Není to tak dávno, co zahraničními médii proběhla obskurní zpráva. Dvě čínské dívky spáchaly sebevraždu, aby se mohly vrátit v čase. Jestli smrt může fungovat jako způsob transportu v čase, na to vědci dnes ještě nedovedou nalézt spolehlivou odpověď. Najít mezi mrtvými ochotné a spolehlivé respondenty není totiž nic lehkého.
A proto se někteří lidé stále domnívají, že se po smrti dostanou na lepší místo než je to, kde momentálně žijí. Rozhodně mezi ně však nepatří Matt Ridley, optimista na plný úvazek, v jehož článku najdete důvody, proč je dnešek tou nejlepší dobou, do níž jsme se mohli narodit. Přinášíme vám 7 z nich. Třeba se vám s jejich pomocí podaří někomu rozmluvit sebevraždu!
1. Jsme šťastná generace
Naše generace má mnohem více svobody, volného času, vzdělání a léků než kterákoli jiná. Náš každodenní život nesužují války a máme nevídanou možnost relativně jednoduše cestovat po celém světě. Co by za to dali naši rodiče, kteří se v našem věku dostali přes léto maximálně k Máchovu jezeru! A co teprve prarodiče. Ti mnohdy ani nedoufali, že by někdy mohli spatřit moře! A my se necháme dlouze přemlouvat, abychom jeli na rodinnou dovolenou do Chorvatska.
Ano, naše generace je nevděčná. Místo, abychom si vážili toho, že si každé ráno můžeme vybrat, na kterém z šedesáti dvou celosvětových zpravodajských serverů si přečteme novinky, kňouráme, že jsme zahlcení informacemi. (Pozn.: Tento odstavec raději před sebevrahem nezmiňujte. Z nějakého důvodu na něj řeči typu: “Ty nevděčný spratku!” nezabírají.)
Matt Ridley k této radě dodává: “Když jdu do supermarketu, nevidím lidi, kteří jsou zahlcení volbou. Vidím lidi, kteří si vybírají.” Jde vidět, že nejspíš nechodí do mého Alberta. Dilema, jestli koupit S-Budget vrtulky, nebo kolínka, bych volbou tak úplně nenazývala.
2. Ekonomická krize není tak kritická
Jenomže stěžovat si na nějakou finanční tíseň také není nic, co byste si jakožto optimisté mohli dovolit. I krizová třicátá léta lze dnes považovat za pouhé zaškobrtnutí na cestě, která vedla k dekádám roustoucího blahobytu.
Navíc jsou to právě nesnadná období, kdy vznikají nehodnotnější věci. Ostatně, nejspíš to nejlépe znáte sami u sebe. Tu nejlepší práci většinou odvedete pár hodin před termínem odevzdání. (Dobrá. Je fér poslední větu opravit na skromnější a pravdivější: “(Alespoň nějakou) Práci odvedete pár hodin před deadlinem.”)
3. Nic jako “staré dobré časy” neexistuje
Zpívají to i Libertines v prima písničce: “Nebyly žádné staré dobré časy. Teď máme staré dobré časy!”
Někteří romanticky uvažující lidé mají tendenci se domnívat, že dřív bylo všechno klidnější, jednodušší, hlubší a lidé byli jeden druhému tak nějak blíž. Idyla, která jako by vypadla z Instagramu. Jenomže tuto představu obvykle mají jen lidé, kteří nezažili, jaké to je, když jim v únoru odpojí topení.
Největší experiment lidstva navrátit se k přírodě a “starým dobrým časům” už tady jednou byl. Kupodivu to nejsou šedesátá léta a hnutí hippies, ale období, kterému dnes říkáme středověk.
4. Dobré nápady nikdy nedojdou
Tím si buďte jistí, jakože Kája letos dostane Slavíka! Myšlenky a nápady fungují na principu jaderné reakce. Peleší se jeden s druhým za vzniku něčeho nového jako výše zmínění hippíci. Zatímco přírodní zdroje jsou omezené, nápady tu budou napořád.
5. Ropa nedojde
Už v 70. letech se říkalo, že v 90. letech bude lidstvo 50 miliard barelů ropy v mínusu, a nebyla to pravda. Ropa nedodje, alespoň ne v následujících desetiletích, možná i stoletích. Ale ani to nás nemusí tolik trápit. Do té doby totiž lidstvo za pohonné hmoty v podobě nerostných zdrojů dozajista najde nějakou alternativu. (Je docela dost dobře možné, že ji v současné době už používají hipsteři. Minimálně to budou tvrdit, jakmile se auto na vodní pohon stane mainstreamem.)
6. Bydlet ve městě je dobrá věc
Bydlíte-li ve městě, zabíráte málo místa a spotřebujete menší množství energie. Obecně vzato jste šetrnější k životnímu prostředí než váš kamarád z vesnice. Ve městech žije více než polovina populace, ale přitom plocha měst zabírá jen 3% zemského povrchu.
Co z toho vyplývá? Chcete-li udělat životnímu prostředí laskavost, postavte mrakodrap. (Jen o něm zase neříkejte tomu sebevrahovi. Třeba si uvědomí, že skákat z mostu není tak jistá varianta jako skok z mrakodrapu, a vy pak budete muset do konce života žít se špatným svědomím.)
7. Svíčky jsou levnější
Jedním z důvodů, proč jsme dnes bohatší, zdravější, krásnější, vyšší, chytřejší a svobodnější než kdy předtím, je fakt, že komodity, které jsou pro nás životně důležité, jsou jednoduše dostupné. Jídlo, oblečení, palivo a obydlí, jsou levnější, a tím pádem si je může dovolit i více lidí.
Vezměme si příklad svíčky. V roce 1800 byste na svíčku, která svítí jednu hodinu, pracovali celých 6 hodin. V roce 1880 jste si na stejné množství světla vydělávali už jen 15 minut. V 50. letech to bylo jen 8 vteřin. A dnes vám stačí pracovat půl vteřiny, a můžete hodinu zářit. Tomu já říkám rychlost světla!
Že vašemu sebevrahovi racionální argumenty příliš nepomáhají? Podívejte se s ním na skvělou Půlnoc v Paříži, která mu ukáže, jaká škoda je být nešťastný z doby, v níž žijeme. A pokud nemáte dost času na film, alespoň mu pusťte ze svého iPhonu 5 hymnu optimistů od Monty Pythonů Always Look on the Bright Side of Life.
Něco z toho musí zabrat.
______________________________________________________________________
Bottom line: Rady z knihy Racionální Optimista od Matta Ridleyho se mohou stát vedle čokolády další berličkou, která vám pomůže přežít podzimní splín.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist