Když jsem přišla na vysokou, mé sebevědomí se stalo obětí invaze “přetékající mozků”. Ne, nešlo o žádnou verzi zombie apokalypsy, nýbrž o úroveň mentálních schopností mých nových spolužáků. Co se inteligence týče, jednoduše jim nestačím. Co s nově nabytým pocitem méněcennosti? Je vůbec možné své kognitivní schopnosti nějak vylepšit? O to se psychologové přou. V čem ale máme naději všichni stejnou, je potenciál stát se moudrým člověkem.

 

 

 

 

Být přirozeně inteligentní rozhodně není k zahození. Společnost si cení lidí, kteří dovedou rozumně zdůvodnit své argumenty, mají schopnost rychle porozumět problémům a poměrně snadno se jim daří nalézt jejich řešení. Ale není to vše. Druzí u vás jistě ocení i osvojené znalosti a zkušenost, která přichází s věkem, narůstající životní zkušeností a schopností se z ní učit.

Psycholog Raymond Cattell tyto dva rozdílné módy poznání rozděluje na dvě velmi éterická slova: fluidní a krystalizovaná inteligence. Fluidní inteligenci potřebujete ke zvládání úkolů a přizpůsobení se novým situacím a je dána převážně geneticky. Nadějí pro méně bystré je právě inteligence krystalizovaná. Ta se uplatňuje při řešení úkolů, při kterém využíváte svou minulou zkušenost. Existuje něco jako návod na to, jak se stát moudrým? Někteří vědci se domnívají, že ano. Každý má možnost se stát moudřejším, pokud si osvojí následující šestici návyků:

1. Pěstujte mezilidské vztahy

Lidé, kteří jsou v pravidelném kontaktu s druhými, jsou údajně moudřejší než ti, kteří mají tendenci se izolovat. Samotka odjakživa patřila mezi nejhorší tresty. Vydržet sám se sebou bez dalších podnětů je nejen obtížné, ale také potenciálně nebezpečné pro duševní zdraví. Může se vám stát, že začnete řešit neřešitelné. Dejte si tu práci a aktivně vyhledávejte kontakt s druhými.

Zkuste se zapojit do nového spolku. Napište kamarádovi, se kterým jste se před dvěma lety potkali na táboře a od té doby nejste v kontaktu. Pozvěte spolužáka na kafe. Zapřeďte na party hovor s člověkem, který vám padl do oka. Možná chce udělat to samé, ale nemá odvahu. Nemusíte se trápit tím, co mu o sobě řeknete. Zaměřte se na druhého, vyptávejte se. Třeba získáte nového kamaráda. V nejhorším případě si alespoň procvičíte schopnost naslouchat.

2. Buďte otevření

Jedním ze znaků moudrosti je schopnost zvážit všechny možné stránky problému, aniž bychom se při tom nechali ovládnout svými osobními zájmy a emocemi. Zkuste být empatičtí a trpěliví,  hledejte v chování druhého motivy, které vyplývají z jeho jedinečného životního příběhu. Třeba touto cestou dospějete k lepšímu pochopení druhého a možná se vám i značně uleví. Vytvořte si jednoduchý, ale mocný zvyk: Dříve než si utvoříte názor, zastavte se a nahlédněte problém z úplně opačné stránky. Ano, hrozí, že pro vás najednou bude těžší se se svým postojem identifikovat, a to nemusí přinášet jen příjemné pocity. Ale budete krůček blíž na cestě k moudrosti.

3. Naučte se říkat: “Mýlil jsem se.”

Moudrý člověk si je vědom toho, že není možné vědět vše, a že životní cesta se někdy začne ubírat neočekávanými směry. Pokud rozpoznáte, že vaše sebevědomá předpověď událostí nebyla přesná, uznejte to. Nebudete v očích druhých za hlupáka. Naopak, schopnost uznat vlastní chybu může mít na vaši důvěryhodnost dokonce dobrý vliv.

4. Dejte šanci různým druhům knih

Orientovat se v aktuálním dění je určitě důležité, ale jsou to právě knihy, díky kterým získáte nad každodenními událostmi nadhled. Knihy vám nabízejí příležitost prozkoumat do hloubky nové myšlenky a nové úhly pohledu. Nezůstávejte věrni jedinému žánru. Čtěte historické knihy, životopisy, detektivky či humoristickou literaturu. Nebojte se ani špatných knih. Pokuste se  pojmenovat, co přesně vám vadí a zamyslete se nad tím, co konkrétně dělá dobrou knihu dobrou knihou.

5. Učte se sebereflexi

Řídíte se při sbírání zkušeností lidovým moudrem “Život mě naučí”? To je sice pravda, ale na dosažení “ideálu moudrosti” to nestačí. Pro to potřebujete svou zkušenost nejen prožít, ale také s ní vědomě pracovat a zpětně ji hodnotit. Je důležité umět si vyhradit čas na plné vstřebání událostí, které ovlivňují váš život. Pro začátek si zkuste jedno malé cvičení: Napište tři své největší životní úspěchy a tři neúspěchy. U každého z nich zpětně vystopujte cestu, která k nim vedla. Pokuste se vyjmenovat, co jste se z těchto zkušeností naučili.

6. Čtěte noviny

Vaše rozhodnutí nikdy nebudou plně vyvážená, pokud nevíte, jaký je svět, v němž žijete, a jak žijí druzí. Pokud vás nebaví číst noviny a před palbou nepřeberného množství informací se chcete spíš schovat, zkuste to jinak. Každý den čtěte jen titulní článek nejdůležitějších novin a informačních serverů. Tím, že je jen jeden, si můžete dovolit číst jej opravdu pečlivě slovo od slova. Ujistěte se, že opravdu rozumíte všemu, co se v něm píše.

Buďte k sobě upřímní. Opravdu víte, jaké je přesné právní pozadí takového vzetí do vazby? Jste si stoprocentně jistí, kolik poslanců musí být přítomno v poslanecké sněmovně, aby se mohlo hlasovat o ústavním zákonu? A kolik že to členů má vlastně ten parlament? Je lépe se na moment zastydět sám před sebou a informaci si dohledat, než v budoucnu bojovat za svou hloupost.

Co vy a takovéto pojetí moudrosti? Já jsem po přečtení původního článku začala praktikovat zejména poslední bod - důkladné čtení hlavního novinového článku. Ale že bych z toho byla kdovíjak moudrá...

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist