Do Prahy se 8. a 9. října sjeli bývalé politické elity i podnikatelé. V rámci Dnů EU a USA se svými proslovy vystoupily významné osobnosti jako viceprezident USA za vlády George W. Bushe Richard B. Cheney, američtí exministři financí Lawrence H. Summers a Robert E. Rubin, bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski či bývalý britský ministerský předseda Gordon Brown. Bezplatně se zúčastnit konference mělo možnost i několik studentů českých gymnázií, která jsou zapojena do projektu Sdružení gymnaziálních samospráv ČR (SGS ČR), jehož třetí zasedání proběhlo předešlý víkend. The Student Times Vám přináší informace o průběhu konference i o tom, jak a proč se zapojit do Sdružení.
Končí přestávka, v malém sále se dopíjí káva i rozlévané džusy a osazenstvo se pomalu přesunuje zpátky do velkého sálu pražského Žofína. Už se toho za celý den namluvilo hodně, nicméně právě přichází onen “zlatý hřeb večera,” na který se celý den čeká. Se svým projevem má před českým publikem vystoupit Gordon Brown. Řečníka uvedl krátkým exkurzem do jeho života organizátor konference Peter Kovarčík. Jako předmět svého proslovu si bývalý premiér zvolil současnou ekonomickou situaci.
Podle něj je klíčové, aby se v první řadě Evropská rada obrátila ke svému bankovnímu systému, který selhává. Jako druhý klíčový krok Brown uvedl nutnost EU stát se více konkurenční na světovém trhu. Jak Brown správně podotkl, východní Asie prudce bohatne a i přesto, že tamní trh nabízí veškerý sortiment, Čínani stále prahnou po západním zboží. Evropa má před sebou tedy ohromné množství potenciálních spotřebitelů, které pouze musí přemluvit, aby od ní kupovali.
Spojené království versus EU?
Britský expremiér poukázal na to, že Spojené království není protievropské – naopak, Británie podporuje EU a také si myslí, že Euro je dobrý nápad. Důvod, proč se však rozhodli ponechat si libru, je takový, že společná měna byla vytvořená, aniž by k ní byl připraven nějaký záchranný mechanismus. Pokud se rozhodneme mít monetární unii, neobejdeme se bez prvků fiskální unie. V momentě, kdy se jedna země zhroutí, je pozdě uvažovat nad tím, zda by ji měla zachraňovat jedna velká země, nebo centralizovaná banka. Sociální nůžky jsou v Evropě velmi široce rozevřeny. Zatímco v USA je poměr mezi nejchudším a nejbohatším státem 1:2, dvě evropské země se od sebe mohou lišit až v poměru 5:1. V posledních letech se příjmy v některých evropských zemích navyšovaly bohužel pouze uměle půjčkami z Evropské banky.
Stejně jako další řečníci konference Brown konstatoval, že hlavní příčinou stagnace ekonomiky je nedostatek důvěry v trh. Zatímco americký exministr financí a bývalý prezident Harvardovy univerzity Lawrence H. Summers se vyjádřil spíše k mechanismu krize, kdy nedostatek důvěry vede k šetření, což vede ke snížení platů a následnému utužení nedůvěry, a demonstroval, že např. levná cena benzínu v USA umožňuje podnikání a tudíž důvěru utužuje, Brown o nedostatku důvěry hovořil v kontextu interakce národních ekonomik. Zatímco exportní Čína nedůvěřuje EU a USA, že od ní budou nadále nakupovat ve velkém, konzumní západ zase nevěří Číně. Brown zakončil tím, že krize nemůže být vyřešena pouze pokud budeme více vyrábět či prodávat, ale pouze tehdy, až spolu státy začnou více spolupracovat.
Když se studenti ptají
Zatímco Gordon Brown byl exkluzivním hostem, ostatním řečníkům byla dána možnost klást i otázky. Richard B. Cheney, viceprezident USA za vlády George W. Bushe, odpovídal především na otázky od odborníků na pódiu směřované na Bushovu administrativu a s ní spojenou situaci v Afghánistánu a Iráku; na českého premiéra Petra Nečase směřovaly i dotazy z publika. Do diskuze s českými ministry se aktivně zapojili i středoškolští studenti, kteří se na konferenci dostali přes SGS ČR.
“Studenti radostně kvitovali nejen nabitý program konference, ale i bohatý raut v době oběda,” usmívá se první viceprezident Sdružení Filip Jelínek, který studentům tuto možnost poskytl. Do funkce byl spolu s prezidentem Sebastianem Schupkem a druhým viceprezidentem Alešem Pitínem zvolen na prvním plenárním zasedání v březnu 2012, kdy bylo ve Valdštejnském paláci v Praze SGS ČR oficiálně založeno. Jedná se tedy o projekt předsedů studentských samospráv zaštítěný občanským sdružením Studentská iniciativa.
“Nováček” mezi studentskými platformami
Kromě exkluzivních příležitostí jako navštívit kongresové Dny USA a EU v pražském Žofíně mají zvolení zástupci členských škol unikátní možnost vyjádřit se na národní úrovni k problémům, které se jejich škol konkrétně dotýkají, a diskutovat nad takovými problémy s kolegy z celé republiky i představiteli českých ministerstev.
"Myšlenka založení SGS se objevila asi před rokem, kdy jsem začal s několika dalšími předsedy koordinovat neformální schůzky zástupců samospráv. Samotné SGS pak vzniklo letos v březnu. Založení reflektovalo potřebu výměny zkušeností mezi samosprávami, ale především zhoršující se situaci v českém středním školství," objasnil kancléř SGS Richard Vereš, předseda Studentského senátu Matičního gymnázia v Ostravě.
Na třetím plenárním zasedání SGS ČR, které předcházelo konferenci v Žofíně, zasedli studenti ve třech jednacích dnech 5. – 7. října v budově MŠMT, v sídle českého senátu a na pražském Gymnáziu Jana Palacha, aby hovořili o aktuálním tématu státních maturit. Diskuzí se zúčastnili odborníci jako vedoucí oddělení středního vzdělávání MŠMT Petr Bannert, hodnotitelka CERMATu Olga Tůmová či stínový ministr školství Marcel Chládek.
Studenti tak měli jedinečnou příležitost dotázat se na aktuální stav na ministerstvu či zjistit, jak postupuje hodnotící komise CERMATu. Hlavním cílem zasedání bylo vypracovat jednotné stanovisko za česká gymnázia, které se na plénu v posledním jednacím dnu také odhlasovalo. Toto stanovisko poputuje na ministerstvo a bude sloužit jako ukazatel toho, co si vlastně přejí studenti, jakožto ti, kterých se tak projednávaná státní maturita reálně týká.
Chceme jinou maturitu
A na čem se zástupci gymnázií shodli? Dlouho se diskutovalo o povinných a povinně volitelných předmětech státní části zkoušky. Velká debata proběhla také nad možností dvouúrovňové maturity a podobě zkoušky z českého jazyka. Nakonec se plénum shodlo na ponechání jedné úrovně maturity, didaktický test by byl ovšem koncipován na víceúrovňovém principu. To znamená, že by nebylo příliš složité maturitu složit, ovšem k dosažení určité známky by se student musel propracovat postupným plněním úloh na stále složitější úrovni. Jako hodnocení by pak student nedostal známku v rozmezí 1-5, která je podle rozhodnutí delegátů příliš nekonkrétním ukazatelem, nýbrž výsledek v podobě percentilu a procenta.
Dále se zasedání usneslo, že slohová práce by neměla být omezena rozsahem 200-250 slov, jelikož v tomto rozpětí je často nemožné vyjádřit hlubší myšlenku. Maturita by měla být důkazem, že student je schopen nejen napsat správně měkké i, ale i logicky přemýšlet, utvořit si názor a být schopen ho vyjádřit, což ve 200 slovech lze opravdu jen těžko. Z tohoto důvodu by z nabídky témat měly být vyšrktnuty útvary jako například popis pracovního postupu, jejichž zvládnutí by u studentů v maturitních ročnících mělo být naprostou samozřejmostí.
Studenti se shodli na tom, že do budoucna by maturita měla zahrnovat více než čtyři předměty, jak už tomu na některých gymnáziích ostatně je i dnes. Poté by měl být navýšen počet povinných předmětů, nyní ovšem studenti doporučují pouze povinnou zkoušku z českého jazyka. Výhledově by podle SGS měla ve zkoušce z českého jazyka figurovat především témata vyžadující užití argumentačních útvarů jako je esej či dizertace, které by čeština měla přejmout ze zahraničí, a to opět z důvodu osvojení si kritického myšlení.
Zapojte se!
Chcete také rozhodovat o nové státní maturitě a setkávat se s bývalými prezidenty? Stačí se zapojit do studentské samosprávy, studentské rady či třeba studentského senátu, které na Vaší škole působí, a kontaktovat předsednictvo SGS ČR na e-mailové adrese SGSCR@outlook.com. Jestli Vaše škola žádnou samosprávu nemá, ujměte se toho a samosprávu založte, o to větší šanci máte, že budete zvoleni jako její reprezentant do SGS.
“Na naší škole funguje školní parlament. Scházíme se přibližně jednou do měsíce, z každé třídy dva zástupci. Jako mluvčí školy jsem hrozně ráda, že mám příležitost mluvit přímo s žáky, vyslechnout jejich návrhy a připomínky a společně s nimi organizovat akce jako je Den otevřených dveří nebo Zahradní slavnost,” říká Kristina Rudišová z Rakouského gymnázia v Praze.
Studentské samosprávy na gymnáziích slouží především jako platforma pro řešení stížností na interní problémy školy či k organizaci akcí jako je třeba výše zmíněný Den otevřených dveří či filmová noc. Především je to oficiální studentský orgán, který má možnost přímo kontaktovat vedení školy a jednat s ním.
____________________________________________________________
Bottom line: Využijte příležitosti také ovlivnit chod školy nebo dokonce státu a nebojte se prosadit. Třeba se Vám podaří něco změnit...
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist