Ačkoli se Václav Klaus v poslední době může přetrhnout nejen se svými vety, ale i s provokativními projevy, kterými chce zaujmout svět, nikoho to ve světě kromě českých (především bohužel těch veřejnoprávních) médií moc nevzrušuje. Zatímco na pásce ČT 24 je Klausův rozhovor pro Daily Telegraph zprávou dne (a druhý den platí totéž pro projev v OSN), ve světě to vůbec nikoho nezajímá.

Optika z Evropy či ze světa je přesně opačná v případě projevu polského ministra zahraničí Radka Sikorského, který pronesl v Oxfordu. Britský týdeník Economist tento projev označil za stejně důležitý jako ten prosincový v Berlíně, kterým už se Sikorski zapsal do historie. Zdá se, že v České republice zatím vyšla informace o Sikorského projevu pouze zde. Celý projev v angličtině je k dispozici zde.

Jde o řeč mířenou do řad britských euroskeptiků, mezi něž Sikorski, který pronikl do britských vysokých intelektuálních a konzervativních kruhů, kam kdysi sám patřil. Projev vyvrací všechny důležité euroskeptické mýty, od počtu bruselských úředníků po zakřivení banánů. Na závěr Sikorski Brity v sarkastické narážce na marxismus vyzývá, aby přestali propadat „falešnému vědomí“.

Uvidíme, kdo projev v Česku první celý vydá a kdo mu bude věnovat analytickou pozornost, kterou si zaslouží. Uvidíme, zda to bude podobné jako se Sikorského projevem berlínským, který byl v českých médiích v dobrých tradicích husákovské normalizace nejprve odsouzen a pak teprve přece jen vydán.

Rád bych vás pozval na debatu "Pussy Riot v Rusku, tykadla v Česku", kterou pořádá knihovna Václava Havla v Galerii Montmartre od 19,00. Budu mluvit o hrozbě putinizace české politiky a o hranicích svobody slova a projevu a hosty jsou Petr Kamberský, Roman Joch, Anna Šabatová a Eliška Wágnerová. Více zde.