Těžké soupeře určil los českým volejbalistům na mistrovství Evropy. V základní skupině D v polské Gdyni se střetnou s olympijskými vítězi z Londýna Rusy, čtvrtým týmem olympijského turnaje Bulhary a s Němci. Rozhodlo o tom dnešní losování v útrobách fotbalového stadionu Parken v Kodani, kde se bude hrát finálová skupina. Turnaj se 20. až 29. září 2013 uskuteční vedle Dánska i v Polsku.

Asistent Šmejkal: Brečet nemůžeme

"Asi by se našla lehčí skupina, ale jestli chceme uspět a prorazit v evropském volejbalu, tak si moc brečet na ramenu nemůžeme a musíme se do toho vrhnout. Je to výzva," řekl Zdeněk Šmejkal, asistent nizozemského trenéra Stewarta Bernarda, který letos český tým převzal.

Volejbalisté se sice neprobojovali na olympiádu, když v kvalifikaci prohráli mimo jiné právě s Němci, ale účast na evropském šampionátu si zajistili v kvalifikaci. Tu vyhráli suverénně bez ztráty bodu a jen s jedním prohraným setem.

"V silách toho družstva je být druhý ve skupině. Na Rusy objektivně vzato asi nemáme, ale proti Bulharům a Němcům šanci máme," věří Šmejkal. S Ruskem hráli Češi ve skupině i na ME 2011 v Karlových Varech a jasně prohráli.

Vítězové základních skupin postoupí přímo do čtvrtfinále, celky z druhé a třetí pozice budou hrát osmifinále a pro týmy z posledního místa turnaj skončí.

Další skupiny

Titul z loňského šampionátu, který s Rakouskem hostila Česká republika, budou obhajovat Srbové, kteří jsou ve skupině v dánském Herningu společně s Finskem, Nizozemskem a vítězem baráže mezi Chorvatskem a Slovinskem.

Dánové se v áčku střetnou s bronzovými olympijskými medailisty Italy, Bělorusy a lepším z duelu Řecko - Belgie. Skupina B se uskuteční v Gdaňsku a s Polskem v ní jsou Slováci, Francie a vítěz zápasu Turecka s Lotyšskem.

Semifinále a finále šampionátu se bude hrát na fotbalovém stadionu v Kodani, který bude kvůli volejbalu zastřešen. Pořadatelé počítají s minimální kapacitou 15 tisíc fanoušků, ale podle zájmu fanoušků jsou připraveni počet míst navýšit.

Los mistrovství Evropy v Dánsku a Polsku 20.- 29. září 2013:

Skupina A (Odense): Dánsko, Itálie, Bělorusko, Řecko/Belgie.

Skupina B (Gdaňsk): Polsko, Slovensko, Francie, Turecko/Lotyšsko.

Skupina C (Herning): Finsko, Srbsko, Nizozemsko, Chorvatsko/Slovinsko.

Skupina D (Gdyně): Rusko, Bulharsko, Německo, Česko.