Jedno je na celé situaci jisté – jsme opět svědky honby za ziskem do slova a do písmene přes mrtvoly. Jen tak si lze vysvětlit, že se na černém trhu používá technický líh a jiné syntetické látky jako náhrada těch originálních při výrobě potraviny - alkoholu. Jen tak lze vysvětlit, že lidé, kteří se k podobným praktikám uchylují, nedomýšlejí dopady svého chování (selhání) nejen na volný trh (na kterém je dnes možné už téměř vše) ale ani na samotné zákazníky. A těm jde dnes už i o život.

Stále znovu se ve svých úvahách vracím k pomyslné otázce, kde leží hranice „přiměřeného zisku“. Ještě v 70. letech minulého století byla za solidní marži považovaná hodnota 15 %, dlouhou dobu se pak držela obecná marže na rozumných 20 až 30%. Ke konci dvacátého století na přelomu tisíciletí se veškerá pravidla začala hroutit, nastoupila levná asijská pracovní síla a s ní i možnost pohádkového bohatství pro toho, kdo včas pochopil a zareagoval, třeba přesunul výrobu na východ. Svět se jako už tolikrát opět radikálně změnil.

Existuje ovšem jedno základní a neměnné pravidlo, které je dobré si opět připomenout: za všechno se platí, dříve či později. A tak se dostavuje také platba za „nekonečné marže“. Se zpožděním, ale přece.  Tisíce nezaměstnaných v tzv. vyspělých zemích, vleklá celosvětová recese, dluhová krize v Evropě. Večírek skončil a ve vyhroceném případě docela drasticky jako zrovna nyní u nás – ztrátou lidských životů. A to všechno „pro pár špinavých šestáků.“ Inu peněz není nikdy dost …

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist