Tato severská země je známá svým přísným postojem ke konzumaci alkoholu , který lze koupit ve speciálních obchodech zvaných Vinmonopolet. Daně z prodeje alkoholu jsou tak vysoké, že řada Norů si alkohol vyrábí podomácku sama. Bývalý přítel mé sestry kdysi přivezl z Norska sadu na domácí výrobu piva jako suvenýr – kuriozita to byla tak velká, že se ji v našem chmelařském ráji nikdo nikdy nepokusil použít. Vybavuji si regály běžného norského supermarketu zaplněné lahvičkami s esencemi různého alkoholu, které se používají při domácí výrobě tvrdého alkoholu.
Stejně tak sousední Švédsko omezuje konzumaci alkoholu soustředěním jeho prodeje do specializovaných obchodů Systembolaget. Otevírací doba tohoto řetězce také neumožňuje spontánní nákup alkoholu ve večerních hodinách. Na začátku tohoto tisíciletí se ale Švédové po 30 letech rozhodli nedostupnost alkoholu zmírnit a rozšířili otevírací dobu obchodů Systembolaget i na sobotu.
Podobná pravidla platí na Islandu, kde stát prodává alkohol v obchodech s názvem VínbúÄ‘. Ve Finsku se takovým zařízením říká jednoduše Alko.
V Dánsku, které je jakousi jižní zemí Severu, žádný podobný státem kontrolovaný prodej alkoholu neexistuje. Tedy pokud nepočítáme omezení dostupnosti tvrdého alkoholu v levných supermarketech například tím, že tvrdý alkohol dostanete od prodavače u pokladny až po vyjmutí z uzamčené zamřížované klece. To neznamená, že by byl spiritus ve výkonu trestu, spíš lze tímto způsobem zabránit krádežím, umožnit kontrolu konzumace mladistvých a všem ostatním nákup alkoholu aspoň trochu zkomplikovat či znepříjemnit.
Přesto zde bují konzumace alkoholu zejména mezi teenagery. Bezradní rodiče nacházejí pomoc u dobrovolnické organizace zvané Natteravnene neboli Noční havrani, jejímž cílem je prevence řady různých negativních jevů ve veřejném prostoru. Sem patří i prevence předávkování drogami nebo alkoholem. Noční havrani chodí noční Kodaní po třech a dohlížejí na pořádek v ulicích. Tato organizace začala působit v Dánsku podle švédského a norského vzoru.
Osobně nemám nic proti alkoholu, pokud se zisk z jeho prodeje využívá bohulibým způsobem. Příkladem může být dánský pivovar Carslberg, jehož majitelé založili proslulou kodaňskou uměleckou galerii Ny Carslberg Glyptotek a Carlsberský fond podporující nejrůznější kulturní aktivity. Podobným způsobem bylo v Praze založeno Náprstkovo muzeum, jež vzniklo v bývalém rodinném pivovaru a vinopalně u Halámků.
Prohibice v Čechách – na rozdíl od omezení přístupu k alkoholu v severských zemích – snad záhy skončí. Mé americké spolubydlící na koleji byly kdysi uneseny tím, že můžou v Čechách konzumovat alkohol už od osmnácti a nikoliv až od jedenadvaceti let. Jejich semestrální studijní pobyt v Praze se tak často nesl ve znamení této neočekávaně nabyté dospělosti. Dnes by si s námi nemohly dát ani absint...
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist