Jaký vliv mají výroky a činy našeho prezidenta na naši reputaci v Číně? Škodí nám nebo ne? A pokud ano, jak moc?

Na tyto otázky nebude jednoduché odpovědět. Přemýšlím, jaké výzkumné postupy by mohly přinést platné a spolehlivé odpovědi. Prostě takové odpovědi, které by co nejvíce odpovídaly realitě.

Nasazuji svou kšiltovku potulného sociologa a zvažuji, kudy rozhodit své sítě. Nemám bohužel možnost projet Čínu křížem krážem a klepat na dveře prostého čínského lidu ve městech a na venkově a vyptávat se jich na jejich názor na škodlivost českého prezidenta. Dle mých dlouholetých zkušeností by to ale stejně bylo poměrně zbytečné vojenské cvičení.

Většina normálních Číňanů žije v blahé nevědomosti o existenci naší země neřkuli našeho prezidenta. Znají samozřejmě Evropu, kterou stále dělí na východní a západní, my jsme pro ně ta „východní". Ti movitější, kulturně zdatní nebo zcestovalí znají Prahu, kde obvykle dělají jednodenní zastávku na nákupní tůře po trase Vídeň-Budapešť-Regensgurg. Ti sečtělejší znají Milana Kunderu, ti, co se vyznají v politice zase vědí o pražském jaru v roce 1968. Ale český prezident Klaus? Obávám se, že vysvětlit jim, kdo to je, by byl velmi těžký oříšek.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Ale rozhodnu se nepropadat zoufalství hned na počátku mého slibného sociologického průzkumu a vyrazit do boje. Je mi jasné, že se budu muset spokojit jen s několika vzorky, které jen těžko mohou reprezentovat celou Čínu. Ponechám tedy svému osudu 99,9 procent čínské populace, která nečte ekonomické věstníky, nedívá se na nejvtipnější videa roku 2011 a nehloubá nad zhoubností Evropské unie a neexistence změn klimatu. Zaměřím se pouze na vzdělance, intelektuály, Číňany, kteří žili v Evropě (ne v České republice), novináře prestižních čínských ekonomických deníků a novináře, jejichž specialitou jsou diplomatické vztahy. Tak to by bylo, abych se teď konečně nedopátrala odpovědí na své otázky z úvodu.

Své naděje vkládám do mladé čínské novinářky z pekingské mediální skupiny Cchaj-sin (Caixin), do jejíhož portfolia patří několik prestižních ekonomických týdeníků, TV produkce a internetové noviny. „Český prezident?", opakuje mou otázku v rozpacích, lapá po dechu, pak se plaše usmívá, omlouvá a shání se po kolegovi, který by jí snad mohl pomoci. Je mi trapné, že jsem ji uvedla do takových rozpaků, utěšuju ji a snažím se ze situace vybruslit, jak nejlépe to jde.

Lepší pořízení nemám ani s diplomatickým komentátorem televize Phoenix, který žil dlouhá léta v Evropě. Na mé otázky na českého prezidenta odpovídá huronským smíchem a dodává, že na takové náročné dotazy potřebuje delší přípravu. Nejdřív otázky písemně, pak on bádá a zkoumá a pak odpovědi. Tak na tento luxus já bohužel nemám čas.

Pak se tento velmi zkušený a evropským větrem ošlehaný čínský novinář zamyslí a viditelně se snaží vyslovit nějaké české jméno. Po chvilce oboustranného snažení nám z toho vychází Václav Havel. Ten je prý v Číně velmi populární hlavně mezi mladými i středně starými intelektuály.

Vzpomínám si, že za éry Václava Havla našeho prezidenta v Číně znali. Byly tam přeloženy a publikovány jeho hry (viděla jsem ty knížky, nebylo tam uvedeno ani vydavatelství ani evidenční číslo ISBN – oficiálně tedy neexistovaly).

Občas jsem tehdy v Číně přijímala gratulace k tomu, jak máme skvělého prezidenta. A to asi ani ti gratulující netušili, že Havel byl hlavní zakladatel českého dalajlámismu, podpůrce bombardování Jugoslávie silami NATO (kde byla mimo jiné bombardována i čínská ambasáda a tudíž se toto bombardování v Číně nesetkalo s velkou podporou) a z ideologických důvodů do Číny nejezdil. A i přesto, že je nyní v Číně na indexu kvůli své podpoře vězněného nositele Nobelovy ceny míru za rok 2010 Liou Siao-po, kterému se mimochodem v HN přezdívá "čínský Havel" (Liou vyfasoval 11 let za podvracení republiky protože v Chartě 08 volal po konci vlády jedné strany), přesto Havla v Číně stále znají! Jak je ten svět nespravedlivý!

Takže abych uzavřela své pátrání a sociologický průzkum v čínském terénu: Prezident Klaus NEŠKODÍ reputaci České republiky v Číně, protože ho tam nikdo NEZNÁ.

PS. Odvolavam, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slibil. Vaclav Klaus opet prekvapil a objevil se v Cine na bilboardech!!!

http://zpravy.idnes.cz/foto.aspx?server=zpravy.idnes.cz&r=zpravodaj&foto1=JB46b82a_klau.jpg

PPS. A tato informace mi byla poskytnuta britskym novinarem...:-) No nic, jdu pect chleba...

 


První ze série Oxbridge debat, formátu inspirovaném na britských univerzitách Oxford a Cambridge. Každý měsíc odstartuje nové, velmi provokativní téma k debatě. Souhlasí osobnosti veřejného života s výše uvedeným výrokem? A souhlasíte vy?

Výrok tohoto měsíce zní: Prezident Václav Klaus škodí reputaci Česka v zahraničí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist