Spíše v případě krajní nouze použije článek 5 Washingtonské smlouvy NATO v souběhu s článkem 51 Charty OSN. A to je přesně to, čemu se snaží ostatní členské státy vyhnout. Nikdo si v Sýrii nechce pálit prsty.

Málokterý z analytiků v západních demokraciích by rád viděl pokračování vlády režimu Bašára Asada v Sýrii. Navzdory některým zvláštním charakteristikám skladby syrské opozice by se shodli na tom, že cesty zpět už není.

Jenže se zdá, že není ani cesty vpřed - když už je to téměř devatenáct měsíců, co všichni trpně čekají na to, kdy vláda Asada padne. Rok a půl mezinárodní společenství trpělivě čeká bez toho, aby v této ještě donedávna populární turistické destinaci k zastavení krveprolití civilistů cokoliv podniklo. Je pravdou, že nikdo nechce mít ze Sýrie druhou Libyi, ale v podstatě toto není skutečný důvod nečinného přihlížení.

Změna postoje západních demokracií

V počátcích syrského konfliktu, kdy se ještě Turecko snažilo domluvit s Asadem diplomatickou cestou, to byly právě západní demokracie, které upozorňovaly na nevyhnutelnost zásahu zvenčí. Později si však uvědomily, že vojenská pomoc určená vzbouřencům občas končí v nesprávných rukou muslimských ultra-radikálů patřícím k různým frakcím. A uvědomily si to, že po Asadovi může přijít v Sýrii vláda, se kterou nemusí mít nevyhnutelně jednotná hodnotová měřítka.

Strach z nepředvídaného – a nekontrolovatelného – přiměl většinu z mezinárodního společenství ke kompromisu ve věci obhajoby lidských hodnot (nezapomínejme, že situace v Sýrii už zapříčinila smrt 30 tisíc lidí).

Když entuziasmus zemí EU a USA – a víceméně všech členských států NATO – postupně upadal, Turecko též učinilo kompromis - ten se však týkal jeho státní bezpečnosti. Turecko se stalo poslem hlásajícím nutnost dodržování univerzálních lidských hodnot za hranicemi, a to na úkor své státní bezpečnosti. Někteří analytici tvrdí, že za tím byla přehnaná regionální asertivnost Turecka. Jiní zase mají za to, že Turecko nemělo na výběr.

Ideální scénář pro Asada – zatažení Turecka

Ať už je to jakkoliv, Turecko je momentálně země, která je vystavena nebezpečí použití syrských chemických a biologických zbraní – v závislosti na tom, komu se dostanou do ruky. Je to rovněž země, která je v zahraničním tisku prezentována jako ta, která je v konfliktu se syrským politickým režimem, pokud ne rovnou v začínající válce.

Přestože si Turecko může víceméně samo za takovou image tím, že nedokázalo nastolit rovnováhu mezi pragmatismem a etickými principy, faktem zůstává, že vtažení Turecka do konfliktu by byl ideální scénář pro Bašára Asada.

Relativně jednoduchou kalkulací by totiž změnil občanskou válku v Sýrii, (která, jak je důvodné se obávat, může přerůst do ekvivalentu španělské občanské války) do mezinárodního konfliktu. Toto by teoreticky mohlo mít za následek nejen vytvoření širších aliancí, ale i sjednocení syrského lidu vůči “vnějšímu nepříteli”, bývalé “koloniální mocnosti”, jak je Osmanské imperium charakterizováno v syrských učebnicích. Je možné, že právě v to doufal syrský režim, když nedávno ostřeloval minomety domy v tureckých vesnicích.

Avšak navzdory tomu, že střely zabily pět tureckých civilistů, Turecko sotva půjde do vojenského konfliktu s Assadovým režimem samo. Spíše v případě krajní nouze použije článek 5 Washingtonské smlouvy NATO (ozbrojený útok proti jedné nebo více z členských zemí bude považován za útok proti všem) v souběhu s článkem 51 Charty OSN. A to je přesně to, čemu se snaží ostatní členské státy vyhnout. Nikdo si v Sýrii nechce pálit prsty.

Zvenčí vypadá tato situace jako úplně neschůdná. Zdá se však, že si mnozí uvědomují možnost taktické chyby, pokud by Turecko bylo necháno samo “napospas” nástrahám a útokům ze strany Sýrie. Naštěstí v 21. století už hrubá vojenská síla není jediným prostředkem na snížení obranyschopnosti protivníka.

Vynucené přistání syrského letadla letícího z Moskvy do Damašku v Ankaře a následná konfiskace základních částí radarového systému syrské vzdušné obrany tureckými úřady je posledním, ne však závěrečným příkladem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist