Ačkoliv to z české kotliny nemusí být vždy patrné, žijeme v přelomové době, kdy se pod mnoha tlaky naráz (jmenujme jen vyčerpání levných fosilních paliv, finanční krizi, rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými, je tu však nadále méně nápadný drak krize ekologické se svými mnoha hlavami) hroutí víra v západní osvícenský projekt, který sliboval neomezené bohatství – a s ním spojené štěstí – pro všechny.
V době, kdy jsou změny složitého systému, v němž žijeme, nepředvídatelné a stále rychlejší, není snadné byť i jen formulovat vizi budoucnosti, natož cestu k realizaci této vize.
Soustředím se proto na jeden problém, který mě trápí nejvíc, a o kterém se stále povětšinou mlčí.
Je to problém, který bychom mohli stručně označit jako Hrnečku, vař! Tak jako mamince a dcerce ve známé pohádce, i nám se zdá, že jsme objevili způsob, jak toho produkovat stále více, aniž bychom se museli příliš namáhat, a teprve nyní, když se kaše(v podobě materiálního blahobytu, ale i stále narůstajícíh „externalit", zmíněných výše) valí po ulicích a leckdo se v ní už utopil či právě dusí, nám začíná docházet, že nám chybí heslo. Neumíme říct „Hrnečku dost".
Samozřejmě, že elity, které ovlivňují veřejné mínění, v neomezený ekonomický růst většinou nadále věří, kaši spokojeně konzumují a nemyslí si, že máme problém. To se ale může změnit, a je to jedna ze změn, ve kterou doufám v nejbližších patnácti letech. Pokud ale skutečně začneme přemýšlet o tom, jak přestat produkovat stále více a pokusit se o udržitelnou a férovou ekonomiku ustáleného stavu (jak o ní dnes hovoří např. ekologický ekonom Herman Daly, a jak ji už kdysi nastínil anglický myslitel John Stuart Mill), zjistíme, že naše civilizace je na ekonomickém růstu nepříjemně závislá. Jsme závislí na produkci stále více produktů a služeb, na stále více peněžních transakcích.
Nejenom proto, že na nich závisí zaměstnanost (to by se možná dalo řešit – navrhuje se např. zkrácení pracovní doby, možná by pomohl tzv. základní či občanský příjem) a nejenom proto, že se s růstem operuje jako s kouzelnou pilulkou, která má řešit vše od sociálních po environmentální externality, které přitom sama pomáhá vyostřovat. Hlavní problém je skutečnost, že společnosti , včetně té naší, jsou k růstu tlačeny dluhovou pastí, ve které jsme se ocitli díky západnímu modelu bankovnictví.
Stručně a zjednodušeně řečeno: Obchodní banky mají licenci „vyrábět" peníze, a to tak, že poskytnou úvěr (firmě, domácnosti, vládě), který dlužník pak musí splatit i s úrokem. To znamená, že musí splatit víc peněz, než dostal. (Kde je vezme, je jeho problém – a zde je jeden kořen systémového tlaku na ekonomický růst: peníze musí vydělávat). Banky (po odečtení svých nákladů atd.) opět takto získané (jistina plus úrok) peníze někomu půjčí.
V tomto druhém kole musí ovšem banky jako celek půjčit v celkovém součtu o něco víc peněz, než v předchozím kole, aby se do oběhu dostalo alespoň tolik, co v něm bylo předtím. Dlužníci totiž bankám vrátili peníze s úrokem –dalšími penězi navíc k těm, které si původně vypůjčili. Tento koloběh se opakuje: existuje zde tedy systémový tlak na stále hlubší zadlužování. Aby vše bylo ještě komplikovanější, může se tento proces s jedním úvěrem několikrát opakovat, protože půjčené peníze skončí v jiné bance, ta většinu z nich opět půjčí...
Většina našich peněz tedy vznikla formou dluhu a pokud si někdo někde další peníze zase rychle nepůjčí (třeba na rozšíření výroby-podnikatel, nebo na hypotéku-domácnost, nebo na vybudování ještě další dálnice či elektrárny – vláda) , hrozí nám, že peněz v oběhu začne rychle ubývat, podobně jako se v jiné pohádce, Tři veteráni od Jana Wericha, rychle zmenšuje princeznin hypertrofovaný nos. Tento „ustupující nos" by pak vedl k dalším vážným ekonomickým problémům. I proto se elity zdráhají přiznat, že nos musí přestat růst a hrneček musí přestat vařit tolik kaše.
Peníze tedy vznikají jako dluh, a to má celou řadu problematických důsledků, včetně již zmíněného tlaku na ekonomický růst. Ten opět tlačí na neúměrné čerpání přírodních zdrojů, což má řadu dalších negativních vlivů, dnes především na zranitelné populace v tzv. třetím světě, ale potažmo na nás na všechny.
Za jeden z klíčových uzlů v dnešním klubku problémů k rozpletení tedy považuji (vedle odpoutání se od destruktivní vize nekonečného růstu na konečné planetě) rozlousknutí oříšku tvorby peněz a úroku. Nebude asi stačit jedno, byť sebepřitažlivější „heslo". Bude ale třeba inteligentní veřejná diskuse a nepředpojaté hledání řešení. Vedle podpory komunitně, družstevně či neziskově vlastněných bank a doplňkových měn, jaké se již rozvíjejí např. v Německu, bude toto řešení zahrnovat změnu finančního systému tak , aby byl méně závislý na dluhu ze své samotné podstaty.
Za největší překážku realizace této své vize považuji – vedle globalizovaného charakteru současného finančního systému - skutečnost, že ti, kdo jsou v této sféře nejerudovanější , tedy ekonomové, zaměření na finance, mají touto systémovou změnou nejvíc co ztratit. Povětšinou totiž patří mezi ty, kdo ze systému profitují. Je to trošku, jako bychom členy stranické nomenklatury KSČ v minulém režimu vyzývali k přechodu k pluralitní demokracii. Největší naději naopak vkládám v lidi ve všech oblastech života, kteří se nebojí samostatně a tvořivě přemýšlet i jednat a pokud je to potřeba, jít proti proudu dobových frází, vyrostlých z podhoubí překonaného neoliberálního modelu světa.
Literatura:
Johanisová, N., 2011: Růst v koncích aneb Zabývejme se řešením! Prostor, 29, roč., č. 1, str. 5-9.
Votruba, A., v přípravě: Paradox úroku, Doplněk, Brno
Tento text vznikl v létě 2012 jako součást projektu pražského think tanku Glopolis v rámci projektu Česko hledá budoucnost.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist