Paříž – v 600 km vzdálených alpských městech Chamonix a Annecy (které kandidovalo na hostitele ZOH 2018).

A krom toho samozřejmě prozkoumat ono město měst – zatančit si na břehu Seiny v centru noční Paříže, projet se okružním turistickým autobusem i nočním výletním parníček, prošmejdit každý kout všudypřítomného pařížského metra, účastnit se oslav největšího francouzského státního svátku, oslav pádu Bastily, na popud pozvánky přímo od pana prezidenta.

Oslavy probíhají celý den – dopoledne vojenská přehlídka na Champs Elysées, „bulváru světa“ - jak ho nazval francouzský premiér, kde jsme měli možnost si pana Sarkozyho prohlédnout na vlastní oči a obdivovat letadla kreslící na nebi trikolóru.

Večer se slavilo v parku pod Eiffelovou věží, kde se tančilo na hudbu znějící z velkého pódia až do doby, kdy začal na nočním nebi ohňostroj na pozadí oné asi jediné kovové struktury na světě, která působí romanticky.

Poslední den byl v naší režii – Naplánujte si volný den v Paříži!

Mnozí využili příležitosti první volné chvíle ve městě módy k nakupování. Singapurec měl tašku plnou knih, Thajka sháněla Longchamps kabelky a make up od L´Oréalu, Mexičanka se fotila na každém kroku, Brazilci nakoupili dary pro celou domácnost, Ital se držel s Francouzem v pozadí a pokuřoval, Palestinci hledali vodní dýmku a zatímco všichni burgrovali v McDonaldu, já si skočila pro kozí sýr.

Poslední večer jsme si pohled na Paříž ucelili – záveřečné soirée se konalo na Tour Montparnasse – budově, která má v 56ém patře vyhlídkovou terasu a prostory vhodné pro diskotéku, kaviár, smích i pláč, které jsme tam sdíleli.

Co o pobytu říct ve zkratce?

Snad to, že na všechen nedostatek organizace, dlouhé čekání i všudypřítomnou únavu se velmi rychle zapomene, zato vzpomínek na skvělou atmosféru se jen tak nezbavíte.

Co se mi nejvíce líbilo? Z programu asi výlet do Alp – po výjezdu lanovkou k Mont Blancu (kde byli černoši zmrzlí na kost a většina účastníků viděla poprvé v životě sníh), procházce uvnitř ledovce, okružní plavbě po jezírku, procházce po „alpských Benátkách“ a v neposlední řadě také výborném jídle jsme byli všichni tak nabití pozitivní energií, že se paradoxně nikomu nechtělo zpátky do Paříže (a vysokoškolské menzy).

Ale nakonec je jedno, kolik prezidentů a vrcholových sportovců vidíte, to, co všem zůstane navždy, jsou vzpomínky na studentskou atmosféru Cité Universitaire, kde trávili své krátké noci i hltali jídla o třech chodech, nová slovíčka v různých jazycích světa, ale hlavně společně strávené chvíle a ten pocit, že když uslyší v televizi mluvit o nějaké vzdálené zemi, už to nebude jen nějaká země, ale země kamaráda.

Tak co, šneka?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist