TED jako zkratka tří anglických slov – technology, entertainment, design. Nezisková organizace TED, která funguje od roku 1984, se snažila dát lidem z těchto třech oblastí a oblasti business, science a „global issues“ možnost sdílet názory a zkušenosti s lidmi z celého světa. Nejedná se o zfanatizované pohledy na svět, ale o ty, které stojí za to šířit. To znamená o pohledy zaměřené na události a problémy dnešního světa. Alespoň taková je filozofie TED.
A kdo přesně by měl prezentovat „osvícené“ názory? TED se zúčastnil Bill Gates, Bill Clinton nebo třeba Al Gore, ale není pravidlem, že přednášejícího zná celý svět. Na stránce TED si můžete vybrat ze zhruba 900 videí. Každé video má okolo 18 minut,což je doba, kterou TED poskytuje řečníkům jako časový limit a osobnosti vybrané TED se prostě musí přizpůsobit. Přednášky se natáčí na konferencích organizace třeba ve skotském Edinburghu nebo prakticky kdekoli – v březnu letošního roku se jedna konala i u nás v Hradci Králové.
Předsudky na vlastní kůži.
Nevíte, jestli by Vás TED zaujalo? Pojďme se tedy podívat na jednu ukázku „TED talk“:Chimamanda Adichie, spisovatelka pocházející z Nigérie. Její řeč s příznačným názvem „The Danger of a Single Story“ popisuje autorčiny zážitky od útlého dětství až po dospělost. Poselství, které prezentuje ve své řeči, se týká jediného: omezenosti lidí a vytváření předsudků. Neodsuzuje lidi jako takové, ale varuje před nebezpečím - nebezpečím jediného příběhu. Myslíte, že Nigérie je chudá země? Děti se ve škole učí o Africe jako o třetím světě, ale málokdy se dozvědí, že tam nežijí jen nomádi,ale i vzdělaní lidé.
Nigerijka Chimamanda od dětství četla anglické knihy a poslouchala Mariah Carey. Její přátele neumírali na AIDS, ale bavili se a jezdili ve svých autech. Čekali byste to od člověka pocházejícího z místa s reputací jedné z nejchudších zemí na světě? Většina lidí si to pravděpodobně neumí představit. Chimamanda se setkala s lidmi, kteří byli velmi překvapení,že je stejná jako oni a vzdělaná.
Před tím mladá spisovatelka varuje – vytváříme si předsudky na základě informací, které nám média, škola a lidé prezentují. Informace mohou být zavádějící a představovat jen jednu stránku věci. Je třeba se dívat na skutečnost z více stran. Vytvářením předsudků totiž podle spisovatelky riskujeme kulturní, mezilidské, společenské a další nedorozumění.
Na TED najdete mnoho dalších příběhů či názorů lidí, kteří mají co sdělit světu. Myslím si, že velkou předností iniciativy je rozmanitost – každý si tam najde to, co ho zajímá. Ať už je to strategie indického guru managementu nebo myšlenky softwarového inženýra, zabývajícího se otázkou, jakých pět nebezpečných věcí byste měli své děti nechat dělat.
Soutěž pro největší novátory
TED se neomezuje jen na zmíněná inspirativní videa, ale třeba i na pomoc komunitám, které to potřebují. Vyhlašuje soutěž TED Prize, která lidem s vizí a smělými plány k vylepšení stavu určité komunity poskytne finance ve výši jednoho milionu dolarů, určených k realizaci plánu.
Například v roce 2011 vyhrál cenu umělec s pseudonymem JR. Jeho tvorba, kterou lidé často považují za ilegální, zahrnuje polepy veřejných prostranství vlastními fotografiemi umělce. Plán, jež se rozhodl realizovat, byl takový: lidé z různých koutů světa měli zaslat černobílé fotografie JRovi. Ten je zpracoval, archivoval a vystavoval přímo v ulicích měst.Více z tvorby JR můžete shlédnout na této stránce. JR jako vítěze „TED Prize“ organizace pozvala i do TED Talku. Na JRových osmnáct minut, kde popisuje svou motivaci k účasti v soutěži TED Prize, sledujte zde.
Pokud Vás zaujala TED, možná byste se rádi podívali i na jiné stránky s projevy lidí, kteří mají ostatním co říct. Mluvím o specifickém typu projevů: „commencement speeches“.Představte si, že by při vaší promoci přišel pronést řeč třeba Tom Hanks. Nemožné? Ve Spojených státech je to běžná praxe. Na stránce youtube.com najdete třeba řeč Steva Jobse na Stanfordu nebo J. K.Rowlingovou, promlouvající ke studentům Harvardské univerzity. Projevy mají studenty motivovat, nejsou tak inspirativní jako TED. Další „commencement speeches“ najdete na této stránce.
Světová média nás každodenně zahrnují Simpsonovými, katastrofami a vývojem volebních kampaní. Jsme přehlcení informacemi, které nás udržují „aktualizované“, ale nutí nás opravdu přemýšlet? Myslím si, že je třeba hloubat nad názory lidí, kteří už ve svém oboru něco dokázali a chtějí světu předat něco „ze sebe“. Nikdy nám to neuškodí, jen nás to obohatí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist