V neděli 30. září se bude před ruskou ambasádou v Praze konat další z mnoha protestů proti uvěznění tří členek skupiny Pussy Riot. Jak se vůbec vyvíjí kauza, která se z médií pomalu vytrácí, a jak se můžete k protestu připojit?
Dnes již velice známá feministická punková skupina Pussy Riot, která má celkem 12 členek, byla založena v srpnu 2011. Do povědomí veřejnosti se dostala především svými originálními protesty proti tehdejšímu kandidátovi na prezidenta, Vladimiru Putinovi. Největší pozornost ale vzbudila skupina 21. února 2012. V tento den několik jejích členek vtrhlo do moskevského Chrámu Krista Spasitele, kde zahrály punkovou modlitbu s názvem "Bohorodičko, vyžeň Putina".
Tento čin vyvolal mnoho rozporů - na jedné straně stojí odpůrci režimu, který v Rusku vládne, na straně druhé jsou potom konzervativní pravoslavní, kteří modlitbu v chrámu považují za zneuctění své víry. Tři členky skupiny Pussy Riot (Naděžda Tolokonnikovová, Marija Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová) byly během března zatčeny za výtržnictví a po tom, co odmítly zaplatit kauci, na ně byla uvalena vazba, ve které byly až do začátku soudního řízení na konci července.
Z celého světa se začaly ozývat nesouhlasné názory s přístupem Ruska. Pussy Riot oficiálně podpořili politici z několika desítek demokratických zemí, na jejich stranu se postavilo také množství veřejně známých osobností, a o celou kauzu se začaly zajímat i lidsko-právní organizace.
Kvůli velkému nátlaku, který mezinárodní komunita na Rusko vyvíjela, se snížil trest navrhovaný obžalobou, který mohl dosahovat až deseti let. Po soudním líčení, během kterého se Pussy Riot omluvily všem věřícím, ale trvaly na svém politickém názoru, byly všechny tři členky odsouzeny 17. srpna 2012 k dvěma letem vězení za "předem promyšlené skupinové výtržnictví motivované náboženskou nenávistí".
Jejich obhajoba nicméně podala odvolání a případ bude znovu otevřen v pondělí 1. října. Tentokrát již půjde o pravomocný rozsudek. V předvečer líčení tedy proběhne již zmiňovaný protest. Ten se bude konat z iniciativy české pobočky největší světové lidsko-právní organizace, Amnesty International. Ta se o případ Pussy Riot zajímá již od počátku. Domnívá se, že jejich uvěznění je spíše osobní politickou iniciativou než trestem za urážku náboženství.
Punkovou modlitbu považuje za pokojné, i když možná urážlivé, vyjádření politického názoru, jehož svoboda je tímto ohrožena. Kampaň na podporu Pussy Riot probíhá v České republice již od jejich zadržení a vyvrcholí právě happeningem za jejich propuštění s názvem "NÁS NEUMLČÍTE!" Program bude probíhat mezi 17:00-17:45 před ruským velvyslanectvím. Po společné aktivitě vystoupí zajímaví hosté (účast předběžně přislíbili novinář Libor Dvořák a disidentka Petruška Šustrová), 3D graffiti na místě vytvoří sprejer Chemis a čeká vás i hudební doprovod.
Událost můžete sledovat na Facebooku nebo na oficiálních stránkách české AI. Pokud chcete Pussy Riot podpořit opravdu stylově, je pro vás ještě před samotným happeningem nachystaný workshop ve studiu DYI Praha, během kterého si můžete vyrobit tričko, kuklu nebo transparent s motivem Pussy Riot. Účastníci workshopu se poté hromadně přidají k protestu. K workshopu se připojte na této stránce.
Pokud se nechcete osobně připojit k protestu, můžete svou podporu Pussy Riot vyjádřit prostřednictvím petice Amnesty International.
V případě, že si i vy myslíte, že uvěznění je pro Pussy Riot přehnaný trest, neváhejte je podpořit. Třeba právě prostřednictvím Amnesty International ČR.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist