Lindberghův terminál letiště v Minneapolis-St. Paul, který je určen mezinárodní přepravě, si přirozeně žádá čistotu. Pulírovaného letiště, jak je zřejmé, nejlépe docílíte nasazením vozíků s naježenými smetáky, jež tlačí jednotky v hnědých kombinézách. Potkáte je zpravidla, když právě nejvíc musíte na letištní toaletu.
S přihlouplým výrazem čekám před pánským záchodkem a bez postranního úmyslu vrhám loudivý pohled na otevřený dámský. Náš je zatarasen obrovským košem a páskou z textilu. Uvnitř se leští kachlíky. Za mnou se formuje fronta, populární formace mezinárodní letecké přepravy, když tu je z útrob záchodu slyšet rázný pokyn:
Názory k americkým volbám na IHNED.cz pravidelně publikují komentátor HN a specialista na dění v USA Daniel Anýž, ekonom Ondřej Schneider, amerikanista Kryštof Kozák, profesor americké literatury Josef Jařab, architekt žijící v New Yorku Jiří Boudník, překladatel Jaroslav Veis a novináři Zdeněk Fučík a Tomáš Klvaňa a akademik Stanislav Perkner.
Teprve teď si kolektivně všímáme ikonky táty, mámy a batolete na dveřích za rohem. Startuji tím směrem jako Usain a ještě stihnu zaslechnout kolegu ve frontě:
“No jasně. Všichni jsme jedna velká rodina...”
Ano, v Americe je předvolební čas, doba sloganů. Lidé čekají ve frontě na občanskou potřebu a momentálně to vypadá, jako kdyby ta pánská musela počkat. Prezidentská kampaň mezi Barackem Obamou a Mittem Romneym je soubojem o ženy. V průzkumech veřejného mínění Obama u žen dlouho vedl dvouciferným rozdílem, ale po první televizní debatě náskok zmizel a teď je stav vyrovnaný. To je pro Obamu problém, protože mezi bílými muži Romney zcela jistě vyhraje bez ohledu na to, jak dlouho bude záchod zavřený...
Proto se ve druhé televizní debatě tak ostře argumentovalo o ženských otázkách, jako je skleněný kariérní strop či nerovnost platů. Romney, věrný své verbální nešikovnosti, se kasal, že když byl guvernérem, nechal si pomocníky předložit na stůl “šanon plný žen”. Lze mu věřit, že šlo o profesní cévéčka. Něco jiného by bylo, kdyby to řekl třeba Bill Clinton.
Romneyho nástup mezi ženami potvrzuje jeho celkové probuzení. Kandidátské skóre v průzkumech se začalo lepšit už zhruba před měsícem. Do té doby vypadala jeho situace bledě. Tradiční letní zahraniční cestu i předvolební nominační sjezd nepochopitelně promarnil, ba obrátil proti sobě. Pak mu na poslední chvíli došlo, že jeho roli pravicového Attily mu sice jakž takž uvěří základna stranických aktivistů, která ho v primárkách dovedla k nominaci, ale jeho herecká nemotornost je jinak každému zřejmá.
A tak před měsícem opět -- pokolikáté už? -- převlékl kostým. Na scéně se objevil umírněný, usmívající se, vtipkující Mitt, hovořící o chudobě, pomoci bližním a především o své kompetenci v byznysu a managementu. Amerika mu uvěřila především proto, že toto je opravdový Romney: inteligentní, slušný, schopný a umírněný muž. Tak vládl v levicovém Massachusetts, tak zachránil olympiádu v Salt Lake City před krachem, tak působil jako hodnostář ve své Církvi Ježíše Krista svatých posledních dnů, čili církvi mormonské.
Prezident Barack Obama čekal v první prezidentské debatě pravicového Attilu a na usmívajícího se Mitta neuměl reagovat. Vypadalo to skoro tak, že Obama uvěřil vlastní propagandě o Romneym, jenž ho pak s úsměvem převálcoval a i když si Obama ve druhé debatě vedl výrazně lépe, zabralo to jen mezi demokraty. Romney se mezitím jako laserová pistole zaměřil na problém číslo jedna, a tím je nezaměstnanost. Poprvé se podle průměru průzkumů webového serveru RealClearPolitics dostal vyzývatel před prezidenta, a to nejen v celonárodním průměru, ale také v modelovaných předpovědích sboru volitelů podle jednotlivých států.
Souboj mezi prezidentem a bývalým guvernérem je stále velmi těsný a těsným už zůstane až do konce. Pondělní debata, poslední ze tří, má být o zahraniční politice, ale je zjevné, že oba kandidáti od ní budou utíkat k domácí ekonomice jako studenti při zkoušce. Obamova situace je vážná. Proto tak zoufale potřebuje bodovat mezi ženami, a proto také musí mezi hispánskými Američany vyhrát s co největším možným náskokem, neboť mu to může získat klíčové státy: Floridu, Nevadu, Kolorádo a Virgínii.
Pokud na konci nadcházejícího týdne, čtyři dny po debatě ve floridském Boca Ratonu, bude souboj mezi oběma kandidáty vyrovnaný ve státě Pensylvánie (který Obama musí vyhrát a až donedávna si nikdo nepřipouštěl nic jiného) a pokud Romney převezme solidní vedení ve státě Ohio (který doposud žádný republikánský kandidát moderní historie nesměl prohrát, a kde Obama donedávna pohodlně vedl díky záchraně automobilek), půjde prezident do závěrečné fáze kampaně v situaci blížící se zoufalství.
Vše o amerických prezidentských volbách najdete ve speciálu ZDE:
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist