České fanoušky potěšila remíza fotbalistů Spartaku Moskva v Istanbulu s Fenerbahce, protože ze 4. předkola posunula do Ligy mistrů i stopera ruského celku Marka Suchého. Společně se Spartakem si elitní evropskou klubovou soutěž zahrají také Celtic Glasgow, kde hraje další Čech Filip Twardzik, Dynamo Kyjev, Kluž a Lille s Davidem Rozehnalem.

Spartaku Moskva se v Istanbulu vyšel úvod zápasu, když se před tradičně bouřícími tribunami už v šesté minutě zblízka prosadil brazilský útočník Ari. Domácí rychlá branka zaskočila a navíc už po čtvrthodině hry přišli o zraněného Srba Krasiče.

Po přestávce si však domácí vytvořili velký tlak. Mehmet Topal i jeho jmenovec Topuz trefili konstrukci branky a další šance zneškodnil brankář hostů Dykan. Po hodině hry mohl pojistit vedení druhým gólem Suchý, ale poté, co se v pokutovém území pěkně uvolnil, trefil tyč.

V 69. minutě turecký celek vyrovnal, když senegalský útočník Sow po rohu vyrovnal hlavou. Za jedenáct minut byl navíc vyloučen po druhé žluté kartě nizozemský záložník Demy de Zeeuw, ale hosté v závěru remízu uhájili.

Lille doma proti Kodani potřebovalo smazat jednobrankovou ztrátu, což se mu povedlo těsně před pauzou po gólu obránce Digneho. V polovině prodloužení pak na něho navázal spoluhráč De Melo a rozhodl o vítězi dvojzápasu. Stoper David Rozehnal strávil zápas mezi náhradníky Lille. Dánský celek skončil ve 4. předkole stejně jako loni, kdy ho vyřadila Viktoria Plzeň.

Přemožitel Liberce Kluž si poradil s Basilejí, kterou i podruhé porazil. Po výhře na soupeřově stadionu 2:1 tentokrát Rumuni zdolali švýcarský celek s obráncem Radoslavem Kováčem na lavičce 1:0. Jedinou branku vstřelil řecký útočník Kapetanos. Basilej tak nezopakuje loňský postup ze skupiny LM.

Postup si v klidu pohlídal také Celtic Glasgow, švédský Helsinborgs na svém stadionu porazil znovu 2:0. Na lavičce skotského týmu zůstal mladý český záložník Filip Twardzik, jeho dvojče Patrik se do nominace nedostalo.

Dynamo Kyjev si na svém hřišti mohlo dovolit s Mönchengladbachem prohrát 1:2, protože si z Německa přivezlo výsledek 3:1. Hosty poslal na Ukrajině v 70. minutě do vedení vlastním gólem obránce Chačeridi a osm minut po něm přidal druhý zásah německého týmu Arango. Domácí uklidnil až dvě minuty před koncem snižující Ideye.

CFR Kluž - FC Basilej 1:0 (1:0)
Branka: 20. Kapetanos. První zápas 2:1, postoupila Kluž.

Celtic Glasgow - Helsingborg 2:0 (1:0)
Branky: 30. Hooper, 88. Wanyama. První zápas 2:0, postoupil Celtic.

Fenerbahce Istanbul - Spartak Moskva 1:1 (0:1)
Branky: 70. Sow - 6. Ari. ČK: 80. De Zeeuw (Spartak). První zápas 1:2, postoupil Spartak.

Dynamo Kyjev - Mönchengladbach 1:2 (0:0)
Branky: 88. Ideye - 70. Chačeridi vlastní, 78. Arango. První zápas 3:1, postoupil Kyjev.

Lille - FC Kodaň 2:0 po prodl. (1:0, 1:0)
Branky: 43. Digne, 105. De Melo. První zápas 0:1, postoupilo Lille.

Přehled účastníků základních skupin fotbalové Ligy mistrů (losuje se ve čtvrtek 30. srpna v Monaku):

Anglie - Arsenal (Rosický), Chelsea (Čech), Manchester City, Manchester United.

Španělsko - FC Barcelona, Málaga, Real Madrid, Valencie.