V podstatě všichni Dánové mají o královně Dagmar určité povědomí, protože se o ní učí ve škole. Pokud se zeptáte, jaké jsou jejich nejznámější královny, zmíní s největší pravděpodobností tyto tři: současnou panovnici Markétu II., její jmenovkyni a zakladatelku Kalmarské unie Markétu I. (1353 -1412) a pak tu naši, Markétu-Dagmar. Málokdo ovšem ví, že pocházela z Čech.
To jsem si ověřila i při náhodném setkání s účinkujícími ve „workshopu Dagmar“ na Multikulturní pouliční párty v Kodani. Manažerka dvou kytaristů, kteří si vybrali název po jakési celkem nevýznamné jmenovkyni naší královny, se mi svěřila, že i jí říkají žertem „královna Dagmar.“ V Čechách je naopak Markéta Drahomíra téměř neznámá. Při letošním osmistém výročí jejího úmrtí, jež je v Dánsku zachyceno v několika baladách, máme příležitost si tuto zapomenutou Přemyslovnu znovu připomenout.
Snaží se o to mimo jiné výstava „Královna Dagmar, česká princezna“, která vznikla za spolupráce dánských i českých historiků a jejímž kurátorem je česká ambasáda v Kodani. Dánská verze této výstavy byla poprvé zpřístupněna veřejnosti na slavnostech u příležitosti výročí Dagmařina úmrtí v nejstarším dánském městě Ribe v květnu 2012 a od srpna ji můžete zhlédnout v Ringstedu, místě údajného posledního královnina odpočinku.
Obraz svatební hostiny krále Valdemara a královny Dagmar od Agnes Slott Møller, který visí na radnici v Ringstedu
Slavnostní vernisáž české podoby této výstavy proběhne 27. září v Klementinu, u příležitosti mezinárodního krajanského setkání „Češi ve světě – oslavy Dne české státnosti 2012.“ Mezi pozvanými hosty je i předsedkyně Poslanecké sněmovny českého parlamentu Miroslava Němcová, která se zúčastnila slavností v Ribe. Výstavu budete moci zhlédnout od 1. do 31. října v otvíracích hodinách Národní knihovny. Poté se přesune nejprve do partnerského města Ringstedu Kutné Hory, kde bude k vidění v listopadu a prosinci, a na začátku roku 2013 ji budete moci navštívit v Brně a na severní Moravě.
Jak středověké slavnosti v Ribe, tak v Ringstedu byly důstojným připomenutím legendární královny. Zazněly zpěvy o královně Dagmar v podání dánské skupiny Salix, dánsko-české divadlo Svanen připravilo loutkové představení pro děti, hudební těleso Duo Modus zahrálo skladbu De Regina, kterou k 800. výročí úmrtí královny napsala současná česká hudební skladatelka Sylvie Bodorová. Celou škálu kulturních zážitků doplnila opera Anorexia Sacra v ribské katedrále, moderní abstraktní zpodobnění ideálu ženy, která se „upostila“ k smrti. Místní amatérské divadlo v Ringstedu naopak nabídlo lidové naturalistické ztvárnění rodící, trpící a umírající královny.
Celou historii najdete také na krásně zpracovaném plakátu ilustrátorky a spisovatelky Renáty Fučíkové, který výstavu doprovází. Markéta Drahomíra, zvaná snad také Draga či Dragomira, přijala po sňatku jméno Dagmar, které vzniklo patrně přesmyčkou z jejího původního slovanského jména. Jako dcera Přemysla Otakara I. z prvního manželství se roku 1205 provdala v Lübecku za dánského krále Valdemara II. (1170–1241, vládl od roku 1202).
Plakát Renáty Fučíkové
Královský sňatek byl – jak bylo v té době běžné – předmětem dohody a otázkou uzavření politické aliance. Dánská říše expandovala mezi slovanské kmeny na východě a slovanská princezna se do této hry hodila. Výměnou získal svobodu uvězněný biskup Valdemar. Tradice nevěst z východu ostatně existovala na dánském královském dvoře již delší dobu a patrně zde zněly i slovanské jazyky. Ale zatímco všechny ostatní princezny či královny zmizely v propadlišti dějin, pověst královny Dagmar, jež patrně zemřela při porodu druhého dítěte, je živá dodnes. A to přesto, že byla královnou pouhých sedm let.
Dagmařin křížek je stále oblíbeným dárkem dívek při křtu či sňatku. Věhlas osobnosti královny Dagmar v Dánsku přirovnává novinář Ota Tiefenböck k oblíbenosti, již si v Čechách získala její nevlastní sestra svatá Anežka. Tradice královny Dagmar je však živá i jinak. V jejích stopách se do Dánska dodnes vdává spousta Češek, i když ne zrovna do královských rodin. České nevěsty jsou krásné, milé a pracovité – a při porodu se dnes už neumírá…
Kontrolní otázka na závěr: Co se vám vybaví při letopočtu 1212 kromě Zlaté buly sicilské? No ano..., přece královna Dagmar. A čím se tak proslavila? Tím, že byla krásná, hodná a spravedlivá – a že zemřela při porodu...
Autorem fotografií je Ivan Prokop
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist