V dnešní moderní době je člověk doslova zasypán informacemi. Otázkou tedy je, jestli to naši předci přece jen neměli se studiem jednodušší. Kdysi existovala jedna učebnice, podle které se všude učilo. Dnes člověk pomalu neví, kterou má dříve vzít do ruky. Stále častěji se pedagogové spoléhají na to, že si student uprostřed toho bohatství a zmatku zároveň potřebné věci dohledá na internetu. Ne každá webová stránka však nabízí to, co hledáme. Na web může psát de facto kdokoliv cokoliv, a proto je důležité umět hledat tak, abyste našli nejen dostatek údajů, ale také aby tato data byla věrohodná. The Student Times vám přináší tipy na pár užitečných stránek z několika odvětví vědění, které pomohou nejednomu středoškolskému studentovi.

Anglický jazyk 
Na internetové adrese http://www.helpforenglish.cz/, jak už název napovídá, naleznete nespočet cvičení, která vám pomohou zdokonalit se v angličtině. Přitom nezáleží na tom, jakou úroveň angličtiny máte. Stránka nabízí jak online kurz pro začátečníky, tak kurz obchodní angličtiny (Business English) pro středně pokročilé. Angličtinu si můžete zlepšit i skrze množství vtipů, testů, zajímavostí z oblasti slovní zásoby apod. Budete-li si procvičovat výslovnost, možná vás překvapí, jak se správně vyslovuje příjmení slavného Tima Burtona a Eddieho Murphyho.

Literatura 
Chcete se dozvědět více o knihách jako např. Lolita, The Picture of Dorian Gray (Obraz Doriana Graye), The Trial (Proces), Wuthering Heights (Na větrné hůrce), Hamlet či The Alchemist (Alchymista)? Jedním z nejužitečnějších webů zabývajících se literaturou je http://www.sparknotes.com/. Rozebírá obrovské množství děl do těch nejmenších detailů - charakteristika postav, hlavní motivy a symboly, děj a v neposlední řadě informace o autorovi A nejen o tím se můžete „prokousat“. Web nabízí i poznámky z oblasti matematiky, ekonomie, biologie, fyziky, filosofie, filmu atd. Podobně řešená je stránka http://www.cliffsnotes.com/. Čistě analýzou děl se zabývá http://www.gradesaver.com/, kde vám poradí i to, jak napsat kvalitní esej v angličtině (esej v českém slova smyslu je slohový útvar na pomezí odborného a uměleckého stylu, zatímco v angličtině se jedná o různé druhy slohových prací).

Pokud si chcete četbou rozšířit obzor, ale nevíte po které knize sáhnout dříve, podívejte se na internetovou databázi knih. Tato stránka byla založena v roce 2008 a velmi se podobá Česko-Slovenské filmové databázi (ČSFD). Předmětem diskuse se však stávají knihy. Napíšete-li do vyhledávače jméno nějakého autora, dostanete se na stránku se spisovatelovým stručným životopisem, seznamem vydaných knih a popřípadě i jeho citáty. Knihy lze hodnotit a psát k nim komentáře. Tak se můžete podělit o své čtenářské zážitky a přečíst si názory jiných. Součástí stránky jsou recenze a prostřednictvím webu lze knihy také prodat nebo koupit.

Český jazyk 
Lámete-li si hlavu nad tím, jak se vyjadřovat „správně česky“ a nemáte-li po ruce Pravidla českého pravopisu ani Slovník spisovné češtiny, podívejte se na Internetovou jazykovou příručku, na jejíž vzniku se podíleli pracovníci Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i. a pracovníci Centra zpracování přirozeného jazyka Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Jsou zde kapitoly z pravopisu, tvarosloví, slovotvorby apod. Příručka vás poučí i o tom, jak správně napsat dopis a jiné písemnosti.

 

Španělský jazyk 
Příjemným zdrojem informací pro zájemce o španělštinu je stránka „Learn Spanish Free Online“. Můžete si procvičovat španělštinu formou testů a her. Největším „pokladem“ webu je vyhledávač tvarů sloves. Zadáte do něj určité sloveso ve španělštině a poté se objeví tabulka, která vám ukáže všechny tvary slovesa ve všech časech a pro všechny osoby. Bude-li vás zajímat kupříkladu sloveso „acostarse“ (jít spát), zobrazí se následující: http://www.123teachme.com/spanish_verb_conjugation/acostarse. Stránka zdarma nabízí spoustu pracovních listů k procvičení gramatiky a prohloubení slovní zásoby.

Matematika 
Potřebujete-li si projít některé okruhy v matematice, podívejte se na tuto stránku:http://www.teaching.martahidegkuti.com/. Můžete si procvičit příklady z téměř všech oblastí, kterým se středoškolská matematika věnuje. Derivace, integrály, posloupnosti, logaritmy, kruh, kvadratické nerovnice – to je jen střípek toho, co web nabízí. Nejedná se o klasickou internetovou sbírku příkladů typu příklady – výsledky. U každého tématu sice na začátku jsou zadání příkladů a pod nimi výsledky, ale následuje i jejich řešení. Vzhledem k tomu, že je vypočítaný každý příklad a autor vysvětlil, jak postupoval, je snazší látku pochopit. Třeba nakonec zjistíte, že v čem jste se původně ztráceli, si nyní připadáte jako ryba ve vodě.

Fyzika 
Výborným pramenem pro studium fyziky je Encyklopedie fyziky: http://fyzika.jreichl.com/. Ta zachránila před „rychlou smrtí“ leckterého studenta. Obsahuje vše, co je náplní středoškolské fyziky. Ani o praktickou stránku nebude student ochuzen - Encyklopedie fyziky obsahuje nejen obrázky a grafy, ale také množství audio záznamů a videí, které výstižně demonstrují fyzikální principy. Dalším užitečným zdrojem je webová adresa http://www.walter-fendt.de/ph14cz/, kde fyziku můžete pochopit skrze JAVA applety.

Lámete si hlavu nad tím, co je oheň? Co je mezi částicemi, uvnitř atomu a ve vesmíru? Proč kladný proton vodíku nepřitáhne svůj záporný elektron? Podívejte se na http://fyzweb.cz/odpovedna/index.php. Nenajdete-li odpověď na svou otázku, svůj dotaz zašlete.

Zeměpis 
Jako národ často kroutíme hlavou nad tím, když nás někdo řadí mezi státy východní Evropy nebo dokonce Asie a Prahu jako hlavní město České Republiky vůbec nezná. Domněnka, že jsme součástí Československa, je ještě snesitelnější varianta. Nejsem si ale jistá, jestli bychom se také nedostali do pozice nevzdělanců, kdybychom se setkali například s někým z Afriky nebo Asie… Na internetu je hodně možností, jak si zeměpisné znalosti doplnit. Jednou z nich je stránkahttp://www.lizardpoint.com/fun/geoquiz/, kde si na slepých mapách můžete otestovat znalost států světa, jejich hlavní města a třeba i provincie. Konkrétní údaje o jednotlivých státech naleznete na http://www.zemepis.com/. Mimo státy a možnost stáhnutí slepých map, se web věnuje také fyzické geografii. Mnohem podrobněji se ale o atmosféře, hydrosféře, biosféře, a litosféře píše na http://www.physicalgeography.net/. Sekce odkazů na jiné webové stránky (Internet Weblinks) je obsáhlá a stránky jsou v ní řazeny podle kapitol. Web Physical Geography celkově působí přehledně a články na něm jsou velmi čtivé.

Na webových stránkách NASA (National Aeronautics and Space Administration), se můžete dovědět zajímavosti o naší Zemi, vesmíru atp. Zde si můžete přečíst, co si vědci z NASA myslí o konci světa.

______________________________________________________________________
Bottom line:
 Že by nás mohli za pár let učit roboti a veškeré učivo by by bylo dostupné „online“? Jak vidíte z současné nabídky vzdělání na internetu, nic není nemožné.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist