Lázeňský hotel Thermal Karlovy Vary, jenž patří mezi největší ve městě, zahájil třetí a závěrečnou etapu stavby vlastního balneoprovozu. Bude stát kolem 35 milionu korun a k dispozici má být klientům příští rok koncem února. První dvě části balnea dokončil hotel letos na jaře, stály na 40 milionů korun. Thermal se díky svému balneoprovozu stal prakticky nezávislým na poskytování těchto služeb jinými subjekty, informoval generální ředitel hotelu Josef Pavel.

Další část balneoprovozu vznikne v Thermalu na úrovni prvního podzemního podlaží a bude sloužit především k poskytování takzvaných suchých procedur. Zatím je klienti najdou na několika místech v hotelu, a to v 15. a ve druhém patře, což není z hlediska provozu zcela ideální. "Po sestěhování do podzemního podlaží bude balenoprovoz kompletní uzavřený celek a uvolní se i místa ve dvou hotelových patrech. Ta můžeme v budoucnu využít na vytvoření dalších ubytovacích kapacit," podotkl Pavel.

Výstavba zbývající části balneoprovozu chod hotelu a pohodlí hostů nijak neovlivní. Jednoduchá ovšem není, uvedl ředitel. Strop balnea tvoří chodník před hotelem, který je nejdříve nutné odstranit a položit izolační vrstvy proti zatékání. Potom budou následovat zásahy do interiérů. "Veškeré úpravy vnějšího vzhledu Thermalu, což je i tento případ, však musíme konzultovat s architekty, kteří ho navrhli. V tomto případě s Věrou Machoninovou, která ho s manželem Vladimírem Machoninem projektovala," dodal Pavel.

Klienti hotelu museli dříve docházet na procedury například do městských Alžbětiných lázní. Náklady na nákup procedur od externích dodavatelů proto dosahovaly ročně více než 16 milionů korun. Od letošního dubna ale klesly v podstatě na nulu. Balneoprovozy Thermalu dokážou poskytovat klientům až 1000 procedur denně. K dispozici jsou téměř dvě desítky léčebných van, z nichž je část určena k bahenním koupelím. Nechybějí sauny a zařízení pro vodoléčbu. Suchá část slouží mimo jiné k masážím.