Fotbalisté Liberce si základní skupinu evropských pohárů nezahrají. Český mistr prohrál v odvetě 4. předkola Evropské ligy v Dněpropetrovsku 2:4 a po remíze 2:2 z prvního duelu se se soutěží loučí. Ukrajinský celek s Čechy brankářem Laštůvkou a bekem Mazuchem vedl po dvou penaltách Alijeva 2:0, hosté pak dokázali i v oslabení bez vyloučeného Nezmara po trefách Breznaníka s Keličem srovnat, ale Konopljanka a Kalinič rozhodli o postupu Dněpru.

Liberec toužil v téměř zaplněné jednatřicetitisícové Dněpro Areně začít aktivněji než v prvním poločase domácího utkání, ve kterém musel od 50. minuty dotahovat dvougólové manko. Plány Severočechů co nejdéle neinkasovat ale rychle vzaly za své.

Ukrajinský favorit vstoupil do zápasu mnohem lépe a převahu korunoval už po dvanácti minutách vedoucí brankou, byť mu k ní hosté pomohli zbytečnou chybou. Po Bosančičově ztrátě ve středu hřiště nabral rychlost Konopljanka, upadl přes Nezmara a sudí Gomes nařídil penaltu. Alijev zachoval klid a poslal Bičíka na opačnou stranu.

V 21. minutě poprvé zahrozil Liberec. Breznaník se natlačil se do zakončení, ale Laštůvka přízemní pokus skryl. Na opačné straně se Bičík blýskl proti umístěné Alijevově střele. O dvě minuty později potkala hosty další rána. Portugalský sudí udělil Nezmarovi za souboj se Zozuljou těsně před vápnem druhou žlutou kartu a Slovan musel dohrávat v deseti.

"Hrát 70 minut v deseti lidech proti tak silnému soupeři je hodně složité. Byť si soupeř vypracoval hodně gólových příležitostí, které skvěle vychytal David Bičík, musím poděkovat týmu za druhý poločas. Vypadli jsme se vztyčenou hlavou," komentoval zápas trenér Jaroslav Šilhavý na tiskové konferenci.

Trenér Šilhavý poslal na trávník místo Bosančiče stopera Karišika a hosté pak s vypětím sil odolávali dalším útočným nájezdům Dněpru. Ve 32. minutě Matheus ze strany těsně minul vzdálenější tyč, o chvíli později proti Zozuljovi dobře vyběhl Bičík. Liberecký brankář držel českého šampiona mimořádnými zákroky i po přestávce. Nejprve vyrazil na roh Matheusovu střelu, vzápětí famózně zneškodnil stoprocentní šanci druhému Brazilci v dresu Dněpru Giulianovi a stihl zakročit i proti Konopljankovi.

Jenže v 59. minutě Bičík po nešťastném odrazu míče fauloval Kaliče a Alijev naložil s druhou penaltou se stejným přehledem jako s první. Hosté se zdáli být na dně, hned za dvě minuty však vykřesali naději. Nedůraz domácích obránců ve vápně ztrestal Breznaník a dal vzpomenout na úvodní zápas U Nisy, kde také po hodině hry snížil na 1:2.

Dněpr i v přesile znervózněl a Severočeši se v oslabení vzepjali k velkému výkonu, který v 72. minutě proměnili ve vyrovnání, když se po centru zleva prosadil hlavou Kelič. Domácí ale rychle odvrátili hrozící prodloužení. Alijev ještě trefil tyč, v 75. minutě už ale sám před Bičíkem nezaváhal Konopljanka. Slovan mohl znovu srovnat, po Karišikově hlavičce do tyče ho od v té době "postupového" třetího gólu dělily centimetry. V závěru ale po brejku definitivně rozhodl Kalinič.

"Stejně jako v domácím zápase hráči ukázali charakter a sahali po senzaci. Dotáhli jsme to na 2:2, za stavu 3:2 nastřelili tyčku. Kdybychom dali gól, v tu chvíli bychom postupovali my. Musím hráče pochválit za ten výkon," prohlásil Šilhavý.

Odveta 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Dněpr Dněpropetrovsk - Slovan Liberec 4:2 (1:0) Branky: 12. a 59. obě z pen. Alijev, 75. Konopljanka, 87. Kalinič - 61. Breznaník, 72. Kelič. Rozhodčí: Gomes - Trigo, Dos Santos (všichni Portug.). ŽK: Odibe, Čeberjačko - Kušnír, Kelič, Nezmar, Bičík, Ljulka. ČK: 25. Nezmar (Liberec). Diváci: 27.076. První zápas: 2:2, postoupil Dněpropetrovsk.

Dněpropetrovsk: Laštůvka - Čeberjačko, Mazuch, Odibe, Strinič - Matheus (56. Kalinič), Rotaň, Alijev (88. Mandzjuk), Giuliano, Konopljanka - Zozulja (72. Kravčenko). Trenér: Ramos.

Liberec: Bičík - Ljulka, Nezmar, Kelič, Fleišman - Kušnír (79. Rabušic), Janů, Vácha, Bosančič (27. Karišik), Breznaník - Hadaščok (61. Blažek). Trenér: Šilhavý.