Poslanec Věcí veřejných a někdejší ministr školství Josef Dobeš chce do dvou měsíců založit Hnutí pro sport, jehož snahou je systémová změna podpory sportu a nasměrování toku peněz, které v posledních letech stále ubývají. V říjnu a listopadu hodlá objet všechny kraje a setkat se s funkcionáři, aby si ověřil, zda je jeho úmysl správný.  Oznámil to na tiskové konferenci v Brně.

Dobeš se dnes sešel se zástupci jihomoravských klubů a jednot včetně zástupců hokejové Komety, fotbalové Zbrojovky či Karlem Abrahamem starším, předsedou Českého svazu motocyklového sportu. "Už jako ministr a poté již jen jako poslanec jsem dostával hodně podnětů i od lidí na nejnižších úrovních českého sportu, v nichž je obava o výchovu talentů a o budoucnost českého sportu. Rozhodl jsem se, že se budu jako politik naplno věnovat této oblasti a budu se snažit sportu pomoct," vysvětlil Dobeš motivy, které ho vedou k založení hnutí.

Peníze na sport by měly jít z pěti zdrojů. Prvním je státní rozpočet a mělo by být zákonem určeno, jaký podíl hrubého domácího produktu (HDP) sport dostane. Dobeš žádá více než 15 setin procenta HDP, které stát na sport v současnosti vydává. 

Druhým zdrojem má být novela o zdanění hazardu, která by měla nejlépe fungovat už příští rok. Nový zákon o rozpočtovém rozdělení daní totiž vzal peníze sportovcům a nasměroval je do obecních pokladen. "Starostové je vůbec nemusí použít na sport. Přitom by mělo být jasné, že nějaké procento z hazardu musí jít do sportu," tvrdí Dobeš.

Třetím zdrojem mají být místní samosprávy v tom smyslu, že se budou starat o majetek, zatímco kluby se budou moct místo těchto starostí věnovat mládeži. Čtvrtým zdrojem je sponzoring. "Dnes se nevyplatí sport podporovat, není to daňově výhodně, přitom v zahraničí je zcela běžné, že kdo dává peníze na sport, ale třeba i na kulturu či do sociální oblasti, má úlevy," řekl poslanec. Posledním zdrojem mají být evropské peníze, které se dosud příliš nevyužívaly.

Dobeš bude lobovat velké závody a akce

"Klíčové je, aby financování bylo dlouhodobé, stabilní a předvídatelné a ne aby se sportovci každý rok třásli, kolik peněz dostanou. Musí být stanoven jednoznačný rozpočet na sport," tvrdí Dobeš. V Evropské unii patří Česku třetí příčka od konce v podpoře sportu.

Jedním z dalších cílů je i lobbování za státní podporu pro tradiční sportovní mezinárodní akce v jednotlivých regionech, jako je Velká cena silničních motocyklů, Zlatá tretra či Zlatá lyže. "Tedy budovat a rozvíjet tradiční akce a díky tomu budovat či modernizovat infrastrukturu. A nevymýšlet žádné mistrovství světa v lyžování v Liberci," uvedl Dobeš.

Aby se situace zlepšila, je potřeba podle Dobeše udělat legislativní změny. "Zákon o podpoře sportu jsem připravil před dvěma lety, bohužel však leží stále v šuplíku," uvedl. Hnutí by mělo sloužit i tomu, aby se zákon dostal do poslanecké sněmovny. "Za dva měsíce bychom měli mít stanovy, strukturu a program," doplnil Dobeš.