Fotbalisté Jablonce už v pátek potvrdili, že nechtějí opouštět vedení v tabulce, a porazili 1:0 Jihlavu. V neděli je ale předskočila olomoucká Sigma, která smetla Příbram 6:1. Sparta duo na čele nedostihne, protože jen remizovala v Mladé Boleslavi a ještě přišla o Václava Kadlece, jenž musel po srážce s Nešporem do nemocnice a nejspíš si už do konce této části sezony nezahraje.

Devět zápasů čekali na výhru v lize fotbalisté Baníku Ostrava. Dočkali se jí hned v prvním zápase po změně trenéra a Martin Pulpit si tak mohl oddechnout, i když přiznal, že jeho tým měl hodně štěstí. Na dně tabulky nebyly dlouho ani Budějovice, které v neděli vyhrály v Hradci Králové a odsoudily na chvost Teplice.

Kolo zakončila pondělní dohrávka mezi Libercem a Slováckem, kterou domácí vyhráli 3:2.

Přesilovka Liberci vyšla

Fotbalisté Liberce porazili doma Slovácko 3:2 a v tabulce se posunuli na páté místo. Tým z Uherského Hradiště, který dohrával posledních deset minut bez vyloučeného Petra Reinberka, na stadionu U Nisy nevyhrál v nejvyšší soutěži ani na jedenáctý pokus. Slovácko nacvíc prohrálo teprve podruhé pod trenérem Svatoplukem Habancem.

Trenér Liberce Jaroslav Šilhavý přiznal, že se až do konce zápasu bál o vítězství: "Do poslední minuty jsme byli napnutí. Soupeř, byť hrál o deseti, hrozil dlouhými balony na své vysoké nebezpečné hráče Trousila a Doška, navíc ještě brankář chodil do vápna. Bylo to docela dramatické a jsme rádi, že jsme to přestáli."

Slovan Liberec - 1. FC Slovácko 3:2 (2:1)

Branky: 24. Štajner, 26. Šural, 83. Hadaščok - 45. Trousil, 85. Došek. Rozhodčí: M. Paták - Marek, Blažej. ŽK: Fleišman, Šural - Reinberk, Lukáš, Kovář. ČK: 80. Reinberk. Diváci: 3076.

Liberec: Bičík - Ljulka, Karišik, Kelič, Fleišman - Janů, Bosančič - Šural, Štajner (89. Nezmar), Blažek (62. Rabušic) - Delarge (82. Hadaščok). Trenér: Šilhavý.

Slovácko: Melichárek - Reinberk, Trousil, Mezlík, Košút - Hlúpik, Daníček, Volešák (76. Trávník), Kerbr (89. Hofmann) - Došek, Lukáš (54. Kovář). Trenér: Habanec.

Olomouc deklasovala Příbram, Ordoš dal hattrick

Olomoučtí fotbalisté porazili doma Příbram 6:1 a díky lepšímu skóre se dostali do čela tabulky před Jablonec. Třemi góly k tomu přispěl Michal Ordoš, který se s 12 zásahy dostal do čela tabulky střelců. Další dva góly přidal Jakub Petr. Sigma už neprohrála 12 utkání za sebou.

Sigma Olomouc - 1. FK Příbram 6:1 (2:0)

Branky: 63., 90. a 90.+1 Ordoš, 45. a 54. Petr, 21. Klesnil - 67. Danoski. Rozhodčí: Kovařík - Mencl, Moláček. ŽK: Schulmeister - Dejmek, Šlapák. Diváci: 4 820.

Olomouc: Zlámal - Rossi, Dreksa, Škerle, Vepřek (67. Janotka) - Pospíšil, Ordoš, Hořava - Petr (81. Plšek), Klesnil, Navrátil (76. Schulmeister). Trenér: Pivarník.

Příbram: Hruška - Jugas, Dejmek, Mišůn, Divíšek - Krbeček (70. Kalivoda), Trapp, Mareš 79. Valenta), Šlapák (58. Danoski) - Střihavka, Wágner. Trenér: Marko.

Šlágr na Slavii rozhodl vlastní gól Hubáčka

Fotbalisté pražské Slavie utrpěli první domácí letošní porážku, když podlehli Plzni 0:1. Smutným hrdinou se stal domácí obránce David Hubáček, který si ve 31. minutě vstřelil vlastní gól po trestném kopu hostujícího kapitána Pavla Horvátha. Plzeň po druhé výhře za sebou poskočila na třetí místo v tabulce na úkor Sparty, Slavia je dál pátá.

Slavia Praha - Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)

Branka: 31. vlastní Hubáček. Rozhodčí: Bílek - Košec, Ubias. ŽK: Mičola, Nitrianský, Hubáček, Škoda, Petrák, Latka, Tusjak - Kolář, Horváth, Kozáčik. Diváci: 8931.

Slavia: Čontofalský - Nitrianský (37. Cicman), Latka, Hubáček, Čonka - Petrák - Koreš (58. Tusjak), Jarolím (74. Kisel), Zmrhal, Mičola - Škoda. Trenér: Rada.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Ševinský, Limberský - Darida (90. Hejda), Horváth - Rajtoral (87. Malakjan), Kolář, Ďuriš - Bakoš (81. Procházka). Trenér: Vrba.

Mareš byl u všeho, dal gól a dostal červenou kartu

V bojovném zápase měla Mladá Boleslav víc šancí, ale nakonec byla ráda za bod. Vedení 1:0 jí zařídil Mareš, ale tentýž fotbalista ji v závěru ale také oslabil. Stáhl totiž zbytečně soupeře v pokutovém území, byl po druhé žluté kartě vyloučen a Sparta ještě z nařízené penalty vyrovnala.

Smůlu měla Sparta v úvodu zápasu, když se jí zranil v hlavičkovém souboji Václav Kadlec. Ten musel jít ze hřiště setejně jako jeho protivník Nešpor, který odnesl srážku lehkým otřesem mozku a sedmi stehy, Kadlec ale musel do nemocnice s prasklou čelní kostí. "Určitě si do konce podzimní části ligy nezahraje," řekl k jeho zranění doktor Sparty Petr Novák.

FK Mladá Boleslav - Sparta Praha 1:1 (0:0)

Branky: 56. Mareš - 76. Hušbauer z pen. Rozhodčí: Ardeleánu - Pospíšil, J. Paták. ŽK: Mareš, Kulič - Zápotočný, Holek. ČK: 74. Mareš. Diváci: 4348.

Boleslav: Miller - Kysela, Kúdela, Janíček, Bořil - Ščuk, Brunclík (86. Fillo) - Mareš, Magera, Štohanzl - Nešpor (12. Kulič, 90. Sivrič). Trenér: Minář.

Sparta: Vaclík - Zápotočný (70. Kweuke), Švejdík, Jarošík, Pamič (46. Polom) - Holek - Kadeřábek, Kadlec (11. Jirásek), Hušbauer, Krejčí - Balaj. Trenér: Lavička.

Pulpit začal dobře, ale z jasné zprávy bylo drama

Nový trenér Baníku Ostrava Martin Pulpit začal svou záchranářskou misi úspěšně. Jeho tým kráčel na svém stadionu za prvním vítězstvím po osmi zápasech jistým krokem a když dal Lukeš v 82. minutě, zdálo se být všechno jasné. jenže přišla komplikace a za pět minut to bylo už jen 3:2. Nakonec však Baník výhru udržel. "Musíme to brát ale s pokorou, protože soupeř běžel v první minutě sám na brankáře a to při nás stáli snad všichni fotbaloví bozi. Druhý klíčový moment byl za stavu 2:0 fantastický zákrok brankáře Bárty," řekl kouč.

Baník Ostrava - FK Teplice 3:2 (2:0)

Branky: 9. Majtán, 40. Kukec, 82. Lukeš - 84. a 87. z pen. Mahmutovič. Rozhodčí: Kocourek - Ubias, Kříž. ŽK: Mach, Kukec, Bárta - Lukáš, Vachoušek, Kerič, Ježdík. Diváci: 6238.

Ostrava: Bárta - Zawada (77. Vašenda), Frydrych, Kaprálik, Mach - Lukeš, Droppa - Kraut, Fantiš (80. Svěrkoš), Kukec (90. Milosavljev) - Majtán. Trenér: Pulpit.

Teplice: Grigar - Ježdík, Lukáš, Lüftner, Podaný - Jursa (46. Vůch), Ljevakovič - Kerič (73. Chovanec), Jarolím, Vachoušek (63. Jindráček) - Mahmutovič. Trenér: Ščasný.

Komňacký uznal, že jeho bývalý celek vyhrál zaslouženě

Trenér František Komňacký se postavil proti svému bývalému klubu, který vedl pět let. "Když jste u mančaftu tak dlouhou dobu, tak na něj pochopitelně vazby máte," řekl po zápase kouč Vysočiny. Jablonec podle něho vyhrál v Jihlavě zaslouženě. "První půle byla vyrovnaná, ve druhé se projevila kvalita ve středové formaci Jablonce. Tam jsme několikrát nestíhali. Když Jablonec zapnul, tak jeho kvalita byla tak velká, že jsme tomu nemohli čelit. Naopak se nám vůbec nedařila hra dopředu. Až na dva závary v závěru jsme nic moc vážného neměli," doplnil kouč poraženého celku.

Vysočina Jihlava - Baumit Jablonec 0:1 (0:0)

Branka: 62. Kopic. Rozhodčí: Adam - Nádvorník, Dobrovolný. ŽK: Jungr, Kučera, Mešanovič - Kopic. Diváci: 3490.

Jihlava: Blažek - Obert (63. Kryštůfek), Šourek, Tlustý, Josl - Masopust (82. Sedláček), Jungr, Rada, Kučera, Vaculík - Mešanovič. Trenér: Komňacký.

Jablonec: Špit - Eliáš, Kysela, Beneš, Novák - Kopic (80. Třešňák), Čížek (72. Vaněk), Loučka, Piták, Jablonský (90.+1 Haurdič) - Lafata. Trenér: Kotal.

Budějovice vyloupily Hradec penaltou ze závěru

Fotbalisté Českých Budějovic zvítězili 1:0 na hřišti Hradce Králové a dostali se tak z posledního místa v tabulce. Jediný gól utkání vstřelil Jakub Řezníček z pokutového kopu nařízeného za faul Jana Šislera. Hradecký záložník zároveň dostal červenou kartu. Hradec tak přišel o domácí neporazitelnost v sezoně.

FC Hradec Králové - Dynamo České Budějovice 0:1 (0:0)

Branka: 84. Řezníček z pen. Rozhodčí: Nenadál - Kovařík, Gallo. ŽK: Šisler, Harba, Dvořák - Rýdel. ČK: 83. Šisler. Diváci: 2652.

Hradec: Koubek - Holeš (86. Zec), Jánošík, Fukal, Poděbradský - Harba (90. Zelený), Šisler, Hochmeister, Štěpán (71. Halilovič) - Dvořák, Uškovič. Trenér: Plíšek.

Č. Budějovice: Daněk - Novák, Halama, Lengyel, Machovec - Javorek, Benát, Rýdel, Sandro (89. Otepka) - Táborský (86. Markovič), Řezníček (90. Hanzlík). Trenér: Soukup.

Dukla uspěla na půdě Brna

Dukla se v Brně dočkala prvního letošního vítězství na hřišti soupeře. Zásluhou dvou branek Tomáše Borka v prvním poločase porazila domácí Zbrojovku 3:1. V zápase dvou rozdílných poločasů měli sice Brňané po změně stran místy až drtivou převahu, kterou ale zužitkovali pouze kontaktním gólem. Zbrojovka dohrávala posledních 22 minut bez vyloučeného Suse a navzdory tlaku se jí vyrovnat nepodařilo. Naopak minutu před koncem přidal Marek po brejku třetí gól.

Zbrojovka Brno - Dukla Praha 1:3 (0:2)

Branky: 54. vlastní Berger - 9. a 36. Borek, 89. Marek. Rozhodčí: Královec - Filípek, Vysloužil. ŽK: Pašek, Kaufman, Sus, Zavadil, Škoda, Brabec - Vorel, Gedeon, Berger, Vrzal, Marek. ČK: 68. Sus. Diváci: 3262.

Brno: Petr - Pašek (84. Přerovský), Brabec, Pernica, Husár (53. Sus) - P. Mezlík, Kaufman, Zavadil, Lutonský - Škoda, Jurdík (46. Glaser). Trenér: Čuhel.

Dukla: Rada - Romera, Vorel, Štetina, Vrzal - Malý, Gedeon, Borek - Berger (89. Božič), Pospěch (84. Marek), Svatonský (60. Přeučil). Trenér: Kozel.