Probouzíte se po náročné operaci, před vaším lůžkem stojí muž v bílém plášti a snaží se vám vysvětlit, proč máte amputovanou nohu. Pamatujete si, že do nemocnice jste dorazili kvůli vyvrtlému kotníku. Doktorovi je to velmi líto, ale provést zákrok bylo nezbytné. Scénář ze špatného filmu? Pokud jste se nedostali do epizody seriálu Dr House, asi vás čeká spousta nepříjemností. Klid - v příštím životě už budete vědět jak na to.

Ale pokud se chcete vyhnout noční můře, přečtěte si knihu Unaccountable mezinárodně uznávaného lékaře Marty Makartyho zabývajícího se (ne)průhledností nemocničních zařízení a otázkami, které byste měli položit svému doktorovi před odjezdem na operační sál. Nebo si pročtěte tento článek nabízející pohled několika doktorů na zmíněnou problematiku. My vám přinášíme jeho krátké shrnutí.

Cesta vedoucí do neznáma

Vyšetření u doktora, plánování operace a další lékařské procedury nebývají zrovna „top“ záležitostí. (Ovšem v případě, že patříte do menšiny lidí, která si pobyt v nemocnici užívá, nečtěte dál. My se tady snažíme lidem pomoct!). V celém tom shonu se nezapomeňte zeptat na jednu věc: kdo vás před operací uspí? Nemusí to být vaše babička, které byste svěřili svůj život, ale někdo cizí. Někdo, kdo možná nemá tolik zkušeností. Osoba, která to může přepísknout nebo naopak uspat vás méně, než je nezbytné. V prvním případě se odeberete na dlouhou cestu, která vám bude připadat snesitelná jen pokud věříte v reinkarnaci. Jinak vás to pěkně naštve a vy už nikdy nebudete mít šanci říct svůj názor. V druhém případě budete pořád tak nějak cítit, že vám někdo rve orgány z těla (a ona to bude pravda).

Z basy do nemocnice

Prohlédněte si svého doktora, možná vás zaujme tetování lebky na předloktí. Nebo nespočet piercingů v nose. Nebo páska přes oko zakrývající sečnou ránu neznámého původu. Buď je to pirát, nebo právě vyšel z basy. Teď přeháním, ale ano, doktor je taky člověk a platí pro něj stejné zákony – stačí zaplatit kauci a od sedmi ráno po propuštění ordinuje. Nezáleží na tom, že před pár hodinami si užíval řízení pod vlivem alkoholu, po jeho chirurgickém zákroku by vám nemusela pomoct ani svěcená voda. Nevšímavost neomlouvá, tak se raději vymluvte na školu nebo smrt vašeho psa a objednejte se někam jinam. Třeba do nemocnice sv. Jana.

Čím víc operací, tím líp

Jen tak mimochodem, celkem 25 procent chirurgických zákroků je zbytečných. Zeptejte se svého doktora, jestli je plánovaný zákrok opravdu nutný. Ne že by se z vás někdo snažil udělat Frankensteina nebo Spidermana. Jde o to, že někteří doktoři prostě rádi operují ze zcela zištných důvodů. Museli byste být vyšetřovatelem kriminálky New York, abyste zjistili, že váš doktor stále splácí hypotéku? Poptejte se bývalých pacientů nebo personálu.

Abyste se pak nedivili, proč vaše amputovaná noha potřebuje drahou protézu z extra odolného titanu, která by vám dobře posloužila ve válce v Afghánistánu jako zbraň. Nebo aby vás nepřekvapila skutečnost,  že vaše noha byla de facto zdravá, ale během krátkého pobytu v nemocnici ji napadla jakási neznámá, exotická a neléčitelná choroba. Holt, čím víc operací, tím častokrát víc peněz pro nemocnici a pro lékaře.

Možná byste po přečtení celé knížky plné podobných varování už nikdy do nemocnice nevstoupili. Tak proč se místo čtení a obav radši nevrhnout na prevenci. V tomto článku se dozvíte o způsobech, jak žít déle a lépe. Po přečtení se možná budete dívat na 50tiprocentní rozvodovost v Česku jinak. Ti lidi to mají spočítané. Díky jedné svatbě můžou muži žít o celých sedm let déle. Ženám se to vyplatí méně, užijí si jen tři roky navíc (to bude stresem při zařizování svatby – najměte si raději svatební agentku jako třeba ve filmu Svatby podle Mary).

Přátelé a rodina dělají zázraky

Pozitivní účinky se neomezují jen na svatby. Příště se nevyhýbejte rodinné oslavě, a i když některé známé nemůžete vystát, vydržte to s nimi. Veškerý společenský kontakt vám prospívá – jste méně vystresovaní, máte více energie. Podívejte se na seriál Přátelé. Celá seriálová šestka neustále vysedává v kavárně, jí nebo vaří, schází se s partnery a ještě k tomu stíhají chodit do práce... Možná je to přece jen fikce. Ale i přesto – přátelé a rodina vedou.

Římští epikurejci by vám řekli: užívejte si života. Taková byla filozofie před stovkami let a dnes bychom se jí měli řídit. Nenechat se vyděsit konci světa, nezodpovědnými a ziskuchtivými doktory a třetí světovou - to je prostě všelék.