Zásadní roli v makroekonomické situaci v Evropě teď budou mít německé volby, konané v září 2013.
Přestože se Evropská komise pokouší najít kompromis v politice protahování a předstírání aplikované na Řecko, tak Angela Merkelová dělá vše pro své znovuzvolení. Volby budou pro politiky vždy prioritou, a proto by pro Merkelovou bylo nejlepší, kdyby se rámus kolem unijní krize do Německa příliš nešířil.
Jenže další oddalování řeckého problému vše jenom zhoršuje. Řecko totiž nerespektovalo žádná pravidla a na stejnou cestu se vydalo i Španělsko, jehož strukturální deficit každým měsícem narůstá. Schodek ve výši tří procent HDP je zdaleka nereálný. Hrozí, že mise ze severu vydá Řecko na pospas osudu jako exemplární případ.
Při tom všem ale nezapomínejte ani nepodceňujte to, že krize nakonec zaklepala na dveře i bohatým Seveřanům. Tento problém zřejmě rychle nabere na obrátkách, protože Německo, Nizozemsko a Dánsko budou raději chránit růst své ekonomiky a svá pracovní místa, než řešit dluhy někoho jiného. Hrozí tak, že mezi severem a jihem přibudou nepřekonatelné rozdíly a naopak se potlačí touha po federalizaci unie.
Je potřeba, aby politici za své činy nesli odpovědnost. A jediný způsob, jak toho docílit, je zavedení maximálních strukturálních deficitů ve výši řekněme jednoho procenta HDP. To sebere centrálním plánovačům z rukou bianco šeky a voliči budou moci mít své slovo.
Ekonomové už dávno dokázali, že dluh převyšující 85 HDP si vybere svou daň na růstu ekonomiky. Není konečně čas na to respektovat zákony ekonomie?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist