Konečně vyhrát Vasův běh a uspět v sérii dálkových běhů Ski Classic - s tím jde do nové sezony běžec na lyžích Stanislav Řezáč. "Zkusím se zaměřit na Vasův běh," řekl Řezáč, jemuž triumf ve legendárním běhu na 90 km klasicky ze Sälenu do Mory stále těsně uniká. Loni byl o tři desetiny vteřiny druhý za vítězem a v letech 2003, 2009 a 2010 skončil třetí.

Před loňským ročníkem Vasova běhu absolvoval Řezáč náročnou sérii tří závodů ve třech týdnech a to chce letos změnit. "Víkend předtím nepojedu žádné závody, abych byl odpočatý," oznámil a pak dodal: "Třeba to bude lepší ... nebo horší."

Pomoci by mu mohl přestup do rakouského týmu Skinfit Racing, za který už závodí i Martin Koukal. V novém týmu čeká zlepšení hlavně v občerstvování během závodů. "O tom to je hodně. Loni jsem měl lyže super, v nich už to nahnat nejde, a taky jsem se cítil dobře," řekl Řezáč.

Chválí i úroveň soustředění před sezonou. "Trenéři a servisman se snaží," řekl Řezáč, který byl zvyklý soustředit se především sám na sebe a měnit své potřeby před závody nehodlá. "Pro mě je důležité být sám. Čím víc lidí, tím víc narušují životosprávu, nedokážu pak dobře regenerovat," řekl běžec na lyžích, který si hlavní pár lyží dál bude připravovat na závody sám.

V dálkových bězích začne čtrnáctou sezonu a v devětatřiceti letech neztrácí chuť do tvrdého tréninku. "Mě to baví. Kdyby mě to nebavilo, tak to nedělám," konstatoval rodák z Jablonce nad Nisou. "Jsme na čistém vzduchu, teď jsme byli ve Skandinávii, kde byly dny se sluníčkem, prašanem a docela mě to bavilo, dalo se trénovat. Dokud je o mě zájem, tak u toho jsem," řekl běžec.

V létě také absolvoval větší počet soustředění než dřív. "Až moc. Když je závodník vyždímaný, jeho imunitní systém lehce chytá chřipky," upozornil na nebezpečí, které přichází, pokud vytrvalec neodhadne ideálně objem přípravy.

V sezoně se Řezáč nezaměří na FIS Marathon Cup, na který se naopak chce soustředit Koukal, a myslí pouze na seriál Ski Classics, který předloni vyhrál a loni skončil druhý. Prvním závodem nadcházející sezony série Ski Classics bude Jizerská 50, kterou Řezáč letos v lednu vyhrál.

"Jizerka není vůbec lehký závod a nemůžu říct, že budu letos na bedně," řekl Řezáč. Pro závod měl jedno přání. Chtěl, aby napadl prašan, hodně mrzlo a mohlo se jet klasicky a ne jako letos jen soupaž na hladkých lyžích. "To by se mi líbilo," zasnil se nejlepší český lyžař minulé zimy.