Jsou herci jenom loutky pod vedením režiséra, nebo mají i svou vlastní hlavu? K získání role ve filmu většinou není vysokoškolský titul potřeba, přesto však řada filmových herců usiluje o získání titulu na prestižních univerzitách. Jejich příběhy ukazují, že skloubit školu a film není vždy jednoduché.
Herec Hugh Grant známý z komedií jako Deník Bridget Jonesové, Jak na věc či Láska nebeská, studoval na Oxfordu obor anglická literatura. Brit, který typicky ztvárňuje role inteligentních a šarmantních cyniků, to však se svými studii myslel opravdu vážně a ani ho nenapadlo hledat v herectví svou realizaci. Původní plán udělat si z angličtiny doktorát pro něj však ztroskotal, když se mu nepodařilo získat finanční stipendium. K herectví se dostal vlastně náhodou a opovržením vůči pochybné herecké profesi se nijak netají. Sám své působení u filmu dlouho vnímal jako životní etapu, která jednoho dne pomine. Na Grantův konec to zatím ještě nevypadá. V blízké době se objeví například ve výpravném sci-fi bratrů Wachowských Atlas mraků, který v těchto dnech míří do českých kin.
Rosamund Pike má nejspíš na herectví opačné názory než Grant. Diváci mohli tuto půvabnou Angličanku, jejíž životopis zdobí prestižní titul z Oxfordské univerzity, vidět v bondovce Dnes neumírej. Na Oxfordu studovala anglickou literaturu. Ke skutečnému porozumění Shakespearovým dramatům jí však zřejmě nebyly stohy literárněvědných textů dost dobré. Díky roli Julie, kterou dostala na divadle, naplno propadla herectví a byla rozhodnutá pustit studium literatury k vodě. Umělecké školy však o Rosamund nejevily zájem, a tak svou původní školu dokončila. Třeba jí dobrá znalost anglické literatury dopomohla k lepšímu pochopení klasického románu Pýcha a předsudek, v jehož adaptaci ztvárnila roli Jane, sestry hlavní hrdiny Elizabeth.
Filmové hvězdy však nemají slabost pouze pro „měkké obory“ jakými jsou literatura nebo jazyky. Rowan Atkinson, představitel dnes už kultovní postavy Mr.Beana, je v tomto ohledu „bořičem mýtu“. Na Oxfordu totiž absolvoval obor elektrotechnické inženýrství. Ačkoli ho role baviče těšila už od mladých let, jeho původním snem bylo získat povolání, které by mu zajistilo stálý a pravidelný příjem.
Další hvězdou, která si ve svém životě plánovala sáhnout na pěkné peníze jinak než skrze slávu, je John Cleese, jeden ze zakladatelů komediální skupiny Monty Python. Cleese se během studií práv na Cambridgi seznámil s Grahamem Chapmanem, studentem medicíny, s nímž ho spojoval zájem o divadlo a společný smysl pro absurdní humor. Založili spolu tvůrčí duo, které později rozšířili o další čtyři členy, mezi nimiž byl i současný tvůrce tak trochu „zdrogovaných“ filmů Terry Gilliam. Chapman své zkušenosti ze studií medicíny později uplatnil při tvorbě seriálu Doctor in the House.
Seriál však rozhodně nedosáhl takového věhlasu, jakého se dočkal jeho skoro-jmenovec Doktor House. Představitel geniálního medika Gregory House Hugh Laurie shodou okolností také vystudoval Cambridge, obor archeologie a sociální antropologie. Možná že ještě více než studium měl za svých vysokoškolských let rád veslování a randění. Chodil například s herečkou Emmou Thompson, která je mimo jiné známá jako profesorka jasnovidectví Sibylla Trelawneyová z filmů o Harrym Potterovi. Thompsonová tou dobou studovala na Cambridgi angličtinu. Kdyby Laurie chodil do školy o několik let později, třeba by mu padla do oka jiná studentka angličtiny, s níž by ho pojila vášeň pro herectví – Rachel Weisz. Snad by vystudovaného archeologa oslovila její role egyptoložky Evelyn ve filmové sérii Mumie. Diváci si tuto vzdělanou dámu mohou pamatovat také ze snímku Fontána režiséra Darrena Aronofského, s nímž má Rachel syna.
Herečka Jodie Foster studovala anglickou literaturu na Yale. Svá studia nedokončila, avšak ne úplně dobrovolně. Za hereččiným předčasným odchodem z univerzity stojí pozoruhodný příběh. Jodie Foster v roce 1976 získala roli mladistvé prostitutky ve filmu Martina Scorseseho Taxikář. Herecký výkon mladé Fosterové velmi silně zapůsobil na neúspěšného písničkáře Johna Hinckleyho jr. Jakmile se herečka dostala na Yale, Hinckley se přestěhoval do New Havenu, kde univerzita sídlí, aby jí mohl být na blízku. Začal Fosterovou pronásledovat. Zapsal se do stejného předmětu jako ona, psal jí básně, ale když nic z toho neudělalo na herečku dojem, rozhodl se podat velmi svérázný důkaz lásky – zabít prezidenta USA. Věřil, že se takto konečně stane hodným Jodiiny pozornosti. Atentát na tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana naštěstí Hinckleymu nevyšel, ale pro Fosterovou tato aféra znamenala takové množství nechtěné publicity, že byla nucená opustit školu a stáhnout se na čas do ústraní.
Mnohem typičtější však mezi filmovými hvězdami je to, že pro ně cesta za vysokoškolským diplomem znamená překážku při budování filmové kariéry, a proto někdy mají s dokončením studií velké problémy.
Kate Beckinsale studovala na Oxfordu francouzskou a ruskou literaturu. Od studií odpočívala u divadla, což je typická volnočasová aktivita řady budoucích hollywoodských herců. Ve třetím ročníku se rozhodla studií zanechat a ze své vášně k herectví udělat hlavní profesní náplň. Jako expertka na literaturu by se nejspíše nikdy nedostala do obecného povědomí tak, jak se jí to povedlo díky roli zdravotní sestry ve válečném dramatu Pearl Harbor z roku 2001.
Dalším příkladem je herečka Claire Danes. Dva roky se na Yale věnovala psychologii, ale nakonec u ní vyhrál film. Proslula jako Julie ve filmové adaptaci Shakespearovy nejznámější hry od režiséra Baze Luhrmanna. O tuto roli se neúspěšně ucházela také jedna z nejtalentovanějších hereček současnosti Natalie Portman.
Natalie Portman je pýchou Harvardu. Na jedné z nejprestižnějších světových univerzit dokončila studium psychologie zaměřené na neurovědy a evoluci mysli. Svůj titul získala aniž by si zažádala o jakoukoli studijní úlevu, ačkoli nepřestala točit pro Hollywood. V odpovědi na otázky, zda je pro ni přednější film, nebo vzdělání, měla Portmanová vždy jasno. Škola pro ni byla na prvním místě. Herečka, která mimo jiné mluví plynně hebrejsky, francouzsky a japonsky, odstartovala svou kariéru jako třináctiletá, když se objevila ve snímku Luca Bessona Leon. Deset let po té, co slavně vstoupila do povědomí rolí senátorky Padmé Amidaly v kultovní sérii Star Wars, získala Portmanová Oscara za roli primabaleríny Niny v Aronofského psychologickém thrilleru Černá labuť. Herečka se angažuje v boji proti terorismu, zvláště jí zajímá izraelsko-palestinská tematika. Právě zde má totiž své rodinné kořeny. Krásná, talentovaná, inteligentní, uvědomělá.. Nemůže být Natalie alespoň bez smyslu pro humor? Nemůže. Důkazem je video v němž dokazuje, že si ze sebe umí udělat legraci.
Být hercem a vysokoškolákem zároveň očividně dohromady jde. Diplom však není jediným způsobem, jak dokázat, že nám to pálí. Důkazem je herečka Hedy Lamarr. Její jméno řekne něco víc možná jen filmovým vědcům a fanouškům historie eroticky laděných snímků.
Krásná Američanka s rakouskými kořeny byla totiž první ženou, která se objevila před filmovou kamerou zcela nahá. Film z roku 1933 se jmenoval Extase a natočil jej český režisér Gustav Machatý. Tehdy si Lamarrová kvůli své odvaze znepřátelila samotného Hiltera.
Málokdo však tuší, že své největší přednosti měla Hedy teprve projevit. Svou kreativní stránku ukázala až za druhé světové války. Hedyin soused měl neobvyklou zálibu v konstrukci autopian – pro dnešního člověka tak trochu obskurního zařízení. Jde o klavír, který díky zabudovanému strojku vypadá, jako by hrál sám, a sloužil jako jakýsi předchůdce gramofonu. Autopiano funguje díky válečkům, na nichž je zapsána notová skladba. Právě tyto válečky Lamarrovou velice zaujaly. Dostala nápad vytvořit s jejich pomocí tajný komunikační systém, který funguje na základě měnících se frekvencí. Tento princip měl nepřátelům znesnadnit detekování radiově ovládaných amerických válečných torpéd. Americká armáda však tento nápad smetla ze stolu. Hedy tak zemřela s pocitem, že to jediné, pro co si ji lidé nejspíš budou pamatovat, jsou její vnady.
V devadesátých letech dostal však její patent nový život. Princip, na který první erotická herečka přišla, dnes tvoří technický základ připojení wi-fi.
_________________________________________________________________
Bottom line: Otázkou zůstává, kam by to všichni ti herci-studenti dotáhli bez školy...
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist