Na internetu můžeme najít nespočet stránek zabývajících se fyzikou. Stránka What if? sice patří mezi ně, ale rozhodně není typickým „učebnicovým materiálem“. Jejím účelem totiž není jen odpovědět čtenáři na otázku, tzn. vyřešit určitý problém, ale i pobavit - a to i ty, které fyzika nikdy neoslovila.

Nenajdete zde žádné složité výpočty a nesrozumitelné grafy. Naopak každý problém doplňují obrázky či komiks, případně užitečné odkazy nebo stránky, jež se danou tematikou zabývají. Na konci každého článku dojdou autoři k vtipné pointě.

Představme si, kdyby byla nějaká sklenice vody náhle doslova poloprázdná. Tuto situaci umí stránka What if? pojmout hned třemi způsoby. V prvním a zároveň nejzajímavějším případě je na dně sklenice vakuum a nad ním voda. Sklenice se nejprve vznese a krátce nato roztříští. Tento jev můžeme zhlédnout i na videu.

Dále se stránka What if? věnuje třeba tomu, co by se stalo, kdybychom shromáždili na jednom místě mol (jednotka měření) krtků (v angličtině se nabízí slovní hříčka „a mole of moles“). Řešení je opět nevídané – vznikne mimo jiné planeta krtků.

Zajímá vás, co by se stalo v případě, že bychom se pokusili odpálit baseballovou pálkou míček hozený 90% rychlostí světla? Nebo co by se stalo, kdyby déšť dopadl na zem v podobě jediné obrovské kapky? Zde si přečtěte odpověď. Možná vás stejně jako mě překvapí závěr, ve kterém vám autoři naservírují scénu jak vystřiženou z hollywoodského katastrofického filmu.
Články však nejsou čistě fyzikální. Můžeme zabrousit do zeměpisu. Tvůrci What if? se konkrétně zabývají tím, co by se stalo, kdybychom veškerou zemskou pevninu otočili o devadesát stupňů. Podle nich by například podnebí v Evropě vypadalo asi tak jako klima v současné jihovýchodní Asii. Také se můžeme dotknout sociologie a dočíst se, jaká je pravděpodobnost, že za celý svůj život nalezneme ideálního partnera.

Prostřednictvím What if? se můžeme i nevědomky něčemu přiučit a popřemýšlet nad věcmi, o kterých se zřídkakdy diskutuje. Většina položených otázek a následně odpovědí mě velmi překvapila, protože jsem nad nimi nikdy nepřemýšlela, a ukázalo se, že si rozhodně zaslouží čtenářovu pozornost. Komiksy s fyzikálními vtipy mě také oslovily. Člověk prostě nemusí nutně ve fyzice vynikat, aby ji měl rád. Stačí pozorovat svět kolem sebe a klást si pár otázek… Možná pouhé pozorování a polemizování je základem toho, co pěstuje v člověku lásku ke vědě.

Uvízla vám v hlavě nějaká otázka z oblasti fyziky, na kterou nikdo ve vašem okolí nezná odpověď? Zašlete svůj dotaz na adresu http://what-if.xkcd.com/ a třeba právě vám otázku tvůrci stránky zodpoví. Stačí počkat do úterý, kdy jsou na web umísťovány odpovědi.

__________________________________________________________________
Bottom line: Pro ty, které fyzika spíše děsí: fyzika není jenom o matematice

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist